Цените на жилищата в София са нараснали около три пъти за период от десет години. Къщите и апартаментите в столицата са поскъпнали с близо 194% спрямо 2015 г., показват данни на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на миналата година. Това нарежда София на първо място сред големите градове в страната с над 120 хил. жители в класация за поскъпване на имотите, пише „Труд“.
Цените на апартаментите ново строителство в София през четвъртото тримесечие на миналата година са с близо 174% по-високи спрямо 2015 г., показват данните на НСИ. При съществуващите апартаменти поскъпването за същия период е по-голямо - с 205%. Така столицата държи първото място по поскъпване и на старите жилища, и на новите. Данните за такъв дълъг период от време показват, че в София има сериозно търсене както на ново строителство, така и на съществуващи къщи и апартаменти.
Варна е на второ място
На второ място в класацията е Варна с общо повишение на цените със 168% за десет години. Поскъпването на новото строителство в морската столица е със 120%, а при съществуващите жилища повишението на цените за периода е със 196%. В тези данни не влизат сделки в курортите край Варна.
На третото място се класира Стара Загора
На трето място сред шестте най-големи града в страната се класира Стара Загора със 158% общо повишение на цените на имотите за период от десет години. В града повишението на цените на новото строителство за периода е с близо 145%, а старите жилища са поскъпнали със 164%.
Повишението на цените на апартаментите и къщите в Пловдив и във Варна за дълъг период от време е близко. И в Пловдив, и във Варна има значителна разлика при повишението на цените на новото строителство и старите апартаменти за период от десет години. И в двата града поскъпването на старите жилище е по-голямо, отколкото на новото строителство. При новото строителство движението на цените много зависи от това какви нови сгради излизат на пазара - в кой квартал се намират, както и от типа строителство, дали е луксозен затворен комплекс или по-обикновена кооперация.
На четвърто място по поскъпване е Пловдив
На четвърто място по поскъпване на имотите за период от десет години е Пловдив със 152% общо повишение на цените на къщите и апартаментите. Цените на новото строителство в града са нараснали с близо 123%, а поскъпването на старите имоти е със 179%, показват данните на НСИ. Във всички останали градове в страната с над 120 хил. жители поскъпването на старите жилища за такъв дълъг период от време е по-голямо от това на новото строителство и Пловдив не е изключение от тази тенденция.
В топ пет е и Русе
Топ пет на градовете с най-голямо поскъпване на имотите се допълва от Русе. От НСИ не са обявили данни за поскъпването на новите жилища в града, но при старото строителство повишението на цените в Русе за периода е с близо 147%.
Шестото място в класацията е за Бургас
Последното шесто място в класацията за поскъпване на имотите в най-големите градове е за Бургас. Цените на жилищните имоти в морския град са нараснали средно със 132 на сто спрямо 2015 г., което е малко над два пъти, показват данните на НСИ. Като ситуацията при новите и съществуващите къщи и апартаменти е подобна на тази във Варна, но тук разликата в движението на цените е още по-голяма. При новите апартаменти в Бургас поскъпването е с близо 70%, а при жилищата в съществуващи сгради повишението на цените е доста по-голямо - със 183%. Разликата между поскъпването на старите и новите жилища е над 110%.
Общо за страната жилищата за периода са поскъпнали със 156%, или над два пъти и половина, като при движението на цените на новото и старото строителство има преднина за съществуващите жилища. Апартаментите в стари сгради са поскъпнали със 172%, а ръстът на цените на новото строителство е със 134%.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

S&P 500 и Nasdaq затварят със загуби за втора поредна сесия под натиска на петрола
Доналд Тръмп съобщи, че отменя атаки срещу Иран, планирани за вторник
Илин Савов: Изкуственият интелект демократизира престъпленията в дигитална среда
Ryanair има планове за армагедон, европейски авиокомпании може да не оцелеят в кризата
Размерът на необслужваните кредити намалява с над 6% към края на март
Xpeng започва масово производство на автономни коли в Китай
Рецепта за пълнени печурки с билки и сирене
Рибено масло или Омега-3: Кое е по-полезно за здравето?
Рецепта за яхния с пилешко месо и нахут
Късна емисия
Четирима души загинаха при стрелба в Турция
Спортът по телевизията днес, 19 май
Мачовете по телевизията днес, 19 май
Арсенал отново бие след корнер, вече е само на победа от титлата
Ясен Петров коментира изпадането на Добруджа
Илия Груев с престижна награда в Англия
Голям скандал в Стара Загора! Фенове на Берое искаха линч
Бърз протеинов чийзкейк без печене
Дневен хороскоп за 19 май, вторник
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Евростат: Близо 89% от децата в България са обхванати в предучилищно образование
ВСУ празнува 35-годишнина от основаването си
Спартак взе важна победа над Монтана
Нова измама: Искат пари и лични данни от името на Транспортното министерство
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване