В света на Близкия Изток ще ни пренесе за шести път фестивалът за кино от Близкия изток и Северна Африка Sofia MENAR.
Тази вечер е откриването в Дом на киното с филма „Наследство”. Продукцията е режисирана от най-известната близкоизточна актриса Хиам Аббас. Освен режисьор, тя изпълнява и една от главните роли. Партнира й друга голяма звезда – Хафсия Херзи, която българската публика познава от ролите й в „Кус-кус” и „Изворът на жените”.
Фокус тази година е киното на Мароко, което според думите на единия от организаторите Здравко Григоров се отличава с повече пъстрота, топлота и хумор, за разлика от трагичните истории на близкия Изток.
Преди прожекцията на „Наследство”, във фоайето на Дома на киното ще бъде открита изложба „Палестина: Светата земя”.
Ден по-късно ще бъде открита и изложбата на Явор Ганчев „Меланхолия: Истанбул“. Фотографиите ще бъдат подредени в Червената къща, в зала „Пеша Николова” до 2 февруари.
Според автора Истанбул е град, който се променя толкова бързо и необратимо, че оставя след себе си една безкрайна меланхолия и носталгия по изчезващите неща. „Това е чувството, което ме обзема всеки път, когато се завръщам там. - споделя той и допълва - В годините си дадох сметка, че неусетно и неумолимо изчезват пространства и кътчета от града, специални за мен, които съм запечатвал в снимките си и които се връщам да търся, само за да установя, че безвъзвратно и безмълвно са изгубени.
Всеки град е обречен на промяна и отмирането на много от старите места е неизбежно, но с всяко мое следващо посещение на Истанбул, усещам все по-голяма меланхолия, тъй като се оказва, че камерата ми вижда улици, къщи, гледки и състояния - безценни находки от ежедневието, които постепенно изчезват. Едно от любимите ми места за разходки и снимки – много стар рибен пазар между Бешикташ и Бейоглу беше разрушен и сега съществува само в спомените.“
След откриването на изложбата гостите ще могат да видят премиерно филма „Рома Истанбул” на режисьора Йозгюр Акгюл.
Фестивалната програма, която включва около 70 филва, продължава до 2 февруари в салоните на Дома на киното, Евро Синема, кино Одеон, Червената къща и Dada Cultural Bar.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Alphabet оглави ръстовете на Wall Street след завръщането на AI във фокуса на трейдърите
Кадър на деня за 24 ноември
Германия ще проведе търгове за нови газови централи през март
Близо една трета от хората в Южния централен регион в България са в риск от бедност
Уолър от Фед призова за намаление на лихвите през декември
САЩ към ЕС: Ще понижим митата, ако предложите балансирани цифрови регулации
Рецепта за запечено сирене със сладко
Рецепта от тефтера на баба: Маслени бисквити с орехи
Късна емисия
Пенсионери инвестират във ваканционни имоти на морето
Евертън получи невиждан червен картон, но шокира Ман Юнайтед насред Олд Трафорд
Божинов с емоционално послание към Боби Михайлов
Сексбомба отряза италиански национал за трето дете + СНИМКИ
Пет години след смъртта му: Светът продължава да скърби за Диего Марадона
Росенов попиля унгарец насред Будапеща
Съотборник за Еберечи Езе: Той е „завършен играч“
Дневен хороскоп за 25 ноември, вторник
Тест: Какво ви носи декември?
5 храни с повече желязо от червеното месо
Таро карти за декември за всяка зодия
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Auto Italia откри благотворителна фотоизложба Deus Ex Machina с емблематични модели Ferrari и Maserati
Пребиха в Скопие известният македонски българин Владо Перев
Борислав Михайлов е в средно увредено състояние след инсулта
Камиони в историческата църква "Света София" в Истанбул предизвикаха възмущение
Дезертьори от руската армия са връщани насила обратно на фронта
Кои 7 български месни продукта са защитени от ЕС като храни с традиционно-специфичен характер
Сезонният грип е тук: Какви са симптомите и как да се предпазим?
Екипажът Crew-12 ще излети към МКС по-рано от планираното
В САЩ тестваха автономно въздушно такси от следващо поколение
Учени откриха какво може да превърне една ябълка в лекарство против рак
За първи път от 10 хил. години: Вулкан в Етиопия изригна зрелищно, в Индия очакват замърсяване
Истината е някъде там: Защо е трудно да открием извънземен живот
В пояса на Кайпер е открита загадъчна структура