Нежната революция, която стартира в Прага преди 25 години на днешния ден, беше началото на рухването на комунизма, припомня БТА.
"Опитайте се да обясните това на децата, които познават само демокрацията". Това е предизвикателството, с което се заеха двама ветерани на въстанието. Докато споменът за масовите студентски протести все повече избледнява в миналото, те искаха да уловят въодушевлението на митингите, бруталността на полицейското насилие и сюрреалистичните репресии на една държава, която Вацлав Хавел - по-късно президент - беше нарекъл "Абсурдистан".
И така известният дизайнер на кукли Мирослав Трейнар и кинорежисьорката Татана Маркова обединиха усилията си, за да представят "кадифената революция" в 30-минутнен филм, който разказва историята на дузина "деца на революцията" - сега родители - чрез магията на анимацията.
"Родители разкават на децата си защо са се включили в демострациите, защо са искали промяна. Става дума за един повратен момент, който те не са преживели", казва Трейнар. "Използвахме анимацията, за да го представим във форма, която им е позната, така че историята да ожевее за тях", допълва Маркова.
Във филмчето родителите избират играчка - малко човече или животинче, и разказват собствената си история, като я движат по голяма карта на Прага. После играчките "оживяват", за да изиграят драмата на събитията, които събориха комунизма в Чехословакия.
На 17 ноември 1989 година огнени речи в университетски кампус вдъхновява хиляди студенти да излязат на шествие на Вацлавския площад. С падането на нощта полицията се нахвърля срещу тях, бие демонстрантите с палки и ранява стотици в мелето. Неразколебани, студентите започват стачка, митингите никнат като гъби и властите скоро не успяват да ги овладеят. На 29 декември Хавел става първият демократично избран президент от половин век.
"Наистина е трудно да се обясни общата атмосфера, какво можехме да правим, какво ни беше забранено, какво можеше да ни вкара в беля и колко сложно беше всичко", казва Даниела Крамерова, която участва във филма с дъщеря си Мариана.
Заснемането на филма отнело около четири години и създателите събрали средствата чрез онлайн публично кредитиране - краудфъндинг.
Трейнар се надява, че филмът ще вдъхнови децата да проявят по-голям интерес към историята.
"Ако нещо не им харесва, трябва да се опитат да го променят", казва той.
Дванайсетгодишно момиче научило историята на родителите си чрез филма и организирало протест срещу билбордовете в своя квартал. "Не сме я насърчавали да го прави. Тя е умно момиче", казва Трейнар.
Филмът "Какво да кажем на децата?" е с премиера днес. Той ще бъде излъчен на открито на същата улица в Прага, където полицията атакува студентите преди 24 години.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Азиатските пазари не намериха единна посока след ръстовете на Wall Street
САЩ създават нова AI платформа за достъп до научни данни
България записва рекордни продажби на нови коли през октомври от началото на годината
Германия започва разполагането на новите израелски противоракетни системи Arrow 3
Пазарният дял на стейбълкойните в криптосектора стигна двугодишен връх от над 9%
Имотната треска в Дубай кара предприемачите да наберат дълг за 6 млрд. долара
Ще има ли заплати в градския транспорт? 27 млн. евро търсят в София, Варна и Русе
Владо Перев след нападението: Европа толерира насърчаваната от Русия омраза в РСМ
Вендинг машините няма как да работят само с евро от 1 януари
Държавата е майка за едни и мащеха за други: Исканията на синдикатите в Бюджет 2026
Ваучерите за храна да станат 300 лв. през 2026 г. - в бюджета няма заложено увеличение
Едва 8% от германците вярват в световна титла за Бундестима
ФИФА дари 1 "арабски" милиард на развиващи се страни
Аморим каза защо Юнайтед се провали
Скандалът в НБА: Чонси Билъпс пледира невинен
Разкриха рецептата за титла на Левски
В Берое е имало голям скандал
5 рецепти за нисковъглехидратна вечеря за жени след 40
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Tricky се завръща в София на живо на 12 юни 2026 година
Пет години „Глина“ – Виктория Бешлийска със специално колекционерско издание на дебютния си роман
От табу до бизнес: историята на успеха на еротичен онлайн магазин и разширяването му в Европа
6 храни за прочистване на бъбреците и против камъни
Валери Божинов към Боби Михайлов: Знам, че ударът е тежък, но твоят характер е още по-силен
Румен Радев: Правителството се опитва само да се събори
Проучване: Над половината българи подкрепят повишаването на МРЗ
Заведенията скочиха срещу бюджет 2026
Два района във Варна остават без вода днес
НАСА промени договора си с Boeing
На Марс няма течна вода, показва ново изследване
Екипажът Crew-12 ще излети към МКС по-рано от планираното
В САЩ тестваха автономно въздушно такси от следващо поколение
Учени откриха какво може да превърне една ябълка в лекарство против рак
За първи път от 10 хил. години: Вулкан в Етиопия изригна зрелищно, в Индия очакват замърсяване