Георги Парцалев е роден на 16 юни 1925 г. в град Левски и почти изпълнява семейната мечта - да стане лекар. Той следва няколко семестъра медицина, преди да се предаде на голямата си любов - театъра.
И така, през 1956 г., заедно с Григор Вачков, Георги Калоянчев, Стояна Мутафова и Никола Анастасов, са първите актьори на Сатиричния театър.
През 1970 г. тези актьори са всенародни любимци, пред които начинаещата актриса Латинка Петрова не смее да диша: "Ние младите се лепяхме по цоклите, защото минава артистът...".
Не звезда, а земен човек
Тя описва Парцалев така: "Единственият, с който мога да си приказвам, който се усмихва на всички, поздравява от пропуска до чистачките всичко, заметнал винения си шал, достолепен, неагресивен. Но при него имаше една сценична треска при всяко излизане (…) Много се притесняваше преди да излезе на сцената и тичаше преди участие да се обади на майка си: "Мамо, добре съм, подготвил съм се". И след представление пак тичаше и вика: "Добре мина, хората рекоха браво".
През 1958 г. идва и първата му роля в киното в "Любимец 13". Парцалев бързо се превръща в любимец на публиката и един от незабравимите комедианти. Изиграва едни от най-запомнящите се роли във филмите "С деца на море", "Дванадесет диоптъра далекогледство", "Сиромашко лято" и "Тримата от запаса".
Според Латинка Петрова, "в актьора материята е с особена кройка, но там има всичко – и много сол, и много пипер. Много гняв има, но той умееше тези неща да ги гълта и да бъде джентълмен".
Голямата любов на публиката има и своята чисто практична страна – по време на пътуване за постановка в Кюстендил, двамата катастрофират, колата изхвърча от пътя в нива. Латинка Петрова излиза на пътя и вижда камион, пълен с роми.
"Казвам: "Искате ли да видите Парцалев?" И те отгоре: "Де го Бат’ Пацо?" Аз викам: "Ей го Бат’ Пацо там в нивата!". Всички слязоха, колата на ръце и на пътя".
Въпреки веселите истории, Парцалев е наричан и "тъжният клоун", според Петрова обаче е "велик самотник". Споделял й, че се страхува, че ще умре сам.
"А когато потъне и изчезне, аз разбирах че изчезваше от времето от живота, от света и мълчах и чаках да излезе от този унес, защото носеше със себе си много лични страдания, като дете. Както детето си страда, но той страдаше с тази искреност като малките, като изгубено в гората, самотно, до такава степен беше деликатен", споделя голямата актриса пред bTV.
Няколко години преди смъртта си големият Парцалев преживява низ от разочарования. До последно не станал член на партията, поради тази причина и не бил сред любимците на властта.
Постепенно започват да му отказват роли в театъра и киното. Една нощ обиден се обажда на Латинка Петрова – предложили му да играе конферансие. Името му било най-горе в афиша, за да привлича публика, а всъщност имал две реплики: "Добър вечер" в началото и "Лека нощ" в края.
"Големият артист е част от безвремието, не можеш да кажеш „В този отрязък от време той беше син или червен", не, той просто беше голям и премина през земния си път за наша радост", казва тя.
На 31 октомври 1989 г. великият комик Георги Парцалев издъхва на 64-годишна възраст в Правителствена болница. Още се носят легенди около точната диагноза довела до смъртта му. Официалната версия, с което излиза семейството му, е скоротечна левкемия.
Животът на обичания български актьор може би най-добре се описва с една негова реплика от "Сиромашко лято": "Не е въпросът само да оставиш нещо след себе си. Важно е какво ще оставиш".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ръководството на лекарския съюз получи мандат да подпише нов рамков договор за 2026-2028 г.
Baidu запълва празнината, която Nvidia остави на пазара на AI чипове в Китай
Cartier е новият Rolex за поколението Z благодарение на Тейлър Суифт
Парижкото споразумение за климата навърши 10 години, но мисията е далеч от изпълнена
САЩ вдигат санкциите върху беларуския калиев карбонат*
Кадър на деня за 13 декември
Мини коледни дръвчета: 5 малки растения, които да украсим в апартамента
Поскъпване на храните за Бъдни вечер тревожи българите
Цветлин Йовчев: Политиците дължат на обществото честни избори
Чолаков: Борисов предпочита да отстъпва, кабинетът "Желязков" беше сред най-компетентните
"Лацио" победи "Парма" с 1:0 въпреки червените картони
Ковънтри не сбърка за втори път тази седмица
Драма в Лондон: Арсенал измъкна победата срещу последния
ВИДЕО: Кубрат Пулев - Мурат Гасиев
ВИДЕО: Славия – ЦСКА 1948
Капитан Рафиня извади каталунската армия от блатото
Шеф на ЦСКА с интересно изказване за селекцията на "червените"
Дневен хороскоп за 14 декември, неделя
Баница със сирене за Игнажден
Седмична нумерологична прогноза за 15 – 21 декември
Изберете ангелско число и вижте посланието от коледния ангел
Любовен хороскоп за 15 – 21 декември
Как да изберем рокля според типа фигура
Идват коледните банкети: Как да се забавляваш, без да рискуваш кариерата си?
До дни ще се родят първите бебета, създадени с помощта на изкуствен интелект
Какви защити имат евробанкнотите и как да разпознаем истинските?
Броят на чужденците в Европа се увеличава, нужни са за работна ръка
Какво вещаят звездите за 2026 година?
Една от най-известните медии в света: Намаля ентусиазма от приемането на еврото в България
На повърхността на луната на Юпитер – Европа, е забелязан гигантски черен „паяк“
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Признаци за бъдеща катастрофа в Антарктида
Разкриха влиянието на Марс върху климата на Земята
НАСА да изпрати хора на Марс възможно най-скоро