С книгата "Момичето, което живя два пъти" приключва поредицата "Милениум", създадена от Стиг Ларшон, и се слага край на перипетиите на сензационната хакерка Лисбет Саландер, предаде Франс прес.
Тази книга, излязла от печат в края на август едновременно в около 30 страни, е последната в поредица от шест романа, които обрисуват социалната обстановка в съвременна Швеция, свързаните с технологичния прогрес заплахи за свободите и представят насилието над жените, пише БТА.
Поредицата "Милениум", от която са продадени около 100 милиона екземпляра в целия свят, е създадена от журналиста Стиг Ларшон. Той умира от инфаркт на миокарда през 2004 г., след като е предал трите си ръкописа. Ларшон не става свидетел на огромния успех на сагата на книжния пазар, нито на адаптациите й за големия екран.
След публикуването на първите три романа - "Мъжете, които мразеха жените", "Момичето, което си играеше с огъня" и "Взривената въздушна кула", писателят Давид Лагеркранс получава благословията на брата и бащата на Ларшон, за да напише продължение на поредицата. От двете книги на Лагеркранс "Онова, което не ме убива" (2015) и "Мъжът, който търсеше сянката си" (2017) са продадени 14 милиона екземпляра.
"След излизането на шестата книга, смятам, че сагата е приключила, но съм убеден, че Лисбет е безсмъртна и ще продължи да живее по един или друг начин на телевизионния екран, в киното или в други книги", каза Лагеркранс.
В "Момичето, което живя два пъти" Лисбет е в Москва, за да уреди семейни дългове на фона на "фалшиви новини", генни манипулации и преследване на хомосексуалисти в Чечения.
"Добре направих да продължа творбата на Ларшон - това хвърля светлина върху книгите му и политическата му дейност", отбеляза Лагеркранс.

Dow Jones прескочи 48 000 пункта в очакване бюджетната парализа в САЩ да приключи
Швейцарският производител на маратонки On отново повиши прогнозата си
Чуждите производители в ЕС са малко на брой, но оказват голямо влияние
Фон дер Лайен се опитва да балансира силите в бюджетните преговори, но ЕП иска повече
Столична община прекратява поръчката за сметосъбиране в още шест района
Липсата на информация за обогатения уран на Иран тревожи МААЕ
Зодиите, чиито представители ще сключат брак през 2026 г.
Рецепта за баница с локум и орехи
Късна емисия
Пълнени патладжани с булгур и стафиди
Колко време трябва да разхождате кучето си
Трансферна цел на Левски: Учих се от Анри и Дрогба
Тухел с тежко решение в Англия: Няма да пуска заедно звездни футболисти
Невронауката зад футболната лудост: Защо феновете губят разсъдъка си по време на мачове?
Огромна новина за Веласкес! Успехите му в Левски не останаха незабелязани
Антъни Джошуа се завръща! Излиза срещу Джейк Пол
Карлос Насар - новият звезден шампион на Бахрейн!
Дневен хороскоп за 13 ноември, четвъртък
Какво може да видите на кожата си, когато здравето на червата е влошено
Изберете таро карта и вижте какво ви очаква в любовта през ноември
6 хитрини малкото жилище да изглежда по-голямо
Биотин – витаминът за красота отвътре
13-ата Нощ на театрите ще е на 15 ноември, събота
Внимание! Нова измама на пътя в Европа
Шофьори продължават да отказват тестовете за дрога
Българите остават най-нископлатените в Европейския съюз
Събират средства за реставрация на исторически роял
Дневните светлини стават задължителни и за задните фарове
Край! Без стари автомобили в "големия ринг" в София от 1 декември
Извънземен живот? Ще го търсим в облаците
Метеорният поток Леониди ще достигне своя пик на 16-17 ноември
В Космоса откриха „свръхгореща фабрика“, която ражда звезди с невероятна скорост
Китай: Завръщането на астронавтите от „Шънчжоу-20“ върви по план
Без човешка намеса: Новите технологии решават самостоятелно в Космоса
Карстови пещери на Марс може да са съхранили следи от минал живот