Новият трикилометров участък на автомагистрала „Хемус” от пътен възел „Дерманци” до етапната връзка с път III-307 Луковит – Угърчин ще бъде отворен за движение днес около 12:00 ч., за превозни средства до 12 тона, съобщиха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура” (АПИ). С това завършва изграждането на участък 1 от АМ „Хемус”.
В края на август министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов инспектира строителството на участъка, а в началото на октомври беше пуснато движението в 10-километровата отсечка от автомагистралата между пътните възли „Боаза“ и „Дерманци“, като работата продължи в следващите 3 км.
От АПИ припомнят, че в участък 1 има два пътни възела - „Боаза“ и „Дерманци“, чрез които се осъществява връзката на новото трасе с републиканската пътна мрежа в региона. Освен тях в отсечката има още четири големи мостови съоръжения на река Вит. Всички мостове са изградени с по две независими конструкции за всяка от посоките на движение, като всяко от платната е с по две ленти. Първият мост при 89-и км е с дължина 534 м и общо 17 отвора, а височината на съоръжението е 12 м.
Вторият мост е при 90-и км. Дясното му платно е с дължина 694,2 м, а лявото - 730,7 м. За повишаване на устойчивостта във всеки от отворите на съоръжението са монтирани по пет греди, които се обединяват със стоманобетонна монолитна бетонна плоча. Мостът при 91-и км е с дължина 632,8 м, а този при 98-и км - 221 м. По мостовете, както и в участък от близо 100 м преди и след тях отляво и отдясно, са изградени шумоизолиращи екрани за опазване на околната среда и намаляване въздействието на шума от интензивния трафик. Изградени са и два виадукта при км 100 и 101-и км, с дължина съответно 440 м и 352 м. В участъка има общо 12 подлеза и надлеза - шест селскостопански и шест при пресичането с републикански и общински пътища. В отсечката има и площадка за отдих, която е при 94-и км в двете платна за движение.
От АПИ информират още, че продължават строителните работи в участъци 2 и 3 от автомагистрала „Хемус“, чиято обща дължина е 36,28 км – от края на пътен възел „Дерманци“ до връзката с път ІІ-35 Плевен – Ловеч, включително и пътен възел „Плевен“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Петролните и газови компании отново се насочват към проучванията
Криптовалутите създадоха семейна драма в една от водещите швейцарски банкови династии
От купувачи към продавачи, или как централните банки обръщат пазара на злато
Преговорите за бюджета на ЕС до 2034 г. зависят от резултатите от изборите в Унгария
Как да предпазим децата от топлинен удар с правилните плодове
Рецепта от тефтера на баба: Спаначена супа с ориз
Мерджанов: България трябва да преразгледа санкциите срещу Русия
Пролетни рискове за шофьорите: Как сезонът влияе на зрението
Синя мечта: Левски веднага започва строежа на нов стадион!
На приливи и отливи: Левски започва гмуркане към титлата
Нешлифован диамант е сърцето и душата на Левски
Стимулират ЦСКА 1948 с пари за Лудогорец
Аржентина плаче! Национал пропуска световното зарази скъсани връзки
Левски изпуска головата си машина?
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
Дневен хороскоп за 29 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Седмичен хороскоп 30 март - 5 април 2026
Черно море Тича загуби от Спартак (Плевен) във Варна
Сериозен ръст на случаи на домашно насилие през 2025 г.
Протести срещу Тръмп в САЩ
България завърши със седем титли на турнира "Дан Колов - Никола Петров"
Осуетиха опит за бомбен атентат пред американска банка в Париж
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите