"Дървото на живота" на американския режисьор Терънс Малик спечели Златната палма на кинофестивала в Кан.
Официалната церемония тази вечер започна с бурни аплодисменти за председателя на журито Робърт де Ниро, който приветства гостите на френски език. Още по-бурен смях огласи залата, когато актьорът, който говореше колебливо, сбърка "шампиньон" (гъби) с "компаньон" (приятели), говорейки за колегите си от журито.
"Дървото на живота", с участието на Брад Пит и Шон Пен, бе обявен за един от фаворитете за Златна палма още при старта на фестивала в Кан.
Тази вечер, вместо на режисьора, отличието бе връчено на един от продуцентите на филма, който заяви, че е много трудно човек да замества един гигант и обясни, че Терънс Малик е пословично известен с дискетността и стеснителността си.
Датският режисьор Ларс фон Триер, който бе обявен за персона нон грата на кинофестивала след изказана симпатия към Хитлер, също бе отличèн. Кирстен Дънст получи наградата за най-добра актриса за участието във филма му "Меланхолия."
Призът за най-добър актьор бе връчен на французина Жан Дюжарден за ролята му в "Артистът" – римейк на на ням чернобял филм от 20-те години.
Наградата на журито получи младата френска режисьорка и актриса Майвен за филма Polisse. Тя благодари на екипа си и на полицаите от Бригадата за защита на малолетните, за чието ежедневие разказва лентата.
Турският филм "Имало едно време в Анадола" на Нури Билге Джейлан и "Момчето с велосипеда" на братята белгийци Жан-Пиер и Люк Дарден си поделиха Голямата награда.
Наградата за режисура бе присъдена на датския режисьор Николас Виндинг Рефн за трилъра Drive, а наградата за най-добър сценарий, на филма "Бележка под линия" (Footnote) на израелския режисьор Йозеф Седар.
"Златна камера" за най-добър първи филм бе връчен на "Акациите" на аржентинския режисьор Пабло Джорджели, а като най-добър късометражен филм бе отличен "Крос" на украинската режисьорка Марина Врода.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Минният, банковият и технологичният сектор изведоха европейските борси до ръст в сряда
SOFIX се понижи минимално в сряда
Цените на жилищата в София забавят ръста си, купувачи и продавачи преразглеждат поведението си
Мъск загуби делото срещу OpenAI, но Алтман може би изгуби Wall Street
Заплатата и професионално развитие – базови фактори за младите при избор на работодател
Какво спира притока на инвестиции в аутомотив сектора в България?
Централна емисия
Божанов: Управляващите ограничават правото на опозицията за контрол
Новата вълна: Защо престъпниците вече не разбиват врати, а профили
Море от фенове изригна на "Васил Левски" за финала между ЦСКА и "Локо" (СНИМКИ)
Централна емисия
Топ трансфер! Българин подсили шампион
Лошо за България! УЕФА готви революция
Шок! Баща не пусна желан от Байерн на Мондиал 2026
Лудогорец? Гранд отмъква испански треньор под носа на разградчани
Тъжна вест! Напусна ни огромна легенда, създала големи шампионки
Майкъла отсече: Последен шанс, Левски ни пребиха два пъти
Психотерапевтът Милица Бельовска: Тийнейджърите не искат лекции, а разбиране
Поверия за празника на св. св. Константин и Елена
Филмовият проект „Дълговете на инспектора“ на Теодора Маркова спечели награда в Кан
Трикове как да подобрите съня чрез дизайн на спалнята
5 фатални грешки, които допускате в отношението си към партньора
Maserati GT2 Stradale направи своята ексклузивна премиера в София
Пентагонът намалява бригадите си в Европа от четири на три
България остава с най-висока годишна инфлация в еврозоната за април – 6 на сто
Как се промени светът след последната титла на Арсенал през 2004 година
Българските работещи са най-недоволни в региона
Интензивни валежи и риск от наводнения до 25 май
Вицепремиерът Иво Христов ще организира "Евровизия 2027" в България
Откриха нов вид „усмихнат“ паяк в Хималаите
Разгадана е мистерията около произхода на вулкана Етна
Гърбат кит постави абсолютен рекорд с епично пътешествие до Австралия
Разкриха тайните на Великата китайска стена: Намериха скрити артефакти
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара
НАСА променя плановете си за мисията „Артемида 3“ и отлага кацането на Луната