"Имаме стабилен и нормално действащ пазар. Равнищата на цените са следствие на сблъсъка между търсене и предлагане. Няма въздействие от външни фактори и несъвършенства на самия пазар. Сезонният фактор е главният определящ за плодовете и зеленчуците. Имахме много лоша реколта при плодовете", заяви пред Bulgaria ON AIR Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.
При основните хранителни продукти сме почти без промяна в цените, стана ясно от думите му.
Най-високата цена на потребителската кошница е била на 28 април, задържал се е във възходящ тренд, след това се наблюдава стабилизиране.
В момента тя е 101 лева, като изменението е с 3 лв. нагоре за последните два месеца, посочи Иванов в "България сутрин".
При олиото има раздвижване на цената нагоре. Наблюдава се поскъпване при краставиците и тиквичките заради слабото предлагане - факторът е сезонен. Цената на доматите също е тръгнала нагоре - средно равнище от 2,50 лв. за килограм.
Цената на захарта остава стабилна и почти няма ръст в рамките на 170 дни. Аналогична картина се наблюдава при фасула. В последните седмици има ръст с около 10 ст. при ориза.
При брашното е аналогично като при захарта. При яйцата има покачване в цената, но според Иванов това е нормален процес и няма как да минем без инфлация между 2 и 4 процента.
При кашкавала на едро се наблюдава спад в цената.
Въвеждането на еврото не се отразява изобщо, нито напрежението около цените на горивата, категоричен е Владимир Иванов.
Ако стане рязко студено, това ще затрудни логистиката и моментално ще видим колебание на цените заради доставките, обясни той.
По думите на госта се е създала паническа обстановка при говореното за въвеждането на еврото.
"Хърватия влезе в годината с най-неблагоприятни търговско-икономически условия - 2022 г. Влязоха в големия паричен пазар и това им осигури по-нисък темп на инфлацията. Тогава инфлацията беше голяма навсякъде. В Еврозоната ще има по-бързо и по-евтино извършване на сделките - би следвало да видим задържане на ценовите равнища", заяви Иванов.
Той изтъкна, че няма как тенденциите на общия пазар да са спокойни, ние тук да ги направим неспокойни.
Председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата подчерта, че влизаме в жестоко конкурентна среда - трябва да станем по-ефективни като производители и с по-евтин и оптимизиран начин на пласмент.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street изпрати най-лошата си сесия от седмици след глобални разпродажби
Кадър на деня за 15 май
Руски съд нареди на Euroclear да върне замразените активи на централната банка на Русия
Росен Георгиев: Навлизането на AI налага нов баланс в подбора на IT кадри
Новите договори за финансов лизинг се увеличават с над 11% през първото тримесечие
Икономист: Опитите за административен контрол върху цените могат да имат обратен ефект
Времето в събота: Топло, ветровито и с опасност от бури
Църковен празник на 16 май - традиции, обичаи и народни вярвания за късмет и благополучие
4 зодии ще получат силен знак от Вселената на 16 май 2026
Рецепта за точена питка с плънка от сирена
Юпитер в Рак носи късмет за 3 зодии в събота
Регистриран е случай на заразен с хантавирус край България
За Левски – чест, за ЦСКА – Европа
Всичко е ясно. Постоянният бос на Червените дяволи вече е сигурен
Астън Вила нашамари Ливърпул с 4:2 и си гарантира Шампионската лига
ЦСКА чака пачки: Араби идват за водещ футболист!
ЦСКА и Левски се обединиха, но Гонзо ще загуби 30 милиона
ЦСКА с първо лятно попълнение
Нумерологична прогноза за 16 май
5 трика, които премахват мазните петна от мебелите
Италианска торта Barozzi с ядки и шоколад
Любовен хороскоп за 18 – 24 май
Бързи пухкави питки със сирене
Дневен хороскоп за 16 май, събота
Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР
Британската „Зона 51“ е в центъра на вниманието: Очевидци съобщават за призраци
Мисията Blue Ghost 4 на Firefly премина ключов етап в проектирането си