Йоргос (Христос Стергиоглу) прекосява границата със старомодната си кола. Той е грък, на възраст над 50 години, и идва в България да купи бебе. В багажника на колата си той е приготвил специален тайник, в който да пренесе бебето. В отдалечена къща в планината Йоргос, майката (Мариана Жикич), глухонемият й брат (Ованес Торосян) и акушерката чакат бебето да се роди. Раждането започва в дъждовна нощ сред разразилата се буря.
Историята е разказана във филма на Милко Лазаров "Отчуждение", който спечели отличието на 17-ия София Филм Фест за най-добър български игрален филм.
Продукцията е поканена да участва във фестивала във Венеция, специално в програмата „Венециански дни” - седмицата на кинорежисьорите (Giornate degli Autori) – една от четирите основни секции на Венецианския фестивал.
За първи път български филм ще бъде представен в тази програма на фестивала с най-дългогодишни традиции в света, на неговото юбилейно 70-о издание. След повече от 20 години за първи път български филм ще има премиера на фестивала във Венеция.
Фестивалът във Венеция е създаден през 1932 година от граф Джузепе Волпи. Той е едно от 5-те най-авторитетни и очаквани киносъбития в света, част от Венецианското биенале, чиято история започва през 1895 година и повече от век е сред най-престижните културни форуми в света, включващ филмовия фестивал, представяне на произведения на изкуството, международно архитектурно изложение, фестивал за съвременна музика, театрален фестивал, а също и фестивал за съвременно танцово изкуство.
Най-желаните и престижни филмови награди във Венеция са прочутия Златен лъв (връчван на най-добрия филм от конкурсната програма на фестивала), Сребърен Лъв – за най-добър режисьор и наградата „Купа Волпи”, присъждана на най-добрите актьор и актриса. Преценката на журито може да включва и награда „Специален Лъв” за изключително постижение на режисьор или актьор във филм, представен в основната конкурсна програма.
Специалната програма „Венециански дни” - седмицата на кинорежисьорите (Giornate degli Autori) стартира през 2004 като събитие в рамките на Венецианския филмов фестивал по подобие на престижната „Петнайсетдневка на режисьорите” в Кан.
Официалната награда на „Венециански дни” (секция на Венецианския фестивал без състезателен характер) е Label Europa Cinemas.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Стурнарас от ЕЦБ: Паричната ни политика ще зависи от мащаба на енергийните прекъсвания
Дефицитът в подсектор „Централно държавно управление“ се задълбочава през февруари
Трафикът през Ормузкия проток достига най-високите си нива от началото на войната
Търговията с правата за увеличението на капитала на „Смарт Органик“ започва на 20 април
6-кратен скок на сигналите за изборни нарушения: От 179 през 2024 г. до 1042 днес
Първите изстрели на следващата световна война ще бъдат в Космоса
Хасан Адемов: Има приемно семейство, което да приеме двете деца от Ямбол заедно
Продължава акцията на полицията - отново хванаха пияни и дрогирани шоофьори
Отнеха шофьорската книжка на Явор Божанков за неподчинение при полицейска проверка
177 000 бюлетини пристигнаха в Русе под засилена полицейска охрана
Босът на ЦСКА 1948: Корумпета, вън! Нямаше дори картон + ВИДЕО
Капитанът на Левски проплака: Сгрешихме и няма да е лесно до финала!
Глушкова обърна Крюгер! България дръпна на Южна Африка за Фед Къп
Барса вече "плете мрежа" за Паяка
Без "счупени" и наказани в ЦСКА
Реал трепери: Хари Кейн тренира с Байерн!
10 вкусни рецепти за козунак
Как да изглеждате скъпо облечени с малък бюджет
Декорирайте дома си за Великден бюджетно с тези 5 лесни идеи
Италиански козуначен хляб с рикота за Великден
Нисковъглехидратна или нискомазнинна диета – коя е по-подходяща за жените
Д-р Теа Александрова: Най-добрата добавка за имунитет е планината
Младеж от Великотърновско открадна ел. велосипеда на рибар във Варна
Украйна порази руски боен кораб и петролна платформа в Черно море
Явор Божанков с нова изцепка, взеха му книжката
КТ "Подкрепа": Над 80% от българите са с по-високи сметки за ток
В две изборни секции във Варна ще се гласува само с хартиена бюлетина
Гюров хвана лопатата за "Седмицата на гората"
Откриха древно селище на маите под водите на езеро в Гватемала
НАСА променя режима на работа на обсерваторията Swift, за да спаси орбитата ѝ
За първи път: Екипажът на „Артемида II“ видя част от далечната страна на Луната
Слънцето „изяде“ най-ярката комета на 2026 година
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната