У нас излиза новата книга на най-популярното и атрактивно дуо в шведската литература Руслунд и Хелстрьом „Номер 8”.
Историята ни запознава със 17-годишният Джон Мейър Фрей, който е осъден на смърт за бруталното убийство на приятелката си в Охайо. Докато очаква присъдата да бъде изпълнена, той умира.
Шест години по-късно, след пиянска свада на ферибот, пътуващ между Швеция и Финландия, е арестуван Джон Шуорц. При ареста на мъжа, у инспектор Еверт Гренс се пораждат съмнения. Следвайки безпогрешната си интуиция, той открива, че такъв човек не съществува. Но далеч по-обезпокоителен е фактът, че този мъж е американецът Джон Майер Фрей – обявен за мъртъв и погребан преди шест години в САЩ. Гренс започва разследване, което ще се окаже най-мащабното в кариерата му.
Верни на своя стил, разследващият журналист Андерс Руслунд и бившият затворник Бьорг Хелстрьом използват за основа на романа си рискована, сериозна и провокативна тема – смъртното наказание. След международния успех на „Три секунди” авторите отново насочват вниманието към важен и болезнен проблем на съвременното общество.
Романът разнищва един от най-обсъжданите и спорни въпроси в правораздаването в световен мащаб и насочва към нуждата от по-малко поляризиран и политизиран дебат.
„Номер 8” е заплетено и многопластово изследване на противоречивите желания за обществена справедливост, търсенето на лично възмездие и необратимите последици от смъртната присъда.
Руслунд и Хелстрьом преплитат факти и художествена измислица в едно, като използват вътрешна информация от престъпния свят. Темпото на разказа въвлича читателя в динамиката на събитията, а многопластовият сюжет е потресаващо реалистичен, изпълнен с непредвидими обрати до самия финал.
Криминалната литература има стабилни традиции в Швеция, но дълги години тя е сравнително непозната на публиката извън Скандинавския полуостров. Светът насочи поглед към нея, след като трилогията „Милениум” бе преведена на английски език и постигна феноменален успех. Последва вълна от читателски интерес към скандинавските автори, които умело разглеждат наболели социални проблеми и ги вплитат в увлекателни и напрегнати криминални сюжети.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Румънският парламент отхвърли правителството на номинирания за премиер Адриан Вещя
Технологичният сектор повлече надолу S&P 500 в началото на седмицата
Кадър на деня за 22 юни
Lucid ще съкрати около 18% от работната си сила в САЩ
К. Йорданов: Волатилността в преговорите за Близкия изток ще продължи и на пазарите
SpaceX подготвя дебют на облигационния пазар за 20 млрд. долара
Електромобилният бум се пропуква: Различни посоки за ключовите пазари
Рецепта за домашен хляб с чесън и билки за Еньовден
Безопасна ли е лазерната епилация през лятото?
Диетолог разкри колко вода да пием, за да отслабнем ефективно
Географията като съдба: Провалят ли се големите български проекти
Георги Димов: Европа е изправена пред цивилизационно унищожаване
Янис ще има нов отбор до часове
Спортът по телевизията днес, 23 юни
Мачовете по телевизията днес, 23 юни
Валенсия докосва баскетболната титла на Испания
Норвегия – Сенегал
ФИФА обяви Меси за №1 в историята на Мондиалите след рекордните 18 гола
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Поверията за здраве на Еньовден
Дневен хороскоп за 23 юни, вторник
Изберете карта и вижте какво ви очаква до края на лятото
„Лятна буря“ от Сандра Браун
Италианска торта Camilla с моркови и бадеми
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Изложба събира близо 40 варненски художници по повод 100 години ММФ „Варненско лято“
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения