Спектакълът "Дон Жуан" на режисьора Александър Морфов е поканен на Международните театрални Мадачки срещи в Будапеща - част от Будапещенския пролетен фестивал. Представлението на Народния театър "Иван Вазов" ще се играе на 1 април в Националния театър на Унгария, съобщава БТА.
Родната публика може да види "Дон Жуан" преди пътуването за Будапеща на 23 март от 19.00 часа.
В селекцията на фестивала са едни от най-влиятелните имена в европейската режисура - Силвио Пуркарете /Румъния/, Римас Туминас /Литва/, Андрей Могучи /Русия/. Фокусът тази година е Русия, а откриващ спектакъл е "Литургия ZERO" по Достоевски на режисьора Валерий Фокин от Александринския театър, Санкт Петербург.
Поканените държави са предимно от Източна Европа, сато организаторите планират в следващото издание да обърнат поглед към театралното изкуство на страните на запад от Унгария.
По време на фестивала в Националния театър в Будапеща ще има изложби, посветени на връзките между театрите на Русия и Унгария в последното столетие. В деня на представянето на "Дон Жуан" ще бъде подредена изложба на художника плакатист Стефан Десподов от представления на Народния театър.
Правителството на Унгария е отпуснало 657 000 евро за осъществяване на фестивала - част от държавната субсидия от 5,4 млн. евро за Будапещенския пролетен фестивал.
"Дон Жуан" е един от най-награждаваните спектакли на Народния театър. Печели "Икар - 2007" и "Аскеер - 2007" за най-добро представление и за режисура. Рени Врангова има "Аскеер" за поддържаща женска роля, а Захари Бахаров - "Икар" за поддържаща мъжка роля.
В актьорския екип са и Деян Донков, Ана Пападопулу, /Милена Аврамова, Теодора Духовникова, Жорета Николова, Валентин Ганев, Валери Йорданов, Юлиан Вергов, Пламен Пеев, Руси Чанев, Филип Аврамов и други.
Спектакълът е изигран над 140 пъти на сцената на Народния театър и е гостувал из страната, във Варшава, Солун, Белград, Букурещ.

LNG танкер и френски контейнеровоз успяха да преминат през Ормузкия проток
Oxfam: Най-богатите хора в света може да укриват от данъци 3,55 трлн. долара
Италия очаква ЕС да облекчи правилата за дефицита заради войната в Близкия изток
ФАО: Конфликтът в Близкия изток вече оказва влияние върху глобалните цени на храните
Повечето азиатски индекси отбелязаха ръстове с надежда за отваряне на Ормузкия проток
Тръмп въвежда 100% мита върху вноса на някои лекарства
Разделното събиране у нас работи, но недоверието остава
Подготовка преди кръводаряване - съвети за хранене, почивка и хидратация
Съвети за Великден: Как да разпознаем прясното месо и качествените яйца?
Митничари хванаха над 2 тона виагра в български ТИР, пътуващ за Нидерландия
Доц. Дойчев: България не може да участва в освобождаването на Ормузкия проток
И ЦСКА пусна билетите за Вечното дерби с Левски
Левски пусна билетите за Вечното дерби с ЦСКА
Шампионско ли е Вечното дерби ЦСКА – Левски?
Мачовете по телевизията днес, 3 април
Ад очаква Левски
Нов голям трансфер на "Герена": Французи следят ас на Левски
Лазарски питки със сусам
Панели за баня – новият хит в интериора
Поверия за ангелската дата 4/4
3 домашни десерта за Цветница
Поверие за късмет на Цветница
Студенти от Варна ще участват в състезание по наказателноправни науки
48-годишен мъж от Варненско бе осъден за палеж на чужд имот
Малките лазарки от ДГ №34 „Лястовичка“ нарекоха за здраве и берекет Община Варна
Здравните медиатори вече ще могат да работят и в болниците
Управителят на БНБ очаква повишение на инфлацията заради войната
Варненски училища са на финала в конкурса „Добрите практики на фокус“
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век
Телескопът „Джемини-юг“ потвърди връзката между състава на екзопланетите и техните звезди
SpaceX направи първата крачка към борсата с конфиденциална заявка за IPO
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.