Многоженството официално е забранено в Турция, но негласно се толерира. Особено сега, когато в страната има много бежанки от Сирия, бизнесът с „втората“ или дори „третата половинка“ просто разцъфтя.
Днес вече никого не можеш да удивиш със сайтове за запознанства. Как обаче стоят нещата, когато си търсиш "трета половинка"? След протести на правозащитници преди няколко дни в Турция блокираха сайта Evlilikci.com, който предлагаше възможности за женени мъже и жени да си намерят по още един партньор - при това в пълно съответствие с религиозните норми. Други подобни сайтове обаче продължават да действат, пише Дойче веле.
"Да задоволиш потребностите си без грях“
Сайтът Evlilikci.com се хвалеше, че това е първата подобна услуга в Турция и третата в света - след аналогични проекти, регистрирани във Великобритания и Индонезия. От описанието става ясно, че платформата е предназначена за мъже и жени, които биха искали да удовлетворят своите сексуални потребности, "без да съгрешат".
Платформата предлага и услуги за дамите, които по някаква причина не желаят да са омъжват, но не искат и да "влизат в грях". В описанието на сайта се привеждат цитати от Корана, посветени на жените. Малко след като информацията за „услугите“ стана достояние на обществеността, правозащитниците се разбунтуваха. Федерацията на женските сдружение в Турция /TKFD/ внесе жалба срещу сайта в прокуратурата. "Този сайт злоупотребява с правата на жените, за да проповядва дискриминация по полов признак, прикрита като религиозен ритуал", четем в жалбата.
"Колко често се молите?"
По разпореждане на Агенцията за информация и комуникационни технологии /BTK/ сайтът беше блокиран. Но това не е единствената платформа от такъв род. Аналогични услуги предлагат например онлайн-платформите Seсond Wife и "Сирийски жени".
За да се регистрира в сайта Seсond Wife, човек трябва да отговори на редица въпроси. Освен за семейното си положение, потребителят трябва да даде информация за своето вероизповедание, да отговори на въпроса откога е мюсюлманин и колко често се моли. Сайтът "Сирийски жени" предлага различни подрубрики – например: "Сирийки, които искат да се омъжат" или "Какво се харесва на сирийските жени". Информациите там изобилстват от примитивни нравоучения и мачистки представи за жените.
"Сирийките са също толкова нежни създания, колкото и нашите жени. В нашата страна нарасна броят на младите мъже, които биха искали да се оженят за сирийска гражданка. Нарасна броят и на женените мъже, които искат да прекарват свободното си време със сирийка. И тъй като сирийските жени не настояват да се омъжват, мъжете могат да живеят с тях и без брак", четем в една от информациите на платформата.
Добра постъпка?
За да не създава впечатление, че става дума за банална сексуална експлоатация на жени, които са били принудени да напуснат родината си, сайтът пише, че когато ползва „услугата“, мъжът всъщност "върши добро дело".
По-нататък четем: "Войната е увредила психиката на тези жени. И семейният живот е полезен за тях. Вие можете да поддържате тези жени, за да се почувстват те по-добре".
В сайта има и коментари от потребители. Ето един пример: "Аз съм на 30 години и бих искал да се оженя за сирийка. Няма значение дали е била омъжена преди това".
Многоженството в Турция е формално забранено и такива бракове официално не се регистрират, но на практика нещата изглеждат другояче. "Многоженството в Турция е нещо обикновено, особено в провинциалните региони", казва Гюлзерен Каплан от Центъра за помощ на жените в град Шанлъурфа, в близост до турско-сирийската граница.
Тя допълва, че броят на турските мъже, които си взимат сирийка като втора жена, се е увеличил значително. "Тези жени бягат от войната. А някои турски мъже твърдят, че се женят за тях, за да ги защитят", казва Гюлзерен. Според нея често става дума за бездетни турски семейства, които явно разчитат, че втората жена ще им роди наследник.
"Ако не се държиш добре, ще си взема жена от Сирия"
Една активистка от Шанлъурфа, пожелала анонимност, разказва, че в случай на конфликт в семейството турските мъже все по-често заплашват съпругите си с думите: "Ако не се държиш добре, ще си взема жена от Сирия".
Според същата активистка междувременно се е променило и още нещо: "Навремето само богатите мъже бяха в състояние да си вземат втора жена, защото за това беше необходимо да разполагат със съответно състояние. Сега всичко е по-просто. Не е задължително да имаш много пари. Всеки може да си доведе втора жена", каза събеседничката на Дойче веле.

Никола Богданов: Няма нужда хората вече да са тесни експерти, а да са бизнес насочени
Настроенията на инвеститорите в еврозоната се подобряват значително през юли
Британската Sky купува медийния бизнес на ITV за близо 2 млрд. евро
Приходите на Foxconn за второто тримесечие растат с близо 40%
„България Еър“ с гореща промоция: Еднопосочни билети с до 35% отстъпка до края на годината
Дори и облекчаването на санкциите може да не помогне на Иран да изчисти петролните си резерви
Полицията разпитва Емрах Стораро след шофиране по пешеходна алея в Созопол
НВИМ показва царски съкровища от трезора на БНБ по случай 110-ата си годишнина
SENSHI 32 Grand Prix: Лагер край Варна събра едни от най-добрите бойци в света
Сигнали за бомби вдигнаха на крак полицията в Шумен, Враца и Казанлък
Русия разширява списъка с нарушения за експулсиране на мигранти
Наталия съдейства на похитителя си, Асен Симеонов има подготвени бази
Става страшно! Даже Сеп Блатер плюе ФИФА заради Балогун
Има само 300 места! ЦСКА пусна билетите за Дери Сити
Половин дузина играчи не заминаха с Левски за Баня Лука
В Белгия полудяха заради Балогун, написаха гневно писмо до ФИФА
Пародията "Балогун": Клоп скочи на Тръмп и Инфантино!
Резилът с Балогун: Тухел призова за последователност в решенията
Поверия за ангелската дата 7/7
Пилешки дробчета с ориз и тиквичка
„България Еър“ с гореща промоция: Еднопосочни билети с до 35% отстъпка до края на годината
Как ще носим красивия аксесоар бандана през 2026 (+Снимки)
Орлин Горанов разхожда публиката из своя „Влюбен град“ с нова песен
Промените, които очакват всяка зодия през юли 2026
Кола се вряза в бензиностанция в Русе
Проверяват НАП и Областната администрация във Варна за бомби
В Генерал Тошево, Бяла и Сеново вече имат "Училища за пример"
Зеленски с призив към НАТО след смъртоносните руски удари край Киев
Разпитват сина на Тони Стораро заради колата му
„България Еър“ с гореща промоция: Еднопосочни билети с до 35% отстъпка до края на годината
Китайската сонда „Тянуън-2“ достигна астероид на 1 млрд. км от Земята
Загадъчна цивилизация е владяла Андите преди инките
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро