"Айхман в Йерусалим" от Хана Аренд – една от най-влиятелните книги на XX век излиза в ново издание
Най-добрата теория за тоталитаризма и смразяваща историческа картина на Холокоста се появява отново след години отсъствие от книжарниците.
През 1961 г. "Ню Йоркър" поставят задачата на немско-американския политолог и философ от еврейски произход Хана Аренд да проследи процеса срещу нацисткия функционер Адолф Айхман в Йерусалим и да подготви поредица от репортажи за него. С отпечатването им в цялост като книга през 1963 г., допълнени със събитията след изпълнената смъртна присъда, той се превръща в една от най-важните и влиятелни книги на XX век.
По книжарниците след години отсъствие може да бъде открито новото преработено издание на "Айхман в Йерусалим" – може би най-доброто описание на механизмите на нацистката машина и смайваща историческа картина за трагедията на Холкоста.
В своята безмилостна хроника на злото Хана Аренд проследява отвличането на Адолф Айхман, укриващ се в Аржентина, от израелските тайни служби в началото на 1960 г. и изправянето му пред съда в Йерусалим – акт, който разбунва духовете в целия свят.
В книгата не само са проследени всички юридически и политически етапи от процеса, но се поставят и основни екзистенциални въпроси за баналността на злото и колко лесно е човек да се превърне в съучастник в непростимо престъпление.
Базирана на протоколите от полицейския разпит на нацисткия идеолог, безброй свидетелски показания, "правният материал" на обвинението, документите от заседанията, както и седемдесет страници ръкопис, чий¬то автор е самият Айхман, книгата представлява подробна и безпристрастна хроника на най-черните страници от историята на миналия век. Както и описание на безпрецедентна възможност за жертвите на нацисткия терор да потърсят справедливост.
"Айхман в Йерусалим" не е просто разказ за Холокоста, въпреки че го описва по-детайлно от повечето други издания, посветено на тази тема. Не е и изследване на антисеметизма (макар читателят да разбира истинската причина за гонението на евреите през XX в.), не е само онтология на злото, нито пък биографична справка за едно от основните лица на нацистката идея. Преди всичко това е книга за „правосъдието в съвременния свят, изправено пред безпрецедентно явление”. Напомняне, че за злото отговорността се носи от всеки един от нас.
Преводът на български език е дело на проф. Тодор Танев, автор и на задълбочен предговор за значимостта на труда на Хана Аренд в изследването на най-зловещите страници от съвременната история.

Покупката на жилище се отлага: Американците се сдобиват с първия си дом едва на 40 г.
Подкрепата на Полша за украинците се пропуква в опасен момент
Кризата с автомобилните кредити може да удари по-широкия финансов сектор в САЩ
К. Ангелов: Целта на особения управител в "Лукойл" е да гарантира стабилност на доставките
Дефлационният натиск в Китай се смекчи леко през октомври
Лавров е готов да се срещне с американския държавен секретар Марко Рубио
Обедна емисия
Влади Въргала след загубата на "Левски" от ЦСКА: Селският циркаджилък победи
Предупреждение за цунами в Япония след земетресение от 6,7 по Рихтер
След София - Пловдив също ще има площад "Журналист"
ЦСКА за Вечното дерби с Левски: Скандално съдийство
Голяма драма: Славия обърна Монтана с два гола след 87-ата минута
ВИДЕО: Левски - ЦСКА
Манчестър Сити – Ливърпул
Лудогорец – Арда
ЦСКА 1948 – Черно море
Седмична таро прогноза за 10 – 16 ноември
Трапезата на Свети Мина
Какво да хапвате за здраво сърце, бъбреци и кожа?
Стек хапки с чесново масло и зелен фасул
Поверия за Свети Мина
Срещи след развод – как да преоткрием любовта
Поредно силно земетресение в Турция
Асен Василев: Не може рафинерия да бъде продадена за 2 седмици
България е сред рекордьорите по продължителност на отпуска за отглеждане на дете
Хасан Адемов: Има безпрецедентен залп срещу бюджета
МВР с подробности за изчезването и търсенето на Стефани
Деница Сачева: Изправени сме пред много сложна ситуация
MeerKAT засече радиосигнал от междузвездната комета 3I/ATLAS
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя