Излиза книга изповед на Михаил Горбачов – „Насаме със себе си. Моят живот”. В нея единственият президент на СССР представя своите размишления за политиката, за живота, за съдбата, за родословието, за приятелите, за принципите, за съмишлениците и опонентите, за кариерата и загубата.
Самият автор признава, че работа по книгата е била нелека задача за него. Писал я е почти пет години. Решението за това идва след смъртта на съпругата му Раиса. Горбачов разказва, че тя също искала да напише книга за живота и близките си, дори започнала работа по нея.
След кончината й политикът попълнил и разширил материалите с подробности от личния си живот, най-вече за съпругата си. „Разбира се, нейната идея за книга беше по-различна. В моята, все пак, има много за политиката.” – добавя бившият президент.
Политиката присъства в книгата по един друг, нов начин – тя е представена повече от гледна точка на личния план, в това число и като отношенията на Горбачов с някои все още действащи политици. Авторът е описал своите спомени и срещи с Михаил Брежнев, Михаил Суслов и Юрий Андропов, Алексей Косигин и Дмитрий Устинов. Той не само рисува много изразителни портрети на тези хора, но разкрива как те и самият той са се сформирали като личности.
В книгата си Горбачов отново и отново се връща към перестройката, трудностите и грешките, които я съпътстват: „Аз имам свое мнение, своя оценка за всичко това” – споделя той. Има части от книгата, посветени на бившия шеф на КПСС, както и такива, посветени на външната политика. Отделено е специално внимание и на срещите му с Роналд Рейгън. На представянето на книгата си в Москва бившият руски държавен глава споделя, че Америка също се нуждае от промяна и преструктуриране.
„Насаме със себе си” е петата книга на Горбачов. Тя е различна от останалите най-вече с усещането, което създава – за една интимност, за една изповед на политика и човека Михаил Горбачов. Не случайно е отделено голямо внимание на Раиса, която е представена като негова любима, спътник и най-верен приятел.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Хороскоп за 18 май: Шанс за изяви и нови преживявания за зодиите
Самооценката: Как влияе на живота ни и как да я укрепим
Рецепта от тефтера на баба: Сочен сладкиш с домашно сладко
Проф. Аспарух Илиев: Всички новини в Германия започват с Дара и България
Еуфория в София: Голямо празненство след триумфа на Дара на "Евровизия"
Спортът по телевизията днес, 18 май
Мачовете по телевизията днес, 18 май
Технически проблем спря Верстапен от победа в легендарно състезание
И скандален рефер не спря Барса за велик рекорд!
Това е категорична игра с ръка, беснее босът на Форест
Локомотив пак удари Рилски, ще има 5-и мач
Кюфтета със сос и ориз
Ходене за отслабване – достатъчни ли са 10 000 крачки
"Бангаранга" на всички. Много ви обичам!" – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
От почти отказала се до историческа победа: DARA и нейният урок по сила и кураж
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посрещна DARA (ВИДЕО)
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации