Атрактивно спускане по ски пистите и празнична програма бележат началото на зимния сезон в Банско. Днес курортът поставя началото на ски сезона от 11:00 часа под връх Тодорка, а от 17:30 часа гостите на Банско ще могат да се насладят на кулинарна дегустация и фолклорна програма на централния площад в града, съобщиха от планинската община.
Специални гости на откриването са ски легендите Джорджо Рока и Марк Жирардели, които ще се изправят един срещу друг с отбори от любители в състезанието „Влез в отбора на шампиона“ преди обяд на пистите под Тодорка, както и в атрактивното спускане с децата от ски училище „Юлен“. Рока и Жирардели ще бъдат и сред гостите на вечерната програма, когато ще се постави официално начало на сезона.
Откриването на сезона в Банско винаги е празнично събитие, за което се подготвяме дълго преди официалния му старт, каза за БТА на прага на официалното начало на зимния сезон 2025/2026 г. кметът на планинската община Стойчо Баненски. Той посочи, че в подготовката за зимния сезон участват общината, концесионерът на ски зоната, туристическият бизнес, доставчиците на услуги, търговците и жителите на курортния град. По думите му, това е така, тъй като зимният туризъм е структуроопределящият отрасъл за икономиката на града и общината.
От началото на годината до 30 септември планинският курорт е посрещнал близо 285 000 туристи, колкото са и туристите, посетили Банско за първите девет месеца от 2024 г.
До края на септември тази година 132 000 са туристите от страната, съобщиха за БТА от Община Банско. От чуждестранните туристи най-много са посетили курорта от Израел – 24 500, следвани от Румъния – 23 200. Туристите от Великобритания и от Гърция са съответно 19 000 и 18 000, близо 12 000 са туристите от Северна Македония. От началото на годината Банско е посрещнало по близо десет хиляди туристи от Сърбия и Турция. Гости планинският град е посрещнал още от Германия, Ирландия, Кипър, Молдова, Чехия, Косово, Унгария и други.
Реализираните нощувки от посетителите на курорта за първите девет месеца от годината са почти 900 000.
За цялата 2024 г. броят на туристите, нощували в града, е над 375 000, които са реализирали над един милион нощувки. За сравнение, през 2023 г. гостите на курорта са били над 362 000, а реализираните нощувки – над 1,1 милиона.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
НАП е наложила глоби за 960 хил. евро заради необосновано повишение на цените
САЩ вече дават толкова малко на Украйна, че загубиха лостовете си за натиск върху Киев
Галина Захариева: Трябва да се използва потенциалът на лекарския асистент
Доналд Тръмп обмисля „сериозно“ да изкара САЩ от НАТО
Пазарите не вярват, че Ормузкият проток ще бъде отворен бързо дори конфликтът да приключи
Кризата в Близкия изток поставя Индия пред дилема относно БРИКС
НАП провери над 13 500 обекта за необосновано повишение на цените
Министър Христанов: Подаваме три сигнала в МВР за злоупотреби в "Напоителни системи"
Хванаха дрогиран и пиян шофьор с близо 6 промила алкохол на АМ "Струма"
Задържаха мъж, блъскал и скубал бременната си жена в София
НИМХ обяви оранжев код за проливни дъждове в пет области за четвъртък (+КАРТА)
Художници дадоха нов живот за подлеза на "Цариградско шосе" и "Александър Жендов" (СНИМКИ)
Новият собственик на Левски е водещ играч в цяла Европа!
Уайлдър или Чисора: Мнението на експерта
Гатузо готов да си тръгне, но не зависи само от него
Левски преследва нещо грандиозно
Намаляват паузата за Никола Цолов и Формула 2?
Капело бесен за Италия: Трагедия! Позор!
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Италиански козунак със стафиди
Лунна диета за април
4 зодии получават това, което искат след пълнолунието на 2 април
Балканите дефилират като едно: „Balkan Open Door“ превърна София в международна сцена за мода
Ето кои са победителите в четвъртото издание на конкурса Solve for Tomorrow на Samsung България
Спецакция във Варна за купуване на гласове: 10 души са задържани до момента
С 41 млн. евро разкриват близо 15 хиляди работни места за уязвими групи
Двама са с опасност за живота след катастрофа на пътя Русе-Варна
86 са жертвите на пътя у нас от началото на годината, а 1538 са ранени при катастрофи
Все по-често се краде от хранителни магазини във Варна
Хиляди лалета разцъфтяха в Ботаническата градина в Балчик
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход