Жителите на столичния район "Младост" се събраха на протест пред общината срещу плановете да се изгради нова огромна сграда до метростанцията на бул. "Александър Малинов". Гражданите искат и оставката на районния кмет Ивайло Кукурин, предаде БГНЕС.
Председателят на групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) в Столичния общински съвет (СОС) Бойко Димитров обясни пред журналисти защо е гласувал против решението да се изгради сградата.
"Ние като общински съветници сме и длъжни да се вслушаме в гласа на всички граждани, конкретна тук на "Младост". Гражданите на "Младост" много ясно казаха, че те не искат поредната огромна сграда, която да изникне в този квартал", каза той.
Общинският съветник отбеляза, че докато в другите случаи, когато има частни терени, е много по-трудно да се спрат, тук има почти изцяло общински терен и всъщност работата на общината е в това да защити интересите на своите гражданите, които ясно казват, че не искат да се строят такива огромни сгради в "Младост", където има големи проблеми със задръствания по големите булеварди, има недостиг на места в детските градини, има много училища, които са на двусменен режим.
"Ние първо трябва да изградим цялата обществена инфраструктура преди на общински терен да разрешаваме да се строят нови жилищни или обслужващи сгради", категоричен е Димитров. Той се надява т.нар. икономическо мнозинство в СОС да не е гласувало за изграждането на сградата поради финансови подбуди, като отбеляза, че не е имало никакви ясни аргументи защо са го подкрепили.
"Имаше общи приказки как ще получим някакви обслужващи помещенията в тази сграда – нито се каза за какво трябват тези помещения, въобще каква е необходимостта на Столична община да се изгради тази сграда", добави общинският съветник.
На въпрос иска ли оставката на кмета на район "Младост", както гражданите на протеста, Димитров отговори така: "Аз мисля, че с тези свои действия той наистина трябва да си подаде оставката. Но, за съжаление, не очаквам, че ще си я подаде. В крайна сметка остава година и нещо и гражданите на "Младост" много ясно тогава ще кажат и съм сигурен, че ще изберат нов кмет."
Лиляна Ангелова разказа пред БГНЕС, че от години протестира активно и зелените площи на "Младост" стават все по-малко и все по-малко. "Това просто вече не може да се търпи и за това всички тези хора ще настояват за оставката на кмета", добави тя.
Попитана очаква ли той да подаде оставка, жената заяви, че ще има и друг натиск, не само на този протест. Помолена да уточни какъв друг натиск има предвид, Ангелова поясни, че вероятно скоро ще бъде подписана петиция, както и че ще има още протести. "Но това просто не може да се търпи вече. Колите по "Малинов", колите по големите булеварди тук са просто ужасни. Това трябва да спре", категорична е тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Политиката на Тръмп по депортация застрашава селските региони
Bloomberg TV Bulgaria и Bulgaria ON AIR излъчват церемонията Real Estate Awards 2026
Кадър на деня за 5 юли
AI компаниите се борят за властта на правителствата
Москва дава рекордни субсидии на петролните компании, докато рафинериите им горят
Китайските автомобилни марки отиват в Канада като подготовка за навлизане в САЩ
Детектор в Япония улови "ехото" от раждането на Вселената
Централна емисия
Централна емисия
ЦСКА привлече Жан-Филип Гбамин от френския "Метц"
Седмична прогноза за времето: Слънце, облаци и кратки валежи
Пощадиха звезда на САЩ! Изгониха го с червен картон, но ще играе срещу Белгия
Официално! ЦСКА с шеметен трансфер
Гуардиола поема Нидерландия?
Мистерия! ЦСКА взе четвърти нов + ВИДЕО
Еуфория!„Червена“ България полудя + ВИДЕО
Червен триумф! Льоклер зарадва Ферари, след драма с Кими Антонели
Йога за правилна стойка – 10-минутна практика при проблеми с кръста
На 6 юли имен ден празнуват Валентин и Валентина
Дневен хороскоп за 6 юли, понеделник
Поверия за ангелската дата 7/7
Седмичен хороскоп за 6 – 12 юли: Успех с парите за Козирозите
Хората, които винаги виждат най-доброто в някого, пропускат тези 4 червени флага
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Руските жени отказват да раждат, нацията се топи с до 800 000 души на година
Учени предупреждават: Само климатикът не може да се справи с екстремните горещини
Съветник на Илияна Йотова спаси дете в Гърция
Времето утре ще бъде предимно слънчево
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство