Разликата между това, което се случва днес в сирийския град Алепо, и случилото се в чеченската столица Грозни в началото на 21-и век, е, че западните лидери поне се опитват да спасят живеещите в Алепо, пише в. "Ню Йорк таймс". Преди десетилетие и половина нямаше много дипломатически мисии в подкрепа на Чечения, припомня изданието.
Във всяко друго отношение картината е същата. Както тогава, така и сега Путин знае, че той и съюзниците му не могат да победят на земята, затова опитва да реши проблема от въздуха. Където не може да иде пехотата, той хвърля бомби, пише вестникът.
Разбира се, той далеч не е единствен - и западни лидери се опитват да решават сложни проблеми, избягвайки близък контакт. Но руският президент има едно предимство - в Русия почти няма журналисти, политици или активисти, които да го подканват да пощади мирните граждани, както нямаше особена симпатия и към мирните граждани в обстрелвания от ракети Грозни, пише в. "Ню Йорк таймс".
Неспирните бомбардировки на Грозни спечелиха войната в Чечения. Всяко западно правителство, направило същото, което руският президент направи в Грозни, заслужено би паднало от власт, подчертава изданието.
Сирийското правителство няма нужда от уроци по подтисничество, но Москва може да осигури ресурсите, с които Дамаск никога преди не е разполагал. Ако умерените сирийци, около които западните страни биха се опитали да изградят политическо движение, останат в страната, руското правителство може да помогне на президента Башар Асад да ги отстрани. Точно това се случи в Чечения, където руските сили за сигурност неутрализираха всички, с които имаше смисъл да се преговаря. Сред бунтовническите лидери най-дълго оцеляха фанатиците. Всяко извършено от тях зверство обаче придаваше повече легитимност на съюзниците на Путин и намаляваше симпатиите към жертвите на руските действия, отбелязва изданието.
Макар че руският лидер не се притеснява от общественото мнение в своята страна, той се притеснява какво мисли за него светът, смята в. "Ню Йорк таймс".
Ако успее да наложи мир в Сирия с цената на разрушаването на Алепо, той ще се опита да придаде на победата си външните белези на истински демократичен мирен процес. Путин винаги е разбирал колко е важно посланието, което се изпраща. Но дори да бомбардира Алепо до пълна победа и да наложи Асад чрез фалшиви избори, не можете с бомбардировки да накарате някой да ви заобича. Следователно, създадената в Сирия система ще остане толкова нестабилна, колкото е и тази в Чечения, подчертава американското издание.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Нова разработка подпомага научния прогрес в лабораториите у нас
Зукърбърг дава на AI роля в управлението на Meta
„Стара планина холд“ очаква близо 10% ръст на приходите за тримесечието
Иранските ракети по най-големия завод за LNG в Катар са преминали защитата на Patriot
Dow скача с 800 пункта след успокояващите твърдения на Тръмп за Иран*
Германският върховен съд отмени дело на екоактивисти срещу BMW и Mercedes
Преди новите валежи: Преливат язовирите "Асеновец", "Пчелина" и "Панчарево"
Снежна буря парализира части от Югоизточна Турция
Иран отрече да се провеждат разговори с Тръмп за край на конфликта
Жълт код за проливни дъждове в две области утре (+КАРТА)
Пеевски: Служебното правителство е срам за България
Гранд в Европа уволни треньора си
Ботев Пловдив си уреди любопитен спаринг
ЦСКА се похвали с 9 национали
Загубата във финала от Ман Сити ще мотивира Арсенал за титлата
Трансферна бомба: Реал Мадрид вади 160 млн. евро за звезда на Байерн
Георги Градев се подигра с Георги Иванов-Гонзо
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Отвъд диагнозата: животът на един социопат
Нискокалоричен десерт с крема сирене без захар (без печене)
На 29 март местим стрелките с час напред
След 23 март 3 зодии ги очаква растеж и промяна
Внимание! Тонове храна с неясен прозиход са пускани в търговската мрежа незаконен склад в Хасково
Румъния обявява криза с горивата, a ние кога?
456 души са загинали, а 8294 са пострадали във "войната" по пътищата за година у нас
Едва на 43 г.: Почина собственикът на OnlyFans
Ужас на АМ "Тракия": Човешки части са разпръснати по аутобана
Външно: Всички българи незабавно да напуснат зоната на конфликта в Близкия изток
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове
Кои планети да наблюдаваме на небето през април 2026 г.
Древна делта, открита под повърхността на Марс, ускорява търсенето на живот
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс