Дали в миналото или в настоящето цигарите, алкохола и захарта са приемани за част от слабостите на хората, които обаче са социално приемливи.
Въпреки това една гостуваща изложба в Националния политехнически музей ги е обединила под назнанието „Пороците“.
Експонатите са от Исторически музей - Горна Оряховица, а екипът ги е подготвил за представяне в три тематични колекции: „Захар, кафе & сие“, „Тютюн, енфие & сие“ и „Алкохол & Амбалаж“.
„Захар, кафе & сие“ разказва историята на захарта и сладките изкушения.
И не случайно експонатите в нея са от Горна Ораховица, „сладката столица“ на България. В града през 1912 г. на гола поляна са били построени захарните заводи, които работят и до днес.
Строителството е било възпрепятствано от липсата на работна ръка през войните и особено от щетите, които е нанесло на заводите земетресението, станало на 14 юни 1913 г. То разрушило из основи Захарната фабрика и всички спомагателни и жилищни помещения, поради което те трябвало да бъдат възстановявани.
Като част от изложбата архивни фотографии и документи разказват за различните търговски пътеки, които местните дружества извървяват, за да достигнат до любителите на сладкото.
А захарта и локума вървят с кафето и чая. Така че в изложбата са показани и много уреди и приспособления за мелене, печене, съхранение и консумация на чай и кафе.
„Алкохол & Амбалаж” включва различни видове алкохолни бутилки, гарафи, чаши, халби и мострени етикети от началото на миналия век.
Изложбата включва множество черно-бели снимки и фотографии с различно „алкохолно” послание.
Върху някои от тях са изобразени типично български кръчмарско-юнашки сюжети с неочакван край.
Не липсват и реклами за все още набиращата в началото на ХХ век популярност у нас бира.
„Тютюн, енфие & сие“ проследява навлизането на тютюна по нашите земи, както и различните начини за употреба му - дъвчене, смъркане и пушене. Любопитно е и разнообразието от табакери, запалки и кибрити.
Особен акцент в изложбата са емблематични експонати от „Дворцовата колекция“. Най-атрактивна е луксозната кутия за папироси, подарена на княз Фердинанд от „Д. Ставридис & Сие“ (собственик на известното пловдивско предприятие „Тютюнева работница Орел“ ) - за спомен от деня на официалното откриване на първото Пловдивско изложение. Не по-малко интересно е и Сребърното етюи за папироси – дар за цар Фердинанд от Безименното акционерно дружество на Съединените тютюневи фабрики (Пловдив-Шумен-Русе-Варна) по повод 25-годишнината от възшествието му на българския престол, 1912 г.
Гостуващата изложба ще може да се види до края на май тази година.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Лъскави небостъргачи променят Братислава до неузнаваемост
Контраплан на Украйна настоява за щит от САЩ по подобие на НАТО
От протест към адаптация: как социалните мрежи приеха австралийската забрана за тийнейджъри
Канада: Светът може да постига напредък и без САЩ
Ще има ли София заведения със звезди Michelin?
DHL залага на експанзия в Саудитска Арабия с център в Рияд за 130 млн. евро
Верижна катастрофа между 4 коли на АМ "Тракия"
Централна емисия
Централна емисия
Владо Николов и "Високо": Историята за пътя към върха
Отива ли в Бахрейн? Карлос Насар не е подписал с България
Нанков ревна: Левски ни вкара 4 гола от 4 удара
Елизара Янева с драматична загуба на финала в Словакия
Хулио Веласкес каза как Левски крачи към титлата
Лийдс падна и вече е сред изпадащите, Илия Груев отново не игра
Перфектен Везенков, Олимпиакос мачка в Гърция
Дневен хороскоп за 24 ноември, понеделник
Седмичен хороскоп за 24 – 30 ноември
5 зодии с късмет в любовта в последната седмица на ноември
Поверия за 24 ноември – Света Екатерина
Какви промени ви носи новата 2026 според датата на раждане
Седмична таро прогноза за 24 – 30 ноември
Кога да украсите коледната елха, за да привлечете просперитет или защита от проблеми?
ChatGPT води до усвояване на по-повърхностно знание
Тръмп гневен на Украйна: Неблагодарници!
Какво ще е времето през следващата седмица?
С 0,1% се е повишила стойността на малката потребителска кошница през октомври
Създават нов вариант на регистъра за електрически превозни средства
Изключителни темпове и мащаби на загуба на лед при ледника Хектория
От НАСА предупреждават: Големите американски градове потъват
Пилот на United Airlines: Самолетът бе ударен от космически отпадъци
Съществуването на НЛО „вече не е под въпрос“, твърди американски режисьор
Спорите на мъха оцеляват 9 месеца в космически вакуум
Морските костенурки притежават мистериозна суперсила