Световната икономика е в най-добрата си форма от години - бум на фондовите пазари, петролът поскъпва, а страховете за бързо забавяне на китайската икономика, се успокояват. Политическият и икономически елит обаче едва ли ще празнува по време на своята среща в швейцарския курорт Давос, пише в свой анализ Ройтерс.
Причината е несигурността около политиките, които ще предприема новоизбраният американски президент Доналд Тръмп. Той официално ще стъпи в длъжност на 20 януари - последният ден от годишния Световен икономически форум (WEF), който се провежда в Давос.
Преди година лидерите бяха спокойни, че Тръмп няма големи шансове да бъде избран. Неговата победа, дошла само броени месеци след вота на британците за Brexit, обаче се оказа истински шамар за тях.
Доналд Тръмп е пример за вълната от популизъм, обхващаща целия свят и заплашваща следвоенния либерално демократичен ред. С предстоящите избори в Холандия, Франция и Германия, а вероятно и в Италия, събиралите се в Давос ще бъдат доста нервни, прогнозира още Ройтерс.
Списъкът с гостите в швейцарския курорт през тази година също е показателен. Сред тях е Си Дзинпин. Той ще бъде първият китайски президент, който ще присъства на Икономическия форум и това подсказва за растящата роля, която Пекин ще има в световен мащаб.
Това се случва във време когато Тръмп заявява все по-затворената политика, която ще води САЩ, а Европа обръща внимание на своите проблеми - от Brexit до тероризма.
Британският премиер Тереза Мей заяви участието си на форума. Германският канцлер Ангела Меркел обаче ще отсъства през тази година.
Икономическият форум в Давос ще се проведе мужду 17 и 20 януари.
За първи път световните лидери ще дискутират заплахата за световния ред от десния популизъм, глобалната солидарност и геостратегическата конкуренция, посочва още Independent.
Още новини и анализи от Европа и света четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Галопиращи закони срещу галопиращи цени
Путин чака обаждане от ЕС, Украйна предупреди Москва: Спокойният живот приключи
Войната с Иран заплашва напредъка на мирния процес на Турция с кюрдите
Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Промени в трамваите в София от днес, стартира нова линия
Пеевски: Лаура Кьовеши разкри истината за Теодора Георгиева
Янев готви кардинални промени в ЦСКА
Станка Златева: Връщаме българската борба към нейните корени
Сираков с ключов ход за лидер на Левски
Жестока конкуренция! Левски напира за перла от Първа лига, желана от Лудогорец и ЦСКА
Великов похвали борците ни за резултатите на Европейското
Мицин и Габриела Георгиева триумфираха в Бургас
Нумерологична прогноза за 18 май
Кюфтета със сос и ориз
Ходене за отслабване – достатъчни ли са 10 000 крачки
„Бангаранга“ на всички. Много ви обичам!“ – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
Мачовете по ТВ днес (18 май)
Без ток във Варна на 18 май 2026
Времето във Варна на 18 май 2026
Честваме паметта на светите девици от Анкира
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации