След седмици софийска жега, от която се чувстваш като стоманолеяр в Кремиковци и Стомана Перник взети заедно, и последвалите потопи, кадрите от които те карат да си мислиш, че е настъпило третото пришествие, начело с цар-премиер и то в оставка, дойде време и за моята лятна отпуска.
За половината от нея. Другата ще си я взема през септември, тъй като съм много отговорен и предан служител и повече от една седмица почиване може да предизвика неизмерими страдания в душата на моя шеф, колежките ми, портиера и леля Нина.
След като събрах всичките си авоари, с които средностатистическа любовница на добре облечен бизнесмен би си купила два чифта бутикови гащи, се отправих към морския бряг.
В деня на тръгването небето се съдра от порои, язовирите преляха, магистралите бяха залети, Сергей Дмитриевич се оказа вечния кандидат за премиер в различни коалиции със сложните комбинации 10:4:9:1 на квадрат плюс 3.14 минус корен квадратен от БСП, Софиянски, НДСВ и фолклорния ансамбъл на село Гела.
Аз обаче бях непоколебим, че ще стигна до Черноморието, та ако ще да доплувам дотам или да открадна БТР, амфибия или комбайн.
До екстремни превозвания не се стигна (за разлика от връщането) и щастлив и доволен се стоварих на морето. След мрачната София, слънчевият Созопол ми се отрази като парно на бедна кибритопродавачка.
Чакан от вярна приятелка поех моята, както се оказа, Голгота към квартирата. При пристигането до въпросното местообитание, след изкачването на приблизително 50 баира, 2000 стълби и заплашван да бъда прегазен по тесните улички с все сака от десетки коли с чешка, полска, сръбска и бургaска регистрация, доброто ми настроение взе да се източва като язовир при порой.
Оказа се, че един брой бойлер и една баня са предназначени за около 10 квартиранти, домашните, кучето, а може би и за съседите.
На всичкото отгоре хазяйката направи някакви потресаващи сметки за дължимото с бързина, на която биха завидели Милен Велчев и Пламен Орешарски, взети вкупом.
Примирени, заедно с моите приятели, че ще трябва да платим астрономическа сума от изкараните ни с пот и кръв пари на челото за един пробит бойлер и задушна стая, решаваме, че въпреки всичко, няма да търсим ново място за обитаване.
Плюс това си имаме домашна библиотека с роман, в който е описано колко е нормално всяка жена да стане проститутка, кухненски бокс с мухъл и телевизор, който предава Юксел Кадриев в синьо.
Надъхани и изтощени се изнизахме към панорамна обиколка на Созопол. Оказа се, че Новият град е заприличал на нещо средно между Капалъ чарши, Илиенци, селски събор и плажната ивица на язовира в село Долно Чепърлянци.
Оглушени от протяжните тонове на певиците, с които всяка кръчма бе обзаведена и чийто репертоар включва последните чалга хитове, комбинирани с „Like a virgin“ на Мадона и „Don't yоu cry“ на Гънс, най-накрая решихме да идем на смрачаване в Стария град.
Оказва се, че целият арт-елит явно чака Аполония. Поизпразнената стара част на Созопол обаче си има свой оазис, наречен Текила бар.
Досега не бях стъпвал там, но моите приятели познават от години барманите и собствениците на задушевното място, сгушено между две стари къщи.
След половин час, качен на висока пейка в тесничкия бар, заобиколен от тръстикови огради и смокини, вече се познавам с всички, тупаме се приятелски с бармана и съм погълнал два коктейла, измислени и сътворени от него.
Внимавайки да не се катурна от пейката се оказва, че Ники (барманът) е колега от Университета на половината колежки в офиса (аман от тази френска филология). До мен се пият потресаващи количества текила, а аз се социализирам с посетителите.
Гадната хазяйка е забравена, всичко е розово, лудницата в София е далечен мираж, даже мога да се обадя на шефа и да му кажа, че много го уважавам.
Програмата през деня е плаж на к-г Каваците, тъй като плажовете в Созопол ви покоряват със средна гъстота от 67487 души на квадратен сантиметър и монолози на отчаяни майки от сорта на „Паола, ела тука, изяж си картофа, не го пускай на земята, не реви, не влизай в морето, яж, дъвчи, не дразни баща си, ох, не мога повече, ще се самоубия“!
След шест дни идилия от спокойно плажуване, текила на свечеряване, коктейли и т.н. (нали се сещате), дойде време да се прибираме. Оказа се, че хазяйката-змей не ни даде свишето си позволение последния ден да ползваме пробития бойлер.
Наложи се мазни, потни, прекарали половин ден на скалите в края на Стария град, да се тътрим със саковете по баирите сред сахарска жега.
Положението стана нетърпимо, но като ангел спасител се яви брат ми. Той, разбираш ли, нямало какво да прави, та случайно наминал към Созoпол с колата и негов приятел.
Размазани и потресени, с моята приятелка по страдание се натоварихме в превозното средство, оборудвано и с климатик, и се отправихме за още малко плажуване и после прибиране в София.
Благодарен, че брат ми няма да кара (роднината ми кара като Фернандо Алонсо в истеричен пристъп), се надявам на комфортно пътуване под шофирането на неговия приятел.
Да, да, некст тайм, дето се вика. Минимумът на скоростта беше около 200 км/час, тройното изпреварване беше нещо напълно нормално и успях да свикна с получаването на комбинация от сърдечни кризи и тремор през 82 секунди.
Созопол - София за има-няма 4 часа, заедно с яденето по пътя е добро време, струва ми се. Отново на работа. Ще се върна обаче. В Созопол. Заради Стария град, Текилата и Аполония.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Текила на свечеряване
Скали, море, залез, Стар град, Текила и отпуска - правилната комбинация
16.08.2005 | 08:30 ч. Обновена: 11.09.2025 | 02:25 ч.
1
Новини
-
Терзиев вярва: Новият план ще пази Борисовата градина от частни интереси
-
Млад шофьор удари 7-годишно дете в Бургас
-
Радев за бюджета: Не приемам критики и акъл от партии, които ни докараха до катастрофа
-
Коалицията на желаещите ще проведе военни учения в съседни на Украйна страни
-
Студенти настояват за оставката на ректора на НАТФИЗ
-
Добро време за преходи, но с внимание около връх Ботев
-
Оставиха в ареста шофьора от смъртоносната катастрофа на АМ "Тракия"
-
24-годишната жена, арестувана с над 2 промила, е дъщерята на бизнесмена Орлин Алексиев
-
БНБ пуска златна монета за Св. Вяра, Надежда и Любов и майка им София
-
Уникално цвете: в света го има само край Враца и Банско
-
Ясу, барба: Гръцки сервитьори блъскат и бият наши летовници заради сметката
-
Пенсионер рибар оцеля 6 дни в дивата природа
-
Дъщеря на политик е хваната да шофира с над 2 промила в кръвта след гонка с полицията
-
Путин: Бойците напредват, без съмнение Русия ще постигне победа
-
Ясу, барба: Гръцки сервитьори блъскат и бият наши летовници заради сметката
-
Бойко Борисов: Като станах за първи път премиер, даже нямаше и мантинели
-
Путин: Бойците напредват, без съмнение Русия ще постигне победа
-
Дъщеря на политик е хваната да шофира с над 2 промила в кръвта след гонка с полицията
-
Мистерия: Американският сенатор, който се срещна в петък със Зеленски, вчера умрял
-
Войната на Русия срещу собственото ѝ бъдеще
-
24-годишната жена, арестувана с над 2 промила, е дъщерята на бизнесмена Орлин Алексиев
Извън релси
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата

Bosch започва производство на мостри в първия си завод за чипове в САЩ
Износът на Китай през юни е нараснал с най-бързия си темп от 2021 г. насам
Приходите на "Шелли груп" за полугодието растат с 27% по предварителни оценки
Калифорния и още 11 щата се опитват да спрат сделката Paramount-Warner Bros.
Цената на сорта Брент скочи над 85 долара за барел за първи път от месец*
Акциите на SK Hynix се сринаха с над 20% за два дни
Неизправни камиони с манипулирани тахографи и мантинели като гирлянди, докато МВР тича след ПТП-тата
Плажът в Атина става лукс: Колко "солено" излиза един ден на море в Гърция?
Имотните измами се увеличават с наследствени и необитаеми имоти
Столичната община събори 20-годишна незаконна постройка до езерото "Ариана" (+СНИМКИ)
Влиза в действие национален план за пътна безопасност
Ливърпул няма да прави спънки на Слот за Нидерландия
Пикфорд преди Англия – Аржентина: Най-накрая ще се изправя срещу Лионел Меси
Дешан потвърди: Килиан Мбапе е напълно здрав и готов за полуфинала срещу Испания
Кирил Ефремов: Очаквам Левски да победи Борац, публиката ще изиграе решаваща роля
Дуо на Левски мина прегледи в последния момент, ясно е готови ли са за Борац
Алдаир Невеш: Бях близо до отказване от футбола, а сега станах шампион с Левски
5 натурални масла със защитен фактор
Трапезата за 17 юли – Света Марина
Дневен хороскоп за 14 юли, вторник
5 забрани за Горещниците през юли
Таро карта за 14 юли, вторник – Тройка чаши
Идват горещниците: старо поверие разкрива каква ще бъде зимата
Спипаха четирима крадци за няколко дни във Варна
4 пътнички пострадаха при 4 катастрофи през уикенда във Варненско
Внимание! Отново късат уши за обеци във Варна
76 пожара са потушили огнеборците за денонощие в страната
3 дни режат храсти по АМ "Хемус" и АМ "Струма"
Виц на деня - 14 юли
Тиранозавър Рекс от Южна Дакота може да счупи рекорди на търг и да изчезне завинаги
Защо юли е месецът на пеперудите?
Има ли живот на Gliese 3378b: Уникална суперземя на 25 светлинни години от нас
Седем години в Космоса: Какви открития направи руската обсерватория „Спектър-РГ“
Назрява война между хора и слонове за територия в африканската савана
Китайски космически апарат се приближи до мистериозен обект близо до Земята