В шестото си издание фестивалът за съвременен танц и пърформанс залага и на музиката – като средство за вдъхновение и въздействие, (не)задължително условие за случване на танца и страхотно настроение
Освен на ярки авторски представления и нестандартни улични акции, организаторите се погрижиха и за осигуряването на клубно настроение.
Партито на „Антистатик” с Емилиян Гацов – Елби и Стефан Генадиев – Genda бе на 16 април в клуб “MAZE”. Досега Елби е присъствал в не едно издание на „Антистатик”, макар и невидимо като композитор и саунд дизайнер. Като композитор на театрална музика, Елби е добре запознат с въздействащата сила на музиката. Този път обаче Елби няма да композира театрална музика, а ще пуска и импровизира върху брейкбийт, парчета с изкривени вокали, насечени фрази и експлицитната употреба на шепа определени думи.
Genda също е свързан с полето на съвременния танц. Като професионален танцьор и хореограф, той развива собствен стил, в който чрез подбрани минималистични движения на тялото рисува аналогии с природни и социални процеси. Тази естетика следва и в подхода си към музиката – и в нея той се концентрира върху развитието на една проста идея и нейната деконструкция. Черпи вдъхновение от UK BASS music, дъб, брейкбийт и джаз. В композициите си съчетава набор от семпли, записани сигнали от виртуални и аналогови машини, както и набор от полеви записани звуци.
На 20 април Серджу Матис и Влайку Голчеа ще ни поканят на своеобразен „Дует”. В пространство на микрофони, колони, инструменти и от собствените си гласове, музиката ще добие осезаемо присъствие и като че ли постепенно ще започне да контролира телата, да манипулира емоциите или да определя атмосферата. Песен, след песен, музиката отново ще накара танцът да се случи. „Fuck art, let’s play synthesizers” ще подканят Karpov not Kasparov в предпоследната фестивална вечер. Благодарение на аналоговата нотка в музиката си, почитателите на един от пионерите на електронния жанр Jean-Michel Jarre със сигурност ще намерят много общо между групата и него.
Въпреки известната прилика, разликата е осезаема. Космическите звуци на Karpov not Kasparov са примесени внимателно с бас, пиано и фюжън, което им придава един особен енергиен заряд. Музиката е сътворена от малки запомнящи се ритми, които освен, че се помнят може и да бъдат тананикани – нещо, което със сигурност можеш да си тананикаш, докато шофираш например. Носейки такъв заряд, музиката няма да ви позволи да останете да седите спокойно. Karpov not Kasparov са успели да нацелят златната среда за да сътворят музика, която е достатъчно динамична, за да не доскучае, но и достатъчно балансирана, за да не е груба или да не може да се асимилира лесно. За Karpov not Kasparov не трябва да си в специално настроение, защото те сами го създават.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Въглеродните емисии на Microsoft скочиха с 25% през 2025 г. заради центровете за данни
Германия готви нова потребителска такса за финансиране на газов резерв при спешни случаи
Повечето азиатски пазари приключиха седмицата на положителна територия
Apollo се включи в битката за easyJet с оферта за 5,7 млрд. паунда
Производствените цени в Япония ускориха ръста си до най-високия темп от 2023 г.
Rheinmetall избра Хърватия за нов отбранителен хъб
Ива Димитрова за безусловната любов в новата си детска книга "Чара и Бо"
Джаз и лазерно шоу под открито небе на 3 август: Боби Вълчев с невиждан спектакъл в Пловдив
Васил Димитров и Енцо Гюпчанов излизат за победи срещу румънец и аржентинец на Световната купа за аматьори KWU SENSHI
Битката за Ормузкия проток: Големият залог в конфликта между САЩ и Иран
Създаваме дигитално зависими деца, родителите сами им създават профили в мрежите
Политолози: Машинното гласуване намалява техническите грешки, но не спира купения вот
Левски разпродаде „Герена“ за Борац
Жената на Холанд скри топката на футболните мацки + СНИМКИ
Мачовете и спортът по телевизията днес, 10 юли
София поздрави Никола Цолов със зрелищно послание в небето + СНИМКА
Мнението на Gol.bg: Три гола не скриха най-големия проблем на ЦСКА
Кюстендилеца избухна след победата на ЦСКА в Европа: Ето какво каза
Бързо сладко от смокини с ванилия
50 занимателни детски игри, с които да заместите екранното време през лятото
Дженифър Лопес с блестяща визия на Седмицата на висшата мода в Париж (+Снимки)
Пухкава питка с маслини
Elie Saab създаде приказен свят за Haute Couture есен/зима 2026-2027 (+Снимки)
Нумерологична прогноза за 10 юли
Спипаха 43-годишна варненка с наркотици
Задържаха шофьор с 1,2 промила алкохол във Варна, отказал да даде кръвна проба
Горива в България има, но цените пак тръгват нагоре
8 души са обвинени за подготовка на атентат срещу събитие на Тръмп в Белия дом
Варненският кмет: Истински съжалявам, че бункерът за линеен ускорител се превърна в заложник на политически боричкания
Доматите и краставиците поскъпнаха
НАСА търси доброволци за симулация на живот на Луната и Марс
5 риби, които са плували още по времето на динозаврите
Учени откриха как да спрат екстремния климатичен феномен Ел Ниньо
Най-мощният телескоп в света започна работа в търсене на тъмната материя
New Horizons се събуди от рекордна хибернация в дълбокия космос
Затоплянето на океаните е причината за най-голямото измиране в историята на Земята