Финансистът Любомир Дацов, който е член на Фискалния съвет, алармира, че до края на септември трябва да бъде готов проектът за нов бюджет на държавата, но все още не са започнали разговорите по него.
"Не чуваме формулиране на нито една от тези политики - какво можем да очакваме през следващата година и виждаме, че има проблем, защото дефицитът започва рязко да се увеличава и то вследствие на потребителски неща в структурата на бюджета", каза Дацов пред БНТ.
Финансистът коментира, че проблем с приходната част няма, но има с разходната.
"Приходната част спрямо икономиката дори има малко подобрена събираемост, тоест и НАП, и Митниците си работят нормално. Онова, което се случва е, че имаме небалансирана разходна част. В момента пак се задават някакви политически слоганчета и вместо да се говори за реформи, се възраждат някакви стари велики идеи, които само ще навредят", обясни Дацов.
Заради небалансираната разходна част в момента бюджетът действа проинфлационно. Така на практика бюджетът предизвиква увеличаването на цените, а след това политиците се опитват да ги овладеят.
"Инфлацията си е съвсем нормална, ако погледнем, има нормални пазарни флуктуации и нормално поведение на стопанските субекти. Единствените хора, които се опитват, общо взето, и не знам защо изпадат първо в паника, второ се опитват да извлекат някаква полза, показвайки колко много се грижат за обикновения човек, са политиците. Няма как да помпате доходите, особено през бюджета, вдигайки определени категории и очаквайки да има нещо друго и след това да приемете наказателни мерки, за да ги контролирате, вие просто няма как да контролирате това нещо", каза финансистът.
Така той обясни защо приетите последни промени в Закона за еврото няма да доведат до очакваните резултати.
"Бюджетът не служи да раздава заплати, пенсии и така нататък, бюджетът оказва услуги и това трябва да се разбере. Когато няма разговор за това какви услуги предоставя бюджетът на хората, на какво качество и на каква цена, просто той е една кошница, в която се бърка и се раздава от него", добави Дацов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кризата с автомобилните кредити може да удари по-широкия финансов сектор в САЩ
К. Ангелов: Целта на особения управител в "Лукойл" е да гарантира стабилност на доставките
Дефлационният натиск в Китай се смекчи леко през октомври
Лавров е готов да се срещне с американския държавен секретар Марко Рубио
Акция на седмицата: „Смарт Органик“ АД
Страхът се завръща на пазара на junk облигации
Стефани от София не е била изчезнала, можела е да изкара още дни на Витоша
Анджелина Джоли в Украйна: Беше трудно, но вдъхновяващо посещение
В София прашлясали машини заменят ръчния труд при почистване (+СНИМКИ)
Вили Стоянов за изкуството да владееш тромбона
Катастрофа затвори Прохода на Републиката
Треньорска лекция! Янев изнесе открит урок на ученика Веласкес
Никола Йокич избухна с трипъл-дабъл №6
Tомов – пазителят на „Тича“
От „Герена“ изригнаха: Това отличава Левски от всички останали тимчета разни + СНИМКИ
Дуо се завръща за Славия срещу Монтана
Гуардиола е оптимист за голяма звезда на Ман Сити
Седмична таро прогноза за 10 – 16 ноември
Трапезата на Свети Мина
Какво да хапвате за здраво сърце, бъбреци и кожа?
Стек хапки с чесново масло и зелен фасул
Поверия за Свети Мина
Срещи след развод – как да преоткрием любовта
Джо Байдън с критики към Доналд Трмъп
27-годишен шофьор пострада тежко при катастрофа в Прохода на Републиката
Костадин Ангелов: Асен Василев се е возил на задната седалка със собственици на "Лукойл“
ДСБ реши: Няма да подкрепи Бюджет 2026 в НС
Варна отново посреща "Киномания"
Повечето основни хранителни стоки и плодове поскъпват
MeerKAT засече радиосигнал от междузвездната комета 3I/ATLAS
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя