Депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков обяви днес, че повече няма да бойкотира Цончо Ганев като председател на парламента. Прекратявам протеста си, обяви той ден след като Ганев съжали за поведението си и че се е поддал на напрежението.
Двамата бяха в задочен спор, който ескалира в началото на юни - тогава зам.-шефът на "Възраждане" изблъска Божанков, а депутати от ПП и "Възраждане" се скупчиха. Докато квесторите се опитваха да потушат напрежението, Божанков бе изведен с помощта на депутати от БСП. Тогава той се закани да даде Ганев на прокуратурата, а от формацията му обявиха, че инициират свалянето на възрожденеца от зам.-председателския пост в парламента. В резултат Божанков обяви протест - излизаше на трибуната и отказваше да я напусне, когато Ганев поемаше председателстването на заседанието. Заради акциите му две от заседанията миналата седмица биваха прекратявани. Дори колегата му Александър Симидчиев от ДБ използва неговия похват и блокира трибуната.
По време на вчерашните дебати по Закона за пътищата Цонев се извини и призна, че поведението му далеч не трябва да служи за пример. Той свърза скандала с Божанков и нервността на шофьорите, а като обяснение посочи "изключително изнервения начин на живот, който водим днес, предизвикан от условията в изключително бедната ни държава".
"Ние, като народни представители, носим също своята вина, както за икономическото състояние, в което се намира държавата ни, така и за това, което казваме и това, което правим, включително и в тази зала. Аз съм един от тези, които трябва да си понесат отговорността за всичките думи и напрежение, което сме предизвикали с поведението си", каза вчера той.
Днес Божанков също почти се извини и призна, че прекратяването на заседания и губенето на парламентарно време не е най-добрият подход. Направи го в изказване, обявено като процедура. В началото обаче показа, че не приема думите на Ганев като извинение, Наталия Киселова обаче подчерта, че депутатът от "Възраждане" първи е проявил жест и настоя, че се е извинил. Съпартийците на Ганев също подвикваха от зала, че се е извинил на Божанков.
"Прекратявам своя протест, щом от Възраждане смятат, че това е недопустимо (блъскането от Ганев - б.р.)", каза Божанков. Той обаче поиска и позиция от шефката на парламента Наталия Киселова. Не наложихте наказание и не дадохте оценка на това събитие, смъмри я той.
Със съвместни усилия ще покажем, че можем да бъдем по-добри отколкото сме били вчера, лаконично приключи темата тя.
Парламентът започва разглеждането на първо гласуване на законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 година. Точката беше предвидена като трета за днес, но след процедурно предложение за промяна на дневния ред, направено от Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС, бе гласувано тя да стане първа.
Предложението беше гласувано със 136 гласа "за", 53 - "против" и трима "въздържал се".
Преди това декларации направиха председателят на парламентарната група "Величие" Ивелин Михайлов и депутатът Младен Шишков от ГЕРБ-СДС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Внимание, шофьори: Сняг и мъгла на "Петрохан"
Пролетен риск: Как да се пазим от срещи с кафявите мечки
Централна емисия
Централна емисия
Перлата на Лудогорец е най-добрият чужденец в Първа лига
Локо Пд обърна драматично Ботев във Враца
ЦСКА с първата на награда на „Футболист на годината“, перла на Черно море със специален приз
Балъков с изненадващо изказване за битката за титлата
Весела Лечева каза какво става с БОК
Димитър Бербатов обясни за пистолета
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 - 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Войната в Иран коства 53 млрд. долара на най-големите авиокомпании в света
В помощ на гражданите: Скопие намали ДДС за горивата
Динамично време в края на март: Идва много дъжд и мокър сняг
Ученици от варненската Математическа гимназия се включиха в почистването на река Камчия
Детектор на лъжата в МВР: Редно е висшите държавни служители периодично да минават на проверка
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната