Десет филма ще се борят за наградата от Балканския конкурс. Ето и тези, които може да видите на 9 март.
"Децата на свещеника" („The Priest‘s Children”, Хърватска-Сърбия, 2013) на Винко Брешан е приятна и лека комедия, неподправено киноудоволствие – прекрасно изигран, красиво заснет и наслаждаващ се на игривата си ирония.
Рамкиран от сцени на изповед, филмът разказва как отец Фабиан (Кресимир Микич) се озовава в болнично легло. Той си припомня службата като духовен съветник на живописния остров Дневник, където погребенията са много повече от ражданията. Когато чува изповедта на продавача Петър, чиято набожна съпруга смята, че той извършва грях, продавайки презервативи, на свещеника му хрумва идея как да повиши раждаемостта. Фабиан решава да надупчи презервативите, които Петър продава. И за да направят плана си още по-ефективен, Фабиан и Петър се съюзяват с неуравновесен фармацевт, готов да подменя хапчетата против забременяване с витамини. Разбира се, раждаемостта се покачва светкавично и скоро църквата на Фабиан е претъпкана с бременни булки.
„Децата на свещеника” е удостоен с няколко международни награди: „Кристален глобус” – Карлови Вари ’13, наградата „Поглед към Балканите” – Солун ’13, „Златна арена” за най-добър актьор в поддържаща роля (Никса Бутийер) – Пула’13, както и но¬минация за най-добра комедия на Европейските филмови награди’13.
Вторият филм от този конкурс е „Разголване” („Trolling”, Сърбия, 2013) на Коста Джорджевич е черна комедия за трима младежи, влюбени в неподходящия човек. Джура най-накрая решава да поиска ръката на стриптизьорката, в която е влюбен. Ана не може да приеме факта, че нейният по-възрастен любовник я е напуснал. Тя прави всичко, за да го спечели отново. Реля е ученик в гимназията, добро момче, влюбено в най-добрата си приятелка. Един ден той попада на видео, в което тя прави секс, и започва да търси човека от филма. И тримата герои се борят за внимание, любов и разбиране, без мисъл за последствията. След поредица от трагикомични, понякога абсурдни ситуации, пътищата им се пресичат в нощен клуб.

S&P 500 и Nasdaq затварят със загуби за втора поредна сесия под натиска на петрола
Доналд Тръмп съобщи, че отменя атаки срещу Иран, планирани за вторник
Илин Савов: Изкуственият интелект демократизира престъпленията в дигитална среда
Ryanair има планове за армагедон, европейски авиокомпании може да не оцелеят в кризата
Размерът на необслужваните кредити намалява с над 6% към края на март
Xpeng започва масово производство на автономни коли в Китай
Рецепта за пълнени печурки с билки и сирене
Рибено масло или Омега-3: Кое е по-полезно за здравето?
Рецепта за яхния с пилешко месо и нахут
Късна емисия
Четирима души загинаха при стрелба в Турция
Мачовете по телевизията днес, 19 май
Арсенал отново бие след корнер, вече е само на победа от титлата
Ясен Петров коментира изпадането на Добруджа
Илия Груев с престижна награда в Англия
Голям скандал в Стара Загора! Фенове на Берое искаха линч
ДР Конго с бивша надежда на Челси на Мондиал 2026
Бърз протеинов чийзкейк без печене
Дневен хороскоп за 19 май, вторник
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Евростат: Близо 89% от децата в България са обхванати в предучилищно образование
ВСУ празнува 35-годишнина от основаването си
Спартак взе важна победа над Монтана
Нова измама: Искат пари и лични данни от името на Транспортното министерство
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване