Малин Кръстев и Герасим Георгиев-Геро правят стриптийз покер на сцената на Малък градски театър "Зад канала". Премиерното представление "Стриптийз покер" е по текст на Жан-Пиер Мартинес, роден през 1955 г. в Овер-сюр-Оаз, Франция.
Любопитно е, че на сцената той излиза като барабанист в различни рок групи. По-късно се ориентира към семиотични изследвания на рекламата и има редица публикации в тази област. Успоредно с това работи като сценарист в телевизията, участва в създаването на над 100 епизода от телевизионни сериали. Преподава в Европейската консерватория за аудио-визуално изразяване.
Предпочитаното от Мартинес поприще обаче е театралната драматургия. Автор е на 75 пиеси. Днес е един от най-често поставяните драматурзи във Франция. Сред най-известните заглавия са "Петък, 13", "Той и тя", "Семейна снимка". Пиесите му са често поставяни също в Испания и Латинска Америка.
"Стрип покер", както е оригиналното заглавие на спектакъла, има премиера в парижкия Театър дьо Менилмонтан през 2008 г. "Да поканиш новитесъседи на вечеря, за да опознаете - това може да се окаже по- рисковано, отколкото предполагате. От друга страна, може да бъде невероятна възможност за покер комедия, където всеки играч ще трябва да разкрие ръката си", разказва авторът.
Българската версия е на режисьорката Надя Асенова, която за първи път работи пиеса на Мартинес. "Харесах този текст, защото на фона на бликащия хумор, усетих препратка към тази мисъл за голямото - за Бог или съдбата, ако предпочитате", разказва тя.
На пръв поглед, обикновена ситуация събира две двойки на вечеря. Събитията, които произтичат от тази среща, водят до неудобство, конфуз, безкрайно смешни ситуации и дори парадоксалност в общуването. Докато се смеем и си мислим "Това никога няма да се случи на мен!", се пораждат мисли за рутината, неудовлетвореността, лъжата в семейството и в обществото, коментира Асенова. Тя еи преводач на текста.
Защо лъжем, какво прикриваме, кого лъжем в крайна сметка - другия, или себе си? Не сме ли замръзнали в една социална мимикрия, която може да бъде много смешна за чуждия и много тъжна за нас. Това са само част от въпросите, които вълнуват режисьорката, докато подготвя представлението.
"Зареждах се от неизчерпаемия талант на Геро, отинтелигентната провокация на Малин Кръстев, от деликатността на Василена Атанасова, от лудостта на Христина Караиванова", споделя още Надя Асенова.
Вярва, че тази своеобразна амалгама от индивидуалностите на тези творци плюс комедийно-абсурдната ситуация от автора и убеждението й, че съдбата винаги си знае работата, сародили един ярък, смешен и парадоксален спектакъл.
След представлението може да си тръгнете с усещането, че много сте се забавлявали, а може да се приберете и с някои въпроси, водещи към самоанализ, казва още тя.
В актьорския състав е и Атанас Чопов. Сценографията е на Петя Стойкова. Музиката е Добрин Векилов-Дони.
Жан-Пиер Мартинес е основател на компанията "Свободен театър" и на сайт със същото име. Обединяващата линия е защитата на театър, който е забавен - без да е лековат, дързък - без да е вулгарен, ангажиран - без да е назидателен, етичен - без да е нравоучителен. Сайтът предлага и достъп до много класически френски текстове. "Свободен театър" продуцира спектакли по текстове и на други съвременни автори. Първият от тях е представен през 2018 г. в програмата на авторитетния театрален фестивал в Авиньон.

Трябва ли да има промяна в микса на енергийната система на България
Как се промени светът за шест месеца война с Иран
Девит от Moneta: Положителен втори етап на AI вълната може да е около Европа
Кевин Уорш заяви, че инфлацията не се забавя, и обеща да постигне целта на Фед от 2%
Американските акции отчитат ръстове в началото на сесията*
SOFIX отчете 2,65% седмичен ръст до 1396 пункта
Велосипедисти протестират пред НДК заради глоби в парковете в София
Илюзията "още затвор": Защо по-тежките наказания не раждат справедливост
МВР спира издаването на 10-годишните паспорти по технически причини
Разруха след наводнението в Родопите: До 4000 евро помощ за пострадалите семейства
Стотици хиляди столичани без топла вода за 17 дни: "Ще топлим с бързовара"
В "Големите последици" на 29 август от 14:00 часа: Как климатичните промени засегнаха река Дунав?
ЦСКА след тежкия жребий: Няма страх, готови сме за битка!
От Челси се ядосаха зверски на Енцо Фернандес
Пропадане: Никой не иска Мората, ще играе във втора лига на Испания
Той стана легенда на Барса, а сега отиде в ОАЕ
Фабрегас си спомни за скандала с Алегри, очаква с нетърпение Шампионската лига
Рафа Леао избра Галатасарай!
Пълнолуние и лунно затъмнение в Риби на 28 август: Правим място за новото
3 зодии привличат финансов успех в периода от 31 август до 6 септември 2026
Сама, дори когато сте заедно? 10 признака, които не бива да игнорирате
Градината през август: какво да посеете сега за късната есен?
Подготовка за училище: колко пари ще са ви нужни и 5 начина да спестите от пособията
Какво имат да ви кажат „ангелските числа“ – изберете карта и вижте
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
МБАЛ–Пазарджик въведе апарат за транскраниална магнитна стимулация
Оксалатът в спанака и бадемите може да засилва възпалението при възпалителни чревни заболявания
Димитров: Да съм отново в основната схема на Ю Ес Оупън значи много за мен
Наградиха победителите в 51-ото издание на турнира по шахмат "Морско конче"
Още трима непълнолетни остават в ареста за убийството на Георги Кузев
БАБХ установи наднормени остатъци от пестициди в чай от Китай на Пристанище Варна
OДМВР–Варна се включи в инициатива по повод Международния ден на кучето
Групите от ДГ „Чайка“ ще бъдат временно настанени в пет близки детски градини