Последният портрет на Густав Климт стана най-скъпото произведение на изкуството, продадено в Европа.
Dame mit Fächer (Дама с ветрило), портрет на анонимна жена, бе продадена за 85,3 милиона британски лири, след като десетминутно състезание, включващо четирима наддаващи, увеличи цената с 10 милиона британски лири над оценката. Чукът падна на £74 милиона, а останалите £11,3 милиона се състоят от такси за търг.
Художествениян съветник Пати Уонг спечели от името на колекционер от Хонг Конг, след като наддаваше по време на котсилтации по телефона. Уонг, бивша председателка на Sotheby’s, стартира фирмата си, фокусирана върху Азия, през януари.
Портретът е последният, рисуван от Климт, и е намерен на статив, когато австрийският художник умира от инсулт и пневмония през 1918 г. на 55-годишна възраст. В този момент Климт е в своя артистичен разцвет и сред най-известните портретисти в Европа.
Продажбата счупи рекорда, държан от скулптурата на Алберто Джакомети L’Homme qui marche I, която бе продадена за £58 милиона в същата стая през 2010 г.
"Портретът е по-експериментален от повечето на Климт", каза Хелена Нюман, председател на Sotheby’s Europe. "Много от тези творби, със сигурност портретите, с които е най-известен, са били по поръчка. Това обаче е нещо съвсем различно: техническа обиколка на силата, изпълнена с експериментиране, прокарващо границите, както и искрена ода за абсолютната красота."
Самоличността на жената с ветрилото е неизвестна, въпреки че се предполага, че това може да е един от редовно платените модели на Климт, Йохана Стауде.
Стойността на картините на Климт рязко нарасна през последните години. "Сега той е един от онези редки художници, които се продават за над 100 милиона долара, заедно с Пикасо, Полок и Джакомети", каза Нюман. "Тези произведения се появяват невероятно рядко и сме свидетели на голям интерес от страна на изложители и колекционери от цял свят."
Това беше първият път, когато негова картината е продадена на търг от близо 30 години. Тя е пропит с източноазиатските влияния, открити в творчеството на Климт.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Акция на седмицата: „Стара планина холд“ АД
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Тръмп заплаши Иран с удари по електроцентрали и мостове във вторник
Италия въвежда ограничения за авиогоривото на някои летища поради недостиг на доставки
Apple на 50 години: Три продукта, които промениха начина ни на живот – и три, които не успяха
Студен циклон носи сняг за Великден
Ремонти по "Цариградско" и "Самоковско шосе" от 6 април в София заради Giro d’Italia
Затвор за българин след сексуално нападение над непълнолетна във Великобритания
"Черно море" отстъпи на "Славия" с 1:3 у дома
Удар срещу изборната търговия в Монтана: Арести и масови проверки
Наказват Неймар за 10 мача заради сексистка забележка към съдия
Италия рискува да загуби домакинството на Евро 2032?
Стоичков се подигра с Кристиано Роналдо
Индзаги на 50: Не смятам да се връщам, в Саудитска Арабия ми е добре!
НА ЖИВО: Добруджа - Левски 0:0, нов пропуск за домакините
Илиан Илиев: Нямаме поставени цели
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Варненският митрополит Йоан: Малцина усещат днес връзка с Христос в себе си
Черно море изненадващо загуби с 1:3 домакинството си на Славия
За 24 часа дизелът у нас поскъпна с още 3 цента
Малена Замфирова: Най-лошото мина
Отец Михал: Около 1000 жители на Варна празнуват днес Великден
Папата осъди войната в Иран: Нека онези, които разпалват войни, да изберат мира
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация