В разгара на Коледния панаир на книгата „Кръг“ представя едно от най-мащабните издания на годината – „Война и мир“ от Лев Толстой. На 8 декември грандиозният роман на руския класик излиза в четири луксозни и удобни за четене тома, за които корици и близо петдесет илюстрации нарисува големият художник и аниматор Теодор Ушев. Използван е класическият у нас превод на Константин Константинов, създаден през 1957 г., а цялостното оформление на проекта е на дизайнера Григор Григоров.
"Война и мир“ често е определян като най-великия роман в историята на литературата, а авторът му – Лев Толстой, е признат от критиката и читателите за най-добрия белетрист на всички времена. Той създава най-прочутото си произведение в периода 1863 – 1869 година, в разцвета на младостта си, успял да се посвети изцяло на писането в първите години на брака си. Заглавието на творбата става окончателно след първите два варианта – „Три времена“ и „Всичко е хубаво“.
"Война и мир“ е забележителна смесица между реализъм, историческа проза и философия. Ако светът можеше да разкаже сам себе си, той щеше да пише като Толстой, коментира Исак Бабел. А самият Толстой заявява, че "Война и мир“ не е „роман, още по-малко е поема и още по-малко историческа хроника“, защото „най-добрата руска литература не отговаря на стандартите“.
Макар и фокусиран върху Наполеоновата война с Русия, сюжетът е много по-мащабен от хроника на славни сражения и бойни тактики – той е отражение на забележителната пъстрота на руската култура. Впечатляващата по обем творба среща читателите с над петстотин живи, пълнокръвни герои от три поколения, чиито съдби се разгръщат през амбициите и злополучията на пет аристократични рода.
Отвъд художествените достойнства, големи фрагменти от текста, особено по-късните глави, са повече философски дискусии, отколкото класическа проза и формулират онези убеждения на Толстой, които ще го превърнат от опозиционер на съвременниците си в един от най-големите мислители, които човечеството познава.
В четирите тома с логото на издателство „Кръг“ почти невъобразимата дълбочина на романа е прекрасно допълнена от въздействащите илюстрации на най-успешния български аниматор Теодор Ушев. Той работи по проекта по покана от изд. „Кръг“ повече от година и създава над 60 илюстрации, 50 от които влизат в четирите тома. Избрал е да работи с китайски туш върху оризова хартия. „Целта беше да създам експресивни изображения, които да кореспондират по необичаен начин с този опус на любовта, войната, мира и човешкия екзистенциализъм“, споделя художникът.
Граф Лев Николаевич Толстой (1828 – 1910) с основание е приет за един от най-великите писатели, творили някога. Той е номиниран за Нобелова награда за литература всяка година от 1902 до 1906-а и за Нобелова награда за мир през 1901, 1902 и 1909-а. Роден в аристократично руско семейство, Толстой е най-известен с романите си „Война и мир“ и „Ана Каренина“. Белетристиката му включва десетки разкази и няколко повести като „Смъртта на Иван Илич“ (1886), „Семейно щастие“ (1859), „След бала“ (1911) и „Хаджи Мурат“ (1912). В богатото му творчество има и нехудожествени творби, сред които се откроява есето „Изповед“, посветено на най-преломния момент в живота му, когато Толстой се отказва от богатствата си и се обръща към религията.
Теодор Ушев (р. 1968) е български художник, аниматор и режисьор.
Филмите на Ушев, който живее и твори в Канада, в сътрудничество с канадския Национален филмов съвет, са спечелили повече от 80 престижни награди по света. Сред тях най-ярко се откроява номинацията за „Оскар“ за късометражен анимационен филм през 2017-а за „Сляпата Вайша“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Боян Рашев: Европа плаща цената на енергийната си трансформация при горещи вълни
Структуриран депозит с гарантирана годишна лихва и потенциал за допълнителна доходност
Лондон национализира производителя на стомана British Steel
„Трейс Груп Холд“ инвестира над 8,6 млн. евро в нова техника с подкрепа от ЕС
В Бюджет 2027 се подготвя актуализиране на данък сгради с до 30%
СЗО: Европа трябва да ускори внедряването на изкуствен интелект в болниците
ДБ предлага пакет от мерки срещу източването на НЗОК и фиктивните хоспитализации
Акция срещу ТИР-овете в цялата страна: Карат с износени гуми и изпреварват неправилно
В Германия се увеличават жертвите при инциденти с електрически тротинетки
Протест пред Висшия адвокатски съвет с инсталация от обезглавени фигури
"Прогресивна България" засилва контрола върху цените на лекарствата и болничните поръчки
Люси Елеазар представи "Вяра": Щастливият край съществува, стига да не я губим
Новата перла на Левски вече си изби парите
Дембеле ядосал "петлите" с реч на почивката срещу Испания
Вижте групата на ЦСКА за Дери Сити
ЦСКА плаши: Евробоецът излиза на сцената!
Турци биха отбой за звезда на Левски
Пътник ли е Тухел? Англичаните вече не вярват в него
Кои зодии са кардинални, кои са фиксирани и кои подвижни
Домашен сладкиш с праскови за Света Марина
Традиционна агнешка чорба за Света Марина
Задължителни ястия за Света Марина на 17 юли
10 идеи за маникюр за зодия Лъв (+Снимки)
Талиатели с гъби, сметана и трюфел
Секс на плажа и с какво трябва да се внимава?
Омбудсманът иска по-силна защита на учениците със СОП
Значението на ранната логопедична интервенция при болестта на Паркинсон
В „Пирогов“ спасиха от ампутация крака на 81-годишен мъж
Безплатни прегледи с нов 3D/4D ехограф за бременни в Перник
Защо хранителната мая е полезна за нервите и кожата?
Горивата може да поскъпнат до дни, недостиг не се очаква
Петър Витанов за Киевската декларация: Нормално е дипломацията да е многопластова
„Изкусително“: Стефан Хаджи-Николов открива изложба във Варна
Пешеходец загина при инцидент на пътя Варна - Бургас
Костадинов: Лупингите на Радев за Украйна предизвикват насмешка и презрение
ГЕРБ обвини правителството в "политическа шизофрения" заради позицията за Украйна