Дебютният игрален филм на режисьора Галин Стоев "Безкрайната градина" открива 31-вата Киномания - на 16 ноември от 19.00 ч. в зала 1 на НДК, съобщиха на пресконференция днес организаторите.
Над 50 филма, между които още два български, са в програмата на фестивала, който ще продължи до 30 ноември.
"Безкрайната градина" разказа за живота на Филип /Мартин Димитров/, "разделен" между приятелката му Соня /Глория Петкова/, брат му Виктор /Димитър Николов/ и работата му като PR. Всичко се променя в деня, в който той среща Ема /Елица Матева/ - странно момиче, затворено в свой свят, в който най-важното нещо е една тайнствена градина.
Нежен и поетичен филм, съвременна градска драма, под чиято повърхност се крият невидими светове и се раждат неочаквани чувства, в него е и последната роля в киното на именития актьор Никола Анастасов, отбелязаха от екипа.
Освен откриването с българска премиера Киномания поддържа и друга традиция - да представя новия филм на Уди Алън. Този път това е "Въртележка" с Кейт Уинслет и Джъстин Тимбърлейк - историята на служител в лунапарк и неговата странна съпруга, живеещи през 50-те години.
"Субурбикон" на Джордж Клуни по сценарий на братя Коен също е сред хитовете на Киномания - черна комедия за объркани хора, правещи много грешни избори в наглед идилична общност през 50-те години.
Сред най-интригуващите заглавия са документалният "Buena Vista Social Club: Adios" на Люси Уокър /номиниран за "Оскар" за "Пустош"/ - за прощалното турне на легендарната кубинска група, и "Да обичаш Винсент" - за живота на Ван Гог, първият в историята на киното пълнометражен анимационен филм, рисуван с маслени бои. В екипа от 124 художници от цял свят е и българката Елизабет Христова.
Най-мащабната руска продукция за 2017 г. - "Матилда" на Алексей Учител за любовта между руския император Николай Втори и балерината Матилда Кшесинска, разбуни духовете в Русия - депутатката Наталия Поклонска сезира прокуратурата за обида на царската особа, а определени религиозни среди се възмутиха от скандални сцени във филма, припомниха организаторите.
Киномания е едно от първите събития, продуцирани от НДК, за които вече има онлайн резервация на билети, съобщи председателят на Съвета на директорите на НДК Борислав Велков. По думите му, до месец билетите за всички събития ще могат да се купуват онлайн. Цял ден работи и касата на кино "Люмиер Лидл".
На сайта на НДК и на kinomania.bg могат да се запазват билети и за всички кина, където ще има прожекции от Киномания - "Люмиер Лидл", Дома на киното, "Одеон", Културния център G 8, Euro Cinema и Френския институт.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Исландия изпреварва Швейцария като най-скъпата страна в света
Румен Радев пред Марк Рюте: България има важен принос за сигурността на НАТО
Глобалните продажби на Toyota се понижават за трети пореден месец през април
Подновеното напрежение в Близкия изток разтърси азиатските пазари
Русия внася скъп бензин от Беларус, за да покрие щетите от "далекобойните санкции"
Земеделският министър ще се справя с цените на храните чрез „Кошница с грижа“
Bloomberg TV Bulgaria излъчва "Тиха революция" за трансформацията в автомобилната индустрия
Панчарево става сцена на цветния фестивал на хвърчилата "София лети"
Болната щитовидна жлеза вреди на сърцето - скритите симптоми и фамилната обремененост
"PR екип на годината" и още осем отличия за А1 на PR Приз 2026
Огромни щети след потопа в Дряново, кметът подозира нерегламентирано изпускане на язовир
Столичните общинари решават за строежа на 75-метрова сграда в "Младост" (СНИМКИ)
Антъни Гордън е сигурен за Барса
Bloomberg TV Bulgaria излъчва „Тиха революция“ за трансформацията в автомобилната индустрия
Хегемонията на Лудогорец си отиде по най-грозния начин
ЦСКА се разделя с цел на Левски
Светкавична реакция на "Герена": Левски вече има заместник на голямата си звезда
Бразилия трепери: Неймар се контузи, виси за Мондиал 2026
Лесно фрикасе с гъби
3 зодии, за които животът става много по-лесен след 28 май 2026
„Таблетът е пасивна игра – там някой ти казва какво да правиш“
„Сто милиона години и един ден“ – романът, който спира времето
Силни поверия за Черешова задушница
Рани, изгаряния и диабетно стъпало: кога е подходящ KAdermin спрей с антимикробна защита?
За поредна нощ горя контейнер в близост до паркирани коли във Варна
Рецидивистка задигна раница с много пари и документи от ресторант на Морска гара във Варна
Коцев за "Баба Алино": Случаят не е нов за местната власт, проверките по казуса текат от години
Родители създадоха платформа за размяна на места в детски градини във Варна
Нови правила за пенсиите от септември
Тренд: 25% от бълкгарите очакват подобрение на жизнения си стандарт до година
27 световни събития в един месец: Космосът е на дневен ред
Китайската Galactic Energy завърши стартовия комплекс за ракета Pallas-1: Готви се за полет
НАСА откри нов материал с потенциал за бъдещи лунни мисии
ЕКА избра две нови „Скаут“ мисии за изследване на горите и земната атмосфера
Firefly Aerospace спечели договор за 75 млн. долара: Ще достави дронове на Луната
Redwire достави на ЕКА прототип на роботизирана ръка за лунния модул Argonaut