IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Рашков: Категорично отхвърлям всички мотиви, с които бе поискано отстраняването ми

Досегашният главен секретар е притеснен за разследването на случаят "Петрохан"

Рашков: Категорично отхвърлям всички мотиви, с които бе поискано отстраняването ми

Категорично отхвърлям всички мотиви, с които бе поискано отстраняването ми като главен секретар на МВР. Това каза от парламентарната трибуна главният секретар на МВР Мирослав Рашков по време на изслушването в Народното събрание на служебния министър на вътрешните работи Емил Дечев и ръководители на служби в МВР заради появила се информация за оказван натиск от страна на министъра по случая „Петрохан“.

Заставам на най-високата трибуна в България в качеството ми на български полицай и професионалист с 20-годишна кариера в МВР, обяви Рашков. За мен професията на полицай е символ на смелост и себеотдаване в полза на гражданите и обществото, посочи той.

Рашков каза, че иска да изрази „своите сериозни притеснения относно бъдещето на разследването по случая „Петрохан“ и гарантирането на обективността по разкриването на пълната истина. 

В понеделник, 23 февруари, служебният министър на вътрешните работи Емил Дечев обяви на брифинг в Министерския съвет, че е предложил освобождаването на Мирослав Рашков.

Относно "Петрохан" главният секретар на МВР  съобщи, че служебният вътрешен министър се е срещнал с началника на отдел „Криминална полиция“ Ангел Папалезов на 22 февруари. 

По време на срещата министърът е разпоредил на следващия ден, на 23.02, да се събере екипът, работил по случаите „Петрохан“ и „Околчица“, относно предоставяне на информация по пълен обем, заяви Рашков.

Главният секретар е бил уведомен по телефона от Папалезов за срещата със служебния вътрешен министър. По думите му тази среща се е състояла в заведение в София.

Около 13:30 ч. на 22.02 на мобилния ми телефон позвъня Папалезов, който ми каза, че е потърсен от министъра на вътрешните работи Емил Дечев, като последният е поискал среща в района на ул. „Дойран“ в София, на която да му бъде предоставена справката за работата по двата случая, разказа главният секретар Рашков. Той сподели, че е обърнал внимание на Папалезов, че информация относно досъдебни производства на Главна дирекция „Национална полиция“ и провежданите по тях оперативно-издирвателни мероприятия следва да се дава по официален ред.

Около 14:40 ч. позвъня г-н Папалезов, който ме уведоми, че срещата се е провела в заведение на ул. „Дойран“ и „Нишава“, като на същата министърът е взел исканата справка, разказа още Рашков.

„В проведения разговор министър Дечев е попитал г-н Папалезов дали е могло да дава повече публично информация по случая, като Папалезов е отговорил, че даваната по случая публична информация в брифинги е предварително съгласувана с прокуратурата“, разкри също главният секретар.

По думите на Мирослав Рашков на 22 февруари той най-напред е бил информиран от ст. комисар Емил Пармаков, заместник-директор на ГДНП, че предишната вечер министърът на вътрешните работи се е свързал по телефон с Ангел Папалезов с искане за среща.

От началото по случая “Петрохан“ в публичното пространство се появиха множество коментари, свързани с лица и неправителствени организации, принадлежащи към определен политически кръг, каза Рашков. Заради това и за да бъде запазен обективният ход на действията на разследващите, както и за да бъде гарантирана равнопоставеността на всички издигнати версии, съм се въздържал от предоставянето на публична информация по случая, заяви той.
Относно местните избори в Пазарджик преди година, главният секретар на МВР каза, че са свикани оперативни щабове и са били изготвени съответните планове за действие. Определени са били и групи за реагиране на сигнали, каза Рашков.

Друг мотив, с който е била поискана оставката му, са били действията на полицията по гарантиране на гражданския мир и живота и здравето на протестиращите през есента на 2025 г., съобщи той и разказа подробности по опазването на протеста на 1 декември. По думите му Столичната община не е съгласувала провеждането на шествието същия ден. Оценено е, че има голяма вероятност за нарушения на обществения ред, разясни Рашков. Органите на реда са призовавали за мирно протичане на събитието, имало е и срещи с организаторите на акцията. Задържани са 75 души, 23 от тях са известни на МВР, оповести Рашков. Той подчерта, че не е имало нито един тежко пострадал гражданин по време на протеста.

Мирослав Рашков информира, че неговият заместник Явор Серафимов, чиято оставка също беше поискана от Емил Дечев, е в болница. Главният секретар разкри, че на 10 февруари Серафимов е постъпил в болница, където му е направена операция. След изписването си от лечебното заведение той е представил болничен лист, а в диагнозата „не става въпрос за менискус“. След усложнения заместник-главният секретар е бил отново приет в болница, разкри Рашков.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата