Поредица от художествени лекции от най-интересните сфери на науката, с участието на родни и чуждестранни експерти и артисти може да видим от 27 до 30 октомври в "Топлоцентрала".
Те са част от международния научно-артистичен фестивал "Театър на чудесата". Българската публика ще получи уникалната възможност да изследва произхода на живота, да се пренесе в бъдещето и се запознае с най-новите постижения на медицината, да изследва свойствата на най-силните отрови, познати на човечеството, да поеме на едно вълнуващо пътешествие в космоса, да се върне и назад към миналото до момента на появата на първите географски карти.
А един късметлия ще получи уникалната възможност да се включи в артистичен експеримент с нотка на медийна манипулация за първи път в България. Всичко това плюс среща с изкуствен интелект, който пристига в България специално за събитието, възможност за добиване на опит в писане на креативен сторителинг и шанс да поразсъждават над вечната тема за любовта.
В програмата влиза и "Медицината на бъдещето" на италианския драматург Андреа Брунело с участието на Томазо Роси.
След световната си премиера на Световното изложение в Дубай през януари 2022, постановката ще бъде видяна и тук на 27 октомври от 19.00 часа.
Темата на спектакъла е персонализирана медицина, която използва ДНК, пол, раса и възраст на пациента, за да идентифицира най-доброто налично лекарство. Както при всички пиеси на Брунело, тя преминава отвъд конкретната тема, за да се свърже с дълбоки човешки теми: как приемаме факта, че сме смъртни, има ли нашето съществуване цел, какъв е смисълът на всичко това? Спектакълът представя много конкретни гледни точки. Той разказва и за някои иновативни генни терапии, които вече се използват за лечение на някои коварни заболявания. По този начин зрителите ще могат да се запознаят с тези техники и да оценят огромната революция, която персонализираната медицина носи в областта на медицината. Представлението засяга темата за значението на фундаменталните изследвания в науката. След представлението е предвидена дискусия с публиката върху повдигнатите от спектакъла теми.
Темата за химията и нейните постижения ще бъде продължена и на 29 октомври, от 18.30 ч., където в Зала 1 на Топлоцентрала ще се състои лекцията с импровизационни елементи, водена от химика Наско Стаменов и с участието на импро-актьора Живко Джуранов и музикантката Анна Бочева "Сладка отрова". Както подсказва името, ще се потопим във вълнуващия и опасен свят на отровите, които съпътстват човечеството и в живота, и на сцената. В смъртта чрез отравяне има нещо мистично, което провокира въображението. Като почнем от разходката на Сократ, след изпиването на бучиниша, продължим през Ромео и Жулиета и техните две отрови – мнимата и истинската, можем да стигнем чак до комедията "Принцесата булка" и отрова, която "няма цвят, вкус и мирис и се разтваря моментално в течност".
Същият ден от 20.00 часа публиката ще се потопи в дебрите на физиката и биологията и ще се впусне в едно научно-философско изследване върху концепцията за живота чрез спектакъла "What is Life?". Всъщност, "Какво е животът?" е заглавието на поредица от лекции, изнесени от известния физик Ервин Шрьодингер. Той поставя под въпрос процесите за разпространение на живота. Как информацията за това кои сме и как функционираме може да се предава от един организъм на друг? Законите на статистическата и квантовата механика му предоставят скица на молекула, която трябва да е достатъчно голяма, за да побере цялата информация, но достатъчно малка, за да се съдържа в клетката. 9 години по-късно е открита ДНК, която дава началото на революция в биологията. Въпреки това, макар да се надяваме, че ще успеем да обясним какво представлява животът, все още сме далеч от отговора на друг още по-фундаментален въпрос: Защо? Ще чуем повече от физика Джанлука Латанзи и актрисата Маура Петорузо (Италия).
Любителите на историята, пътешествията и картографията също имат силен повод да се разходят до "Топлоцентрала" на 30 октомври, тъй като тогава от 18.30 аса, ще бъде представен "Вълнуващият свят на картите". Картите са съпътствали и подпомогнали развитието на човешката цивилизация. Тук географът Евгения Сарафова и видео-артистът Никола Налбантов ще ни разкажат за историята на картите, за тяхната употреба, както и за някои неочаквани и прелюбопитни техни приложения.
По-късно в неделната вечер от 20.00 часа, феновете на астрономията и космоса ще могат да се срещнат отново с най-известния астрофизик в България - д-р Владислав Божилов, в екип с режисьора и сценарист Андреа Брунело (Jet Propulsion, Италия) и режисьора и актьор Димитър Узунов (Арте Урбана Колектив, София). Добре познатите герои от миналогодишното издание на "Театър на чудесата" се събират отново за да поведат публиката по"Дългият път към звездите". Този път ще бъдем въведени в последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената. По един забавен, находчив и достъпен начин тази комедия ни потапя в научните идеи, като ни карат да се замислим накъде вървим и какво трябва да направим, ако искаме да оцелеем като вид. С наближаващи президентски избори, популярно телевизионно токшоу кани главния кандидат, астрофизикът Джон Ел Иванов, за да представи амбициозните си идеи, свързани с изследването на Космоса. Водещият на предаването, Денеш Наги, смело му задава въпроси от всякакво естество. След като вежливият дебат се превръща във вербален боксов мач, започват да изникват изумителни идеи за бъдещето на човечеството…
В тазгодишната програма на "Театър на чудесата" е предвидено и едно специално предсъбитие с дата 26 октомври Имерсивният проект "alSham" изследва тежкото положение на търсещите убежище в съвременното западноевропейско общество, изпълнено с предразсъдъците, които се разпространяват чрез медийна манипулация или подхранваната от тях изкривена представа за проблемите в техните страни. AlSham се провежда на различни локации в София. Особеността на alSham е, че се изпълнява за един-единствен зрител и всяко представление е съобразено с гледната точка, мислите и навиците му. Този единствен зрител се насърчава да участва активно и да взема решения, които пряко ще повлияят на представлението.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Г. Руменова: Туристът има право да се откаже при повече от 8% поскъпване на екскурзията
Nvidia инвестира 2 млрд. долара в Marvell Technology, ще развива партньорство
Dow започва последната търговска сесия за март с ръст от над 400 пункта*
Защитавала ли е Унгария интересите на Кремъл пред ЕС?
Петролните компании ще приберат 24 млрд. евро неочаквана печалба от европейските шофьори
Златото изпраща март с най-големия си ценови спад от почти 17 години
Ресторантите все още не са лукс за българина, но притесненията за доходите растат
"Мач на надеждата" в Бургас: Стилиян Петров отново обединява легенди в битката за живот
Ники Михайлов: Тази сутрин загубих не просто баща си – загубих своя герой
Жълт код за проливни дъждове в две области утре (+КАРТА)
Драстичен скок на цените на горивата в ОАЕ от 1 април
Стана ясно кой ще свири на Лудогорец и ЦСКА 1948
Милан плати милиони за 19-годишен нападател от Черна гора
И Любо Пенев със силни думи за Боби Михайлов
Ники Михайлов към Боби: Почивай в мир! Обичам те безкрайно
Ето кой е най-великият боксьор на нашето време
Де Дзерби кани Неста в Тотнъм
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Програмата на Театър „София“ за месец април
Кои са звездите в турския хитов сериал „Игра на съдбата“
Приятели и колеги изпратиха в пенсия съдебен секретар с близо 40-годишен стаж
Тази вечер: Снимат сериал в центъра на Варна
Съюза на пенсионерите във Варна отчете дейността си за 2025 г.
Окръжна прокуратура - Добрич образува производство за смъртта на 4-годишното дете
Черно море и Спартак 1918 изказаха съболезнования по повод кончината на Борислав Михайлов
БАБХ затегна контрола върху вноса на храни от Турция
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените