Скок в цените на горивата се отчита на места в България, а според собственици на бензиностанции причината е ескалиращото напрежение в Близкия изток. По думите на Димитър Хаджидимитров, зам.- председател на Асоциацията на българските търговци, производители и вносители на горива, ситуацията е доста притеснителна.
“Не виждам светлина в тунела кога можем да очакваме стабилизиране на цените. Само конфликтът е причината. Цените ще продължават да вървят нагоре", коментира в предаването "България сутрин" Хаджидимитров. Експертът очаква да има увеличение на доставните цени към бензиностанциите, които още не са отразени по колонките у нас.
"Не искам да бъда лош пророк, но не съм оптимист. Много е вероятно да виждаме цени от над 1,60 на колонка", каза още Хаджидимитров и добави, че дизеловото гориво до днес е вдигнато с 25 цента на доставна цена и със 17 на колонките в страната.
По-висока инфлация
Икономистът Михаил Кръстев коментира и очакванията за по-висока инфлация. Той подчерта, че немалка част от стоките на страната са от Азия, където проблемът ще бъде с недостига на горива.
“Страните от Персийския залив осигуряват огромна част от петрола за азиатските държави. Когато там има недостиг на горива и скок в цените, това ще се отрази по цялата световна верига. Може да говорим за опасност от по-висока инфлация", обясни икономистът пред Bulgaria ON AIR.
По думите му инфлацията в България си върви, а мерките на държавата са проинфлационни и засилват инфлацията. Инфлацията естествено ограничава потреблението, отбеляза икономистът. Според Кръстев "трябва да излезем от розовия балон и когато има недостиг на стока или услуга, трябва да спрем да я потребяваме чак толкова".
Конфликтът и цените в България
Кръстев допусна, че транспортните услуги най-вероятно ще останат на цената, на която са в момента. Ако цената на горивото скочи с 10%, е нормално с 10% да намалее използването на автомобилите, даде пример той.
Хаджидимитров е на мнение, че засега няма риск за доставките на суров петрол за България. Обясни, че рафинерията има заложен нефт до края на април.
“Ние пазаруваме основно от близки до нас региони. Правителството няма коз в ръката. Рафинерията не е държавна, тя има собственици. Г-н Спецов се справя прекрасно, но той не може да си позволи да задържи цените. Рафинерията работи към крайните си клиенти на цена борсов договор", обясни Хаджидимитров.
Той е категоричен, че повишаването на цените на горивата е неизбежно и държавата няма как да ги контролира. "Да, ще бъде скъпо и неприятно, но и това ще мине. Хората няма да спрат да си карат колите", изтъкна той и добави, че никой няма да тръгне през Ормузкия проток без застраховка - на каквато и да било цена.
Кръстев отбеляза, че служебното правителство би трябвало да прави това, което е добро за българските граждани.
"Надявам се да се случи това, но нямаме такива индикации. Можеше да подкрепи бюджетна рамка. Ще се събере мнозинство, което да гласува удължаване на бюджета. НС не спира да работи, но очевидно няма разбиране защо балансиран бюджет трябва да бъде предложен и приет. Дефицитът е инструмент и трябва да бъде използван в трудните дни", изтъкна икономистът.
Гледайте видеото с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Дон Дзъ и изкуството да се сложи край на войната в Иран
„МФГ Инвест“ залага в устава си, че ще разпределя поне 50% от печалбата си като дивидент
Дронове изпепелиха Уст-Луга, капацитетът за износ на петрол от Русия е намалял с 40%
Богатите и бедните страни се сблъскват с различни рискове заради глобалното затопляне
Румяна Дечева: Докато всички следят Иран, нова война назрява в Африка
Новото "голямо разминаване" – ЕС сам си пречи в надпреварата за изкуствен интелект
България е първа по смъртност в ЕС пет поредни години
Любовен хороскоп: 5 зодии с успешен пробив във връзките между 30 март и 5 април 2026
Цените на горивата: Гюров и синдикатите обсъждат помощта за гражданите и бизнеса
Левски чака пачки от Ботуша! Обявиха Майкон за феномен
ЦСКА ще атакува титлата от Австрия
Спечели награда с Gol.bg и „Супер Марио Галактика: Филмът“
Бонус в битката за титлата! Голяма радост в Левски
Мбапе извежда Франция с лентата срещу Бразилия днес
Вкарал 10 гола за ЦСКА спря с футбола на 26 години
Нумерологична прогноза за 26 март
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
Днес отбелязваме Деня на Тракия
Времето във Варна на 26 март 2026
Църквата отбелязва Събор на св. Архангел Гавриил
Силно земетресение в Гърция стресна хората в почти цяла България
Сондаж на „Мяра“: Войната в Иран носи страх за България, но не и персонално за хората
Успешно „замразиха“ мозък без увреждане - но възкресяването на съзнанието остава далеч
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната