Шумно рекламираната нова отсечка на бул. "Александър Малинов" в столичния квартал "Младост" бе открита с фанфари. Тези фанфари обаче се оказаха нещо като погребални трели за цял квартал.
Жителите на "Младост" 2 в момента са изолирани без градски транспорт, след като автобусите с номера 111 и 76 вече ги заобикалят на километри. Старият бул. "Александър Малинов" по план трябва да стане еднопосочен като ще осигури достъп до Американския колеж и полицейската школа в Симеоново, а част от сега съществуващото платно в обратната посока ще бъде паркинг. Който ще обслужва метростанция "Александър Тодоров-Балан".
Мисъл за хората обаче никаква
Вчера привечер жителите на квартала се събраха на протест с ясното искане - да се запази положението преди откриването на новия булевард и да се върнат двете автобусни линии. Защото те са връзката към града на голяма част от хората.
Сега им се налага да вървят пеш няколко километра, но не си представят какво ще се случва през зимата. За старите хора пък карето с над 30 блока се превръща в затвор. Принудени са да пазаруват в по-скъпи магазинчета, защото нямат достъп до най-евтините хипермаркети в района. За общината и поликлиниката изобщо не си помислят.
"Построиха метрото и новия булевард и ни изолираха от света. Няма с какво да се придвижваме, нямаме достъп до училища, детски градини, поликлиника. Да не говорим, че тази нова отсечка е по-скоро скоростна. За да го пресечеш има само два подлеза, доста отдалечени един от друг, няма една пешеходна пътека. Ще се борим до край за правата си, защото в момента сме затворници", каза протестиращ.
На техният протест дойде и кметът на Младост Цвета Авджиева, нейният заместник Александър Лукаров, архитектът на общината. И признаха за проблема, но и от тях не зависило решението. В Столичната община има постъпили десетки жалби от живущи, кметът също търси решение, но хората не вярват.
"Мислят само за себе си. На кого може да му хрумне да остави цял квартал без градски транспорт?", задава въпрос друг жител. Друг добавя: "На сайта на общината има всичко за носиите на децата, а за проблемът ни - нищо. Това е показателно".
Днес в 18:00 часа има среща в общината, на която са поканени представители от блоковете, медии. Надеждата е, че ще присъстват и отговорни фактори от Столичната община. Защото вчера диалог не можа да се получи - хората са гневни, а предложенията - меко казано несериозни.
Кметът заяви, че се обсъжда идеята за вътрешен автобус, койтто да минава през ул. "Свети Киприян".
"Това предложение само показва, че кметицата никога не е минавала по вътрешните улички и не познава квартала си. На тази улица трудно се разминават две коли, а какво остава за автобуси. Застроиха целия квартал, улиците са задръстени от коли, защото строителите вдигнаха блоковете без паркинги. Някакъв ад е", включва се и друг протестиращ.
От Центъра за градска мобилност са отговорили на жалба, която полива със студен душ основното искане - запазване на старото положение с автобусите.
"В съответсвтие с новата организация на движението, общественият транспорт следва да минава през новоизградения участък. По старото трасе на булеварда от ул. "Александър Тодоров-Балан" до блок 202 в Младост 2 движението ще бъде еднопосочно с обособени паркинг места за метростанцията и не е предвидено преминаването на градски транспорт. В тази връзка Ви уведомяваме, че не е възможно възстановяването на автобусните линии 76 и 111 по старото трасе на "Александър Малинов".
Хората са разгневени и виждат изход от трудната ситуация единствено в предстоящите избори. И вчера заплашиха, че няма да дадат гласа си за кмета, ако не застане начело на протестите на хората и да ги представлява в Столичната община, която е направила архитектурен план с чудесна инфраструктура, която да осигурява удобство на работещите в Бизнес парка. За сметка на жителите на "Младост" 2, които се оказват столичани в повече...
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Сигналите в КЗК са нараснали четирикратно през последната година
Тейлър Суифт се омъжи в рокля на Dior и донесе успех на LVMH
Силното търсене на изкуствен интелект затяга пазарите на центрове за данни в света
95% от левовете са изтеглени, в обращение остават около 800 млн. в еврова равностойност
Китай опустошава последния бастион на германската промишленост
В Техеран започна поклонението пред тленните останки на аятолах Али Хаменей
Обедна емисия
Д-р Бойко Пенков: Преди 26 години не си представях така НЗОК
Скъпа реколта и ниски изкупни цени поставят земеделците под натиск
Рокади в СДС: Илия Лазаров е новият председател
"Административна кома": 9 месеца реставрирана сграда чака одобрение
Напуска Ливърпул? Ясно е бъдещето на Върджил ван Дайк
Ерлинг Холанд преди Норвегия – Бразилия: Най-важният мач в живота ми с националния отбор
Трансферна бомба: Клуб от Суперлигата взима ключов защитник на ЦСКА
Люис не успя в спринта, Антонели бе твърде силен и взе победата
Англия не се страхува от Мексико и „Ацтека“ – Деклан Райс: Идваме да си свършим работата
Ясно е бъдещето на Лука Модрич
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 юли
Хумус в ориенталски стил
Любовен хороскоп за 6 – 12 юли
Нумерологична прогноза за 4 юли
Синьо лято в маникюра за 2026 (+Снимки)
Хапвайте кайсии за баланс на кръвното и при горещи вълни
Приходната агенция установи нарушения в 100 обекта по Черноморието
Скулпторът Ангел Атанасов изследва пространството в нова изложба във Варна
Костадинов: "Възраждане" са в Иран за погребението на Али Хаменей
Велислав Величков: Обвинението срещу кмета на Варна е пълен провал на прокуратурата
Румен Радев събра министри и депутати на закрита среща в Сандански
Д-р Малчев: Осем хеликоптера са напълно достатъчни за спешната помощ у нас
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл