В рамките на две седмици турските избиратели, живеещи в чужбина, можеха да гласуват на турския конституционен референдум. В неделя гласуването приключи. Във вота са участвали над 1,3 милиона турски граждани от общо 2,9 милиона потенциални гласоподаватели. Само в Германия гласуваха близо 700.000 души, което се равнява на половината от имащите право на глас в турски избори. Около 50% са и участниците в Австрия, което означава около 55 000 турци, посочва "Deutsche Welle".
В Турция допитването ще се проведе на 16 април. Там право на глас имат около 55 милиона турци, като допитванията засега показват изравнени шансове. Тоест, гласовете от Германия и от други държави с големи турски общности - като Австрия, Холандия или САЩ - могат да се окажат решаващи. Турският президент Ердоган многократно призова турците зад граница да гласуват със "за", а атмосферата истински се нажежи, след като турски министри не бяха допуснати да агитират в Холандия и в Германия. Това сериозно увреди най-вече германо-турските отношения, особено в резултат от нападките на Ердоган, който обвини канцлерката Меркел, че подкрепяла терористи и на няколко пъти направи исторически паралели с нацизма.
Най-голямата диаспора: Германия
Повечето от живеещите в Германия турци подкрепят ердогановата Партия на справедливостта и развитието (ПСР). Това пролича още на парламентарните избори през 2015, когато подкрепата за Ердоган в Германия беше с 10 пункта по-висока, отколкото в Турция. Лидерът на Зелените в Германия Джем Йоздемир, който сам е от турски произход, смята, че за тези нагласи е виновна и германската политика, която години наред е загърбвала интеграцията на турците.
"Трябва да се запитаме защо толкова хора в Германия са въодушевени от турския президент, макар че тук те се радват на свободата, която Ердоган иска да отнеме на техните близки и приятели в Турция", каза Йоздемир.
Представители на турската опозиция в Германия признават, че гласуването е било честно, но посочват, че е имало отделни опити за натиск в полза на Ердоган, както и прикрита пропаганда в някои джамии. Според представители на турската общност в Германия, в сегашното гласуване за референдума гласовете на тукашните турци ще бъдат приблизително поравно разделени между "Евет" и "Хаир" (на турски "да" и "не").
След края на гласуването председателят на тази общност Гьокай Софуоглу изтъкна следното: "Многократно бе казано, че гласовете "за" ще са много, но според мен резултатът ще бъде на кантар." Той посочи, че в това гласуване са участвали повече турци, отколкото на парламентарните избори преди две години.
"Много хора се интересуват как ще се управлява Турция занапред – а не кой ще я управлява", обяснява Гьокай.
А отношенията с Германия?
Според Севим Дагделен, лява депутатка в Бундестага, която е от турски произход, германо-турските отношения няма да се подобрят след референдума. "Независимо какъв ще е резултатът: Ердоган ще продължи да превръща Турция в ислямистка, потисническа държава. Не вярвам, че под управлението на Ердоган може да се очаква сериозно подобряване на двустранните отношения", смята Дагделен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Времето в понеделник: Облачно с превалявания и температури до 23 градуса
Хороскоп за 18 май: Шанс за изяви и нови преживявания за зодиите
Самооценката: Как влияе на живота ни и как да я укрепим
Рецепта от тефтера на баба: Сочен сладкиш с домашно сладко
Проф. Аспарух Илиев: Всички новини в Германия започват с Дара и България
Спортът по телевизията днес, 18 май
Мачовете по телевизията днес, 18 май
Технически проблем спря Верстапен от победа в легендарно състезание
И скандален рефер не спря Барса за велик рекорд!
Това е категорична игра с ръка, беснее босът на Форест
Локомотив пак удари Рилски, ще има 5-и мач
Нумерологична прогноза за 18 май
Кюфтета със сос и ориз
Ходене за отслабване – достатъчни ли са 10 000 крачки
"Бангаранга" на всички. Много ви обичам!" – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посрещна DARA (ВИДЕО)
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации