Тази седмица полицията залови дилър, който е разпространявал наркотици в опаковки за желирани бонбони.
Нещо ново ли е това?
Новите психоактивни субстанции, свързани със синтетичните канабиноиди и опиоиди, са трендовете. Полусинтентичните са най-масовите сред българските младежи. Те се съдържат в различни храни - курабийки, желирани бонбони, чипсове, кексове, близалки. Най-новият хит е веществото 7OH, което е опиат и се влага в сладолед, каза пред Nova News началникът на отдел „Борба с наркотрафика” в Агенция „Митници“ Стефан Бакалов.
Според Бакалов през последните десетина години начинът на разпространение на наркотици чрез опаковки за лакомства бележи възход.
Трендът
„Първоначално трендът започна да се проявява в Западна Европа, в някои Балтийски републики, а постепенно се пренесе при нас. Първите наркотични вещества започнахме да залавяме през 2005 г. Идеята е, че шарените опаковки изглеждат безобидни или дори предизвикват вниманието на децата като рекламен трик, а така стигат много по-бързо до тях. В такива опаковки обикновено се съдържат марихуана или канабис. Най-масово на европейския пазар се използват продукти от марихуана и канабис. На второ място и в България е кокаинът“, обясни Бакалов.
Началникът на отдел „Борба с наркотрафика” посочи, че психоактивните вещества с годините са станали в пъти повече.
„Има все повече технологии и по-масово налагане на пазара - с нов вид материали за производство на дрога. Сега прекурсорите са 40-50, докато преди не бяха повече от 10. От големи пазари като Китай и Индия се трафикират и препрекурсори за Европа, а самите наркотични вещества се готвят в тукашни държави. Кокаинът, който задържаме, е с много висока чистота - 95-97%. Скоро четох изследване във Великобритания, в което пишеше, че в 99% от уловените скариди са съдържали кокаин. Това значи, че в отпадните води е имало високо наличие. Кокаинът може да се импрегнира в различни материали - хартия, дреха, руда, кафе, матча, пластмаса, може да е и течен. Изобретателността е голяма заради високата му цена", обобщи Бакалов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Индексите на БФБ отчетоха понижения при слаба активност във вторник
ЕС отлага предложението за постоянна забрана на вноса на руски петрол
Иран спря износа на природен газ за Турция след израелските удари по „Южен Парс“
Бизнес активността в САЩ спада до 11-месечно дъно заради войната в Иран
Турция обмисля да използва златните си резерви за 135 млрд. долара, за да защити лирата
Дизелът над 1,60 евро: Кой ще получи помощ
ЕС и Австралия подписаха споразумение за свободна търговия
ВАС окончателно спря повишаването на цените в синя и зелена зона в София
Международен казус: 6 говеда преминаха границата нелегално при Гюешево
НАП ще обявява всеки ден средната цена на дизела и бензина
Йозуа Кимих очерта две от големите надежди на Германия преди Световното
От Реал Мадрид ревнаха срещу червения картон на Валверде
Битката за Топ 4: Звезда се завръща за Ман Юнайтед
Левски задмина Лудогорец по… дузпи
Случи се: Гризман подписа с Орландо Сити
БФС посече Левски. ЦСКА и Лудогорец минаха метър
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
3 важни поверия за Благовещение
Във Варна ще вали до Цветница
Пътна полиция-Варна: Проверките на водачи на тротинетки са целогодишни
Стела Николова: Годините безхаберие поставят Варна в тежка ситуация
Изложба, посветена на творчеството на Михайло Парашчук, гостува във Варна
След години на почти нулева заболеваемост, морбили се завърна в България
След акцията на ГДБОП: В Румъния е открита печатницата за фалшиво евро, стигнало до България
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога
Meta инвестира $135 млрд. в „персонален свръхинтелект“ през 2026 г.
Нова метафора за квантовата механика: Вселената не се разклонява, а се разцепва на фрагменти