Справедливостта в държавата много куца от години - системата на правосъдието не зависи от еврото. Никой не си прави илюзии, че сме стигнали до края на пътя да направим цялата промяна, за да живеем в една държава, в която очакваме.
Това каза за "Денят започва" по БНТ Ивайло Калфин, бивш министър на външните работи и на социалната политика.
Според него много опасно е в едно общество да се оставят групи, които да се маргинализират, които да нямат достъп до нормални услуги и нормален начин на живот. Социалната политика във всяко развито общество трябва да е насочена към тях - затова трябва да се грижи държавата.
"В един момент несправедливостта може да счупи всичко. Хората няма да приемат това. Управляващите не искат някой да е на улицата, но причините са част от несправедливостта, това сблъсква българските граждани - това е лоша политика. Свободната търговия в ЕС е създадена преди да влезем в този съюз. Пазарът се променя от икономически фактори, а не от еврото", каза още Калфин.
"Фокусът на всяко правителство трябва да е върху доходите. С борба срещу спекулата хората няма да станат по-богати, по-богати ще станат когато има инвестиции в държавата, икономиката работи, държавата да не дава избирателно на един или друг сектор. Формулите са много опасни - допустимо са само в някои области, но не и като подход", заяви той.
Според него фокусът върху контрола на цените е добър, за да се успокоят хората и да видят че има държава.
"Частният сектор трябва да работи, за да плаща заплати. А обществото трябва да види по-високо качество при увеличени заплати в държавния сектор. Няма потребление при високи цени и ниски доходи. Има хора, които изпитват трудност - там трябва да е вниманието", допълни Калфин.
"Опозицията има списък с теми за вот на недоверие, за да свали правителството, но дали има план какво ще прави после. Честите вотове нямат смисъл", категоричен бе той.
"ЕС и САЩ са най-големите търговски партньори в света. Подходът на Тръмп ще засегне и двете икономики - това е безсмидлена война", заяви бе бившият социален министър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Европейските фондови пазари са във възход въпреки задълбочаването на конфликта в Иран
Украйна работи с две държави за алтернативи на Patriot
Николай Ваньов: Петролът остава във фокуса на пазарите
Избори 2026: Какво очакват в Бургас от новите депутати?
Централна емисия
Всеки трети няма да гласува - защо българите се отказват от правото на вот?
Калин Сърменов за парите за култура: Абсолютна апатия и липса на логика
Йоанис Питас беше титуляр за Кипър
Важна новина за Карлос Алкарас
Флориан Вирц: Трудностите са зад гърба ми
Анчелоти каза как Бразилия ще стане световен шампион
Илиана Раева: Ансамбълът ни е от друга планета
Лора Христова с много силни думи
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Експерт: По-вредно е да оставяме косата мокра, отколкото да я сушим със сешоар
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Приключенско-литературни маршрути тръгват от Варна това лято
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята