България заема второ място в ЕС по ръст на цените на жилищата през първото тримесечие на 2025 г. със скок от 15,1 на сто спрямо същия период през 2024 г., като по-високо повишение отчита само Португалия c 16,3 на сто. Средният ръст за ЕС е едва 5,7%, което поставя страната ни в групата на най-динамичните пазари на недвижими имоти в Европа, показват данните на Евростат.
Този бум е особено осезаем в големите градове. София остава най-скъпото място за живеене у нас. Според водеща платформа за недвижими имоти, в началото на 2025 г. средната цена на жилище в столицата варира между 1500 и 1900 евро за квадратен метър – в зависимост от локацията, вида строителство и състоянието на имота. В някои квартали цените дори надхвърлят 2000 евро на кв.м. Въпреки това, на отделни места вече се наблюдават признаци на стагнация или лек спад – най-вече при панелните жилища и имотите в крайните райони на града с ограничен достъп до обществен транспорт.
След София най-голям интерес привлича Пловдив, където средната цена на имот варира между 1100 и 1400 евро на кв. м. Във Варна стойностите са между 1200 и 1600 евро, а в Бургас – между 1000 и 1300 евро на кв. м. В по-малките населени места обаче цените остават сравнително достъпни, което привлича хора, търсещи спокойствие или възможност за инвестиция извън големите урбанизирани центрове, съобщава БНР.
Според анализатори сред факторите, които подклаждат имотния бум у нас са сравнително ниските лихви по ипотечните кредити. Към месец май 2025 г. средните им стойности се движат между 2.60% и 4.20% за стандартни ипотечни заеми в левове.
Влияние оказва също и демографският натиск в големите градове от студенти, чужденци и работници от провинцията, които увеличават търсенето. Според някои анализатори катализатор на ценовия ръст в момента е и страхът на хората от загуба на спестявания при присъединяването ни към еврозоната. Като цяло обаче преобладават очакванията, че еврото ще стабилизира пазара, а прогнозите са цените да продължат да растат през следващите години, но значително по-плавно и предвидимо.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Съобщение за проект на мирно споразумение между САЩ и Иран обнадежди пазарите
След посещението на Путин в Пекин Русия ще пласира облигации, деноминирани в юани
Stellanttis предприема една от най-големите промени в историята на автомобилната индустрия
ЕС се готви да облекчи санкциите срещу основен китайски доставчик на полупроводници
МАЕ: Петролният пазар може да навлезе в "червена зона" до юли
Най-голямата офис сделка в Европа от 2022 г. се провали
Доматите и ползите им за здравето ни - едва ли подозирате за някои от свойствата им
Потребител моли за съдействие след онлайн пазаруване: Повече от месец - нито стока, нито върнати пари
Сигнал в Helpbook: Тегли ли ЦГМ неправомерно суми от банкови карти?
Доцова в Рим в навечерието на 24 май: Нека използваме повече български думи
Сигнал от Варна: Цената на анцуга е 55.21 лв., на касата е същата в евро
Джиков, ПБ: Мерките ще намалят цените с 10% и ще ги нормализират дългосрочно
Още изненади предстоят в състава на Англия за Мондиала
Люис Хамилтън не смята да спира с Формула 1
Мондиал 1934: Италия изкачи световния връх
Трансферни удари: Левски не се шегува, взима трима от Локо Пловдив
Мондиал 1930: Ургувай е първият световен шампион
Хари Магуайър е аут от Мондиал 2026, защитникът е бесен на Тухел
Дневен хороскоп за 23 май, петък
5 топ прически с минимална поддръжка
3 зодии с финансов успех в седмицата 25 – 31 май 2026
11 правила за дълъг живот от Петър Дънов
Тест: Какво послание има за вас Вселената
10 празнични десерта за 21 май
9-годиeш от Аксаково e 6-и на Световното първенство по кордова акробатика
Кое е по-опасно: Прегряването на спирачките или това на двигателя?
Спипаха десетки преписвачи с "бръмбар" на матурата по БЕЛ само в едно училище
Сблъсък за милиони: Две суперколи на Lamborghini са унищожени след катастрофа (СНИМКИ)
Утре: В 1434 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет
Наградиха победителите в конкурса „Справедливостта има лице“
НАСА обяви програмата си за постоянна база на Луната – над 80 изстрелвания и кацания
Китайски учени осъществиха безжично предаване на енергия
Слънцето изхвърли енергия към Меркурий: Ще достигне ли бурята до Земята?
SpaceX е готова за Уолстрийт: Състоянието на Мъск може да скочи до 1 трилион долара
Откриха огромни залежи на литий в Апалачите: Стигат за 500 млрд. смартфона
Из разсекретените документи в САЩ: 13 изтребителя са преследвали едно НЛО