50 любопитни истории, свързани с футбола в България, завладяват не само феновете на спорта, но дори и тези, които не обичат да гледат мачове. Автор на книгата е докторът по история и спортен журналист Теодор Борисов. Второто издание на "Как цар Футбол превзе България" вече е преработено и допълнено.
"В новото издание има нова информация.От 1957 г. насам се твърди, че първият мач в България се е състоял на Юнашкия събор във Варна между Габрово и Свищов.Попаднах на репортаж от варненската преса и в деня, в който е трябвало да се състои мачът, е валяло дъжд. Всички събития са били пренесени в салон, където мач трудно може да се играе. И реално никъде на пише, че е имало състезание по ритнитопка", разказа в ефира на Bulgaria ON AIR Теодор Борисов.
Той сподели, че такава книга се пише с години, защото историите са добре проучени и подбрани.
Кметът на кой български град забранява футбола?
"Отговорът на този въпрос е град Фердинанд, днешна Монтана. Решението е на общинския съвет. Според тях футболът вреди на младежта, заради инциденти със счупени глави и крака. В гимназията в Казанлък също правят такъв опит, но той остава само локален и не завладява целия град", уточнява авторът на книгата.
Споровете по някои футболни въпроси продължават и до днес. Като например претенциите за това къде е игран първият мач на осветление на Балканите. Плевен и Пазарджик продължават спора по въпроса.
От книга също така ще разберем и защо футболните топки на някои мачове в София са били намазани с фосфор.
Как футболът се извоюва титлата Цар на спортовете?
"Футболът вълнува българите от 20-те години с първите успехи на националния отбор. Хора от интелектуалния елит са се интересували от това какво се случва в спорта. Например един Стефан Македонски е бил президент на "Славия", споделя пред Bulgaria ON AIR авторът на книгата "Как цар Футбол превзе България".
И добавя, че сред 50-те Истории има по нещо интересно за всички.
"Въпросът е феновете да имат интерес към българския футбол. Българите сме особени нихилисти и сме свикнали да изтъкваме негативните неща, но трябва да се осъзнае, че това е част от нашата история. Историята на България", каза още Теодор Борисов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Слабите отчети на технологичните компании в Китай подчертават затрудненията в сектора
Кадър на деня за 5 април
Как AI стартъпите се опитват да решат един от най-големите проблеми в търговията на дребно
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Акция на седмицата: „Стара планина холд“ АД
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
"ПСВ Айндховен" е новият шампион на Нидерландия
Мистични истории и чудеса: Разказ за Обрадовския манастир "Св. Мина"
Централна емисия
"Добруджа" стигна до 2:2 срещу "Левски" с шедьовър в края
Симеон Николов с нова загуба
Уайлдър със смразяващи думи към Антъни Джошуа
ВИДЕО: Саутхямптън – Арсенал
Гарначо се похвали с новото маце + СНИМКИ
ПСВ Айндховен стана шампион на Нидерландия
Ясен Петров: Вълшебна точка, дано Левски стане шампион
Дневен хороскоп за 6 април, понеделник
Седмичен хороскоп за 6 - 12 април 2026
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как пандемията от COVID-19 се превърна във втори провал за Ерик Клептън и вероятно последен
Плугчиева: Споразумението с Украйна е подписано без да бъде съгласувано с президента
Чаша-две вино дневно може да забави стареенето при мъжете – но не и при жените
Напрежението между САЩ и Европа поставя под въпрос бъдещето на НАТО
3I/ATLAS, който нахлу в Слънчевата система, се оказа по-стар от Слънцето и Земята
Какво ще е времето през следващата седмица?
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация