Продукциите са били показвани на екран у нас през периода от 1 януари 2011 до 31 декември 2011 г. Победителите станаха ясни на официална церемония в кино "Люмиер", която се състоя на 28 май.
Наградата за цялостно творчество отиде в ръцете на кинодокументалиста Невена Тошева. Най-добър игрален филм стана пълнометражния игрален дебют на Константин Божанов "Аве". Той спечели в съревнование с "Кецове" на Валери Йорданов и Иван Владимиров и "Love.net" на Илиян Джевелеков.
"Вляво от пътя Лондон-Калкута" на режисьора Михаил Мелтев и сценариста Влади Киров спечели отличието за най-добър документален филм. Продукцията се съревновава с "Горяни" на Атанас Киряков и"Момчето, което беше цар" на Андрей Паунов.
"Кошмарът" на Иван Кулеков и Николай Тодоров стана най-добър филм. Продукцията спечели пред "Жомео и Рулиета" на Стоян Дуков и "Merci" на Господин Неделчев - Дидо.
Призът за най-добър телевизионен игрален филм бе отсъден на "Корави старчета" на режисьорите Пламен Масларов и Ивайло Пенчев. Продукцията, чийто сценарист е Симон Шварц победи номинираните в същата категория "N 1" на Атанас Христосков и "Под прикритие" на Димитър, Митовски, Виктор Божинов и Димитър Гочев.
"Татко снима мръсни филми" на Йордан Тодоров стана най-добър телевизионен документален филм. Другите номинирани в тази секция са "Автопортрет с маска" на Атанас Киряков и "Нашата стока е най-голямата реклама" на Ралица Димитрова.
На церемонията се раздадоха и награди за професионално майсторство. Така Илиян Джевелеков взе приза за режисьор на игрален филм, Андрей Паунов - за режисьор на документален филм и Николай Тодоров - за режисьор на анимационен филм.
Кирил Добрев бе отличен за филмова музика над работатат си в "Кецове". Емил Христов получи наградата за оператор на игрален филм, а оператор на документален филм стана Емил Пенев.
Ваня Цветкова получи приза за главна женска роля за участието си в "Седем часа разлика", а Ованес Торосян взе отличието за главна мъжка роля. За поддържаща женска роля бе отличена Бойка Велкова в "Островът", а Пенко Господинов получи приза за поддържаща мъжка роля.
Филмовата академия присъди награда и на Георги Димитров за сценография, Виржиния Додова - за художник по костюми. Александра Фучанска взе наградата за монтаж, а за звукорежисура - Момчил Божков.
Книгата "Вътрежелка на абсурда. Руското игрално кино 1991 - 2011 г". на Геновева Димитрова получи приза за филмова теория и критика. Призът за оперативна филмова критика отиде в ръцете на Боряна Матеева.
В документалното кино бе отличен Филип Трифонов за "Водна паша". Награда за дебют в анимационното кино взе Радостина Нейкова за филма "Пътуване".
За първи път от 2010 г. Българската Филмова Академия представлява цялата кинематографична общност. Там влизат Съюз на българските филмови дейци, Българска асоциация на кинорежисьорите, Асоциация на българските оператори, Сдружение на филмовите и телевизионните режисьори, Българска асоциация на филмовите, телевизионни и радио сценаристи, Българска асоциация на независимите художници аниматори "Пройко Пройков", Асоциация на филмовите продуценти, Асоциация на българските независими продуценти,Асоциация на българските филмови продуценти и Асоциация "Академика 21".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ се готвят за рекорден празничен сезон въпреки инфлацията
Европа, САЩ и Украйна преговарят за мира - непредък има, нужно е още малко време
Светът иска три пъти повече ядрена енергия, но само Китай строи достатъчно бързо
Реал Мадрид обмисля да се отвори за външни инвеститори
Европейските страни предложиха промени в плана на САЩ за Украйна
Кадър на деня за 23 ноември
Четири зодии с голям късмет, любов и финансов успех до 30 декември 2025 г.
Украйна благодари на Тръмп и прецизира със САЩ плана за край на войната
Левски обяви важна новина
Проблем в Кърджали: Ще се разпадне ли Арда?
Левски лети към титлата, а вече си намери и дузпаджия
Могъщият Ливърпул се срива
Трансферна бомба: ЦСКА продава звезда във Франция
Ман Юнайтед - Евертън
Вегетарианска купа с нахут за 20 минути
11 ползи за здравето от консумацията на тиква
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Нумерологична прогноза за 24 ноември
Днес е Света Екатерина!
Запечено сирене бри със сладко от череши по рецепта на Марта Стюарт
Европа контрира плана за мир на САЩ със свое собствено предложение
На четиридневно изложение в Букурещ Варна ще рекламира туристическия си потенциал
Теменужка Петкова: Най-големият грях на Асен Василев е, че не каза истината на хората
Без ток във Варна остават следните места
Виц на деня - 24 ноември
Таро хороскоп за седмицата: Девите се нуждаят от тишина, телецът - от комфорт
Съмненията остават: Известното и неизвестното за космическото тяло 3I/ATLAS
Изключителни темпове и мащаби на загуба на лед при ледника Хектория
От НАСА предупреждават: Големите американски градове потъват
Пилот на United Airlines: Самолетът бе ударен от космически отпадъци
Съществуването на НЛО „вече не е под въпрос“, твърди американски режисьор
Спорите на мъха оцеляват 9 месеца в космически вакуум