Поне 69 хиляди българи на възраст 15–64 години са ползвали хероин през 2024 г. Това съобщиха от Министерството на вътрешните работи (МВР) на фейсбук страницата си, като цитираха данни от Национално изследване SOVA 5, публикувано в края на месец май от Националния фокусен център по наркотици и наркомании. Над 868 кг хероин са задържани при операции на МВР и Агенция „Митници“ през изминалата година, допълниха от Министерството.
Според проучването хероинът, наричан още "Големият „H“, "кафяво," "Хари", "стаф", "стръв" и други, е от два до три пъти по-силен от морфина и пристрастява още след първите дози. Наркотикът обикновено се среща като бял или кафяв прах и често бива смесван с фентанил, което повишава рискът при употреба.
Смъртта при предозиране настъпва за минути, като се получава от блокирано дишане, а продължителната употреба води до тежки увреждания на вените, сърцето, черния дроб и мозъка.
От МВР посочиха признаци, по които може да се разпознае, че наш близък употребява хероин. Сред тях са постоянно стеснени зеници, дори на тъмно, сънливост и мудни реакции, както и следи от игли по ръцете. Друг признак е рязка загуба на тегло и лоша хигиена, както и социална изолация и промяна в поведението.
Потене, треперене и грипоподобни симптоми са признаци на абстиненция посочиха още от МВР. Тя може да се разпознае още по безсъние и тревожност, болки в мускули и стави, както и повръщане и диария.
Произходът е основно от азиатски страни. Над 85% идват от Афганистан, а годишната печалба по криминалната веригата надхвърля 65 млрд. долара, допълниха от Вътрешното министерство.
Наркотикът се получава чрез преработка на опиумен мак, обясниха от МВР. Синтезиран е за пръв път през 1874 г. от Чарлз Райт и е бил е продаван легално като лек срещу кашлица и болка, а днес се смята, че е едно от най-пристрастяващите и смъртоносни вещества.
От министерството подчертаха, че няма безопасна доза и единствената защита е наркотикът да не бъде опитан.
В края на юли вътрешният министър Даниел Митов съобщи, че около 2,73 кг фентанил е задържан с участието на служители от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Системата "бонус-малус" още няма да има превантивен ефект върху водачите
Застрахователните дружества в България управляват малко над 7,5 млрд. евро в края на юни
Еволюцията на търговските центрове: от пазаруване към преживяване
Й. Чуклев: Полето на търговските войни от 5G и полупроводниците се пренесе при хуманоидната роботика
Европейските основни индекси затвориха с минимални изменения в различни посоки
Експерти: Съветът по реимбурсиране на лекарства да бъде укрепен, а не закрит като самостоятелен орган
Работник загина в кариера край Хасково
Румен Петков: Операцията със заглушителя създава впечатление за PR по време на криза
Илия Лазаров: Андрей Гюров няма качества да бъде президент
Централна емисия
Централна емисия
НА ЖИВО: АЕК Атина – Левски (Съставите)
ЦСКА – ОФИ Крит: Христос Контис предупреди след 3:0 за гърците – нищо не е решено
Кенан Йълдъз аут за 3 месеца, Ювентус взе решение за заместник
Рафаел Леао се завърна в Милан, но остава за продан
ПСЖ и Coca-Cola подновиха партньорството си до 2029 г.
Президентът на Фиорентина бе напсуван след разгрома от Рома с 0:4
Дневен хороскоп за 27 август, четвъртък
Японска картофена салата
Едни от най-хубавите цитати на Доли Партън
Животът става по-хубав за 3 зодии до края на септември 2026
3 задължителни ястия за Секновение на 29 август
Тест: Дървото на желанията
Защо усещаме бебето по-силно вечер?
От ИСУЛ: През лятото също циркулират УНГ инфекции и хремата не бива да се подценява
Безплатни прегледи на гърдите в УМБАЛ „Лозенец“ на 1, 2 и 3 септември
Подготовка преди тръгване на училище и някои хомеопатични решения
AI медицински устройства излизат на пазара без достатъчно доказателства за ефекта им върху пациентите
Как музиката въздейства върху мозъка и нервната система?
Работилница за деца организират във Военноморския музей във Варна
Аксаково празнува три дни с Керана и космонавтите, „Българе“ и ретро автомобили
Варна отбелязва рекорда на Чавдар Джуров, скочил с парашут от стратосферата
Промяна: ФК Девня приема Бенковски (Исперих) в неделя, а не в събота
1.3 млн. българи са пътували през второто тримесечие
Закритият басейн „Д-р Любен Лазаров“ възобновява работа на 28 август