Филмът "Арго" на Бен Афлек за успешната операция по изтеглянето от ЦРУ на американските дипломати от Иран по време на Ислямската революция през 1979 г. спечели наградата в главната категория (за най-добър режисьор) на Гилдията на режисьорите на САЩ, съобщиха световните информационни агенции.
Актьорът и режисьор Афлек успя да се пребори за отличието в надпревара с Катрин Бигълоу, номинирана за "Враг номер едно", Том Хупър - за "Клетниците", Анг Лий за "Животът на Пи" и Стивън Спилбърг за "Линкълн".
Според аналитици след поредицата награди, сред които "Златен глобус" за най-добър драматичен филм и за най-добър режисьор, на Гилдията на продуценти и на Гилдията на филмовите актьори в категорията най-добър актьорски състав, именно "Арго" на Бен Афлек е основният претендент за "Оскар" в най-престижната категория. През 65-годишната история на Гилдията на режисьорите мнението на членовете й и на киноакадемиците за "най-добър филм" съвпада над 50 пъти. Само 6 пъти отличията се различават. А първоначално с 12-те си номинации лентата "Линкълн" на Стивън Спилбърг изглеждаше безспорен фаворит.
Бен Афлек обаче не може да претендира за"Оскар" в режисьорската категория, тъй като изненадващо не бе включен в списъка на номинираните. От него неочаквано отпаднаха също Катрин Бигълоу, Том Хупър и Куентин Тарантино, но намери място Михаел Ханеке.
"Не изпитвам нищо друго освен уважение към Американската киноакадемия" - заяви на церемонията Бен Афлек.
Отличието на Гилдията на режисьорите за най-добър режисьор на комедиен сериал беше присъдено на друг млад творец, на Лена Данъм за "Момичета". За най-добър режисьор на документален филм бе признат Малик Бенджелул за "В търсене на захарния човек" /Searching for Sugar Man/.
В категорията най-добър режисьор на телевизионен или минисериал отличието бе връчено на Джей Роуч "Играта се промени" /Game Change/. Райън Джонсън взе наградата в категорията най-добър режисьор на драматичен сериал за "Breaking Bad".
На 65-ата церемония на Гилдията на режисьорите в театър "Долби" в Лос Анджелис отличието за принос в киното беше връчено на 80-годишния Милош Форман, създал култовите филми "Полет над куковиче гнездо" и "Амадеус". Самият Форман не присъства лично на церемонията поради болест.
Гилдията на режисьорите основава наградата си през 1948 година. За изминалите оттогава 65 години списъкът на лауреатите се разширява и вече включва най-добрите режисьорски постижения в областта на телевизията, документалното кино и рекламата.
С връчването на наградите на Гилдията на режисьорите завърши "предоскаровия" сезон на отличията. Гласуването на най-големите и престижни награди в киното - "Оскар"-ите започва на 8 февруари. Девет продукции ще си оспорват отличието за най-добър филм - "Любов", "Арго", "Зверовете от дивия Юг", "Джанго без окови", "Клетниците", "Животът на Пи", "Линкълн", "Наръчник на оптимиста", "Враг номер едно".
Наградите "Оскар", присъждани от Американската академия за кинематографично изкуство и наука, ще бъдат раздадени за 85-и път на церемония в театър "Долби" в развлекателния център "Холивуд енд Хайленд на 24 февруари. Водещ на шоуто ще бъде Сет Макфарлан.
(БТА)

Отказът на Исландия да преговаря за членство подкопава ЕС в критичен момент
Какво (не) знаем за "най-голямата петролна сделка в историята"?
Кадър на деня за 30 август
Сътрудничеството с Ford се обръща срещу Volkswagen
Лондон е столицата с най-скъпите имоти в Европа
Легитимна военна цел ли беше газопроводът "Северен поток"?
На път с деца: Задължителен списък за аптечката
Верижна катастрофа с няколко автомобила блокира АМ "Тракия"
Сърбия стартира масово производство на хуманоидни роботи
България разби Румъния, Везенков над всички с 36 точки
"Лудогорец" с грешна стъпка срещу "Спартак" във Варна
"Левски" победи "Ботев" с 3:1 в Пловдив и оглави еднолично Първа лига
Кирил Домусчиев взима ЦСКА!
Христо Янев отговори на призивите за оставка в ЦСКА
Порязаха ли Черно море срещу ЦСКА? + СНИМКА
ЦСКА сложи край на кошмара си срещу Черно море
Томас Райс след 1:1 във Варна: Заслужавахме да спечелим
Васил Петров след 1:1 с Лудогорец: Вярвах, че можем да вземем нещо
Таро карта за 31 август, понеделник – Влюбените
Дневен хороскоп за 31 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 31 август – 6 септември: Везните да не бързат
Защо семплите тоалети изглеждат скучни – и как лесно да ги направите по-стилни
Ябълков сладкиш с глазура за Симеоновден
Седмична таро прогноза за 31 август – 6 септември
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
Когато човекът изчезне, а държавата мълчи: 30 август e Международният ден на жертвите на изчезвания
От дуумскролинг до номофобия: Как дигиталният свят променя поведението ни
Предстои ли тежка зима за Европа: Газовите хранилища са опасно празни
228 души дариха кръв във Варна за седмица, нужни са дарители с А- и АВ-
Най-високите температури през септември у нас ще бъдат между 31 и 36 градуса
Варна е най-посещаваният от туристите град в България, Париж е лидер в Европа