Колекцията съдържа около 100 творби и е притежание на бизнесмена Николай Неделчев. Неделчев е собственик на три рекламни агенции. Именно на една от тях през 2013 г. Министерството на туризма довери направата на туристическото лого на България на стойност над 1,4 млн. лева. Тогава стана ясно, че снимките, използвани за реклама за различни видове туризъм, са взети от сайтове с бази данни за снимки и към тях са прилепени образи, свързани с България.
Шест години по-късно името на бизнесмена отново разбуни духовете, след като стана ясно, че огромна част от картините, изложени в галерия "Структура", са фалшиви.
"Това не е скандал, а престъпление. В момента с тази галерия е ударен с целия пазар на изкуството", коментира Вежди Рашидов.
Дни след откриването десетки изкуствоведи, художници и общественици сигнализираха в социалните мрежи за грубата кражба. Между тях беше Христо Комарницки, който днес беше дошъл пред галерията, за да си вземе каталог от скандалната изложба.
"Исках да си купя каталог, защото мисля, че ще се превърне в библиографска рядкост, но галерията е затворена. Тъжно е това, което се случва. Моето обяснение е, че те няма просто какво да кажат. Част от отговорността е в галерията", обясни Комарницки пред Bulgaria ON AIR.
Малко по малко бяха разкрити над 10 фалшификата с приписани автори Гео Милев, Харалампи Тачев, Мирко Качулев и др., които всъщност са дело на западноевропейски творци.
Случаят с фалшивите картини отекна и на международно ниво. Режисьорът и продуцент Красимир Иванов, който от 30 години живее и работи в Италия, е възмутен от случая и призовава изложбата незабавно да бъде закрита.
"Искам да посъветвам Мария Василева: Закрийте тази измама! Правите ни за резил по света. Това е измама, престъпление! Мамите българското общество. Госпожа Василева има два хода - да признае, че е безбожно некадърна и некомпетентна. Вторият ход е, че участва в схема. Трябва да си понесе последствията и в двата случая. Предполагам, че е схема, защото е прекалено лъскаво, нагласено, за да се препродаде един готов продукт, който се опитват да легализират с тази изложба".
Колекционерът Неделчев обясни, че се чувства излъган. "В някаква степен съм благодарен. Светът е ин и ян. Хайде да се започне разговори за фалшификатите. Най-вероятно трябва да се направи нов стандарт за сертифициране. За определени хора това е бизнес и те само от това се издържат".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
"Арда" се спаси в края срещу "Монтана"
Домашни питки със сусам за Лазаровден
Челен удар между две коли край Приморско, трима души са в болница
Разбиха нелегална фабрика за цигари за милиони евро
Ковид-19 или алергия? Как да различим симптомите и кога да потърсим лекар
Мария Петрова и Ники Михайлов се поклониха пред дошлите да изпратят Боби Михайлов (СНИМКИ)
Ман Сити унизи Ливърпул, Холанд избухна с хеттрик
Арда разплака последния в края
Балъков за Боби: Добра душа и затова през последните години получаваше много критика в България
Ето какво отговори Алегри дали би поел Италия
Киву защити Бастони и Пио Еспозито
Янев избра „гладиаторите“ на ЦСКА за Стара Загора, съдбата на легионер е ясна
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Продължителността на живота в България расте
Гришо с втора загуба в Ним
Подготвят обезопасяването на двора на варненско училище
Стотици се сбогуваха с Борислав Михайлов (СНИМКИ)
Хороскоп за 5 април 2026
Хванаха за ден 33-ма шофьори с алкохол или наркотици
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато