За първи път Siemens осигурява наградата и подкрепя документалния конкурс на София Филм Фест. "Радваме се, че имаме възможност да бъдем партньори на най-стойностния филмов фестивал в България", заяви главният изпълнителен директор на компанията Боряна Манолова, във връзка със сътрудничеството със София Филм Фест.
"Избрахме да подкрепим категорията документално кино, тъй като този жанр търси отговори на теми, които ни вълнуват. Подобен е и нашият подход – компанията има богато портфолио в областите енергетика, индустрия, здравеопазване и градска инфраструктура, като се стреми да даде ре¬шения на глобалните предиз¬викателства като урбаниза¬цията, промените в климата, демографската промяна и глобализацията", отбеляза г-жа Манолова.
Членовете на журито през 2014 година са Костадин Бонев (режисьор), Рада Шешич (фестивалeн селекционер и режисьор) и Алба Сотора (ре¬жисьор и видеоартист).
Ето и филмите от конкурса на 9 март.
„Последните черноморски пирати” на режисьора Светослав Стоянов вече има няколко меж¬дународни признания – награ¬дата на ФИПРЕССИ в Краков ’13; Почетен диплом от UnderhillFest, Черна гора ’13; Голямата награда за най-добър документален филм в Ереван ’13; най-добър докумен¬тален филм на Let’s CEE МФФ, Виена’13. Сценарист на филма е Ваня Райнова, продуцент – Мартичка Божилова. Филмът участва в два конкурса на 18-ия София Филм Фест – за документални и за балкански филми.
Последните черноморски пирати преживяват с неясни средства на недостъпен плаж и плуват в алкохолни пари и тестостерон. Вече 20 години Капитан Иван-Джака и неговият екипаж търсят съкровището, скрито в залива на Карадере. Но те не са сами. Някой друг е надушил съкровището. Когато новините за неизбежния сблъсък достигат пиратския оа¬зис, той започва да се разпада. Съмнения разяждат доверието, конфликти тлеят, напрежението ескалира. Така се ражда една съвременна трагикомедия за съ¬кровищата, които търсим, и тези, които намираме.
Гледайте днес от 19.15 ч. в EURO CINEMA
През 1999 г. крал Джигме Вангчук налага използването на телевизия и интернет в слаборазвитата държава Бутан, уверявайки народа, че бързото развитие е синоним на „огромно национално щастие” за страната – определение, което самият той е измислил. „Щастие” („Happiness”, Финландия-Франция-Бутан, 2013) на режисьора Томас Балмес започва в края на този процес, когато Лая, последното закътано в хималайското кралство село, се сдобива с пътна инфраструктура, електричество и кабелна телевизия. По време на тридневно пътешествие от Лая до процъфтяващата столица Тхимпху виждаме разтърсващата промяна през очите на 8-годишен монах, който няма търпение да замени молитвите с телевизор. В столицата момчето за първи път се сблъсква с коли, тоалетни, разноцветни светлини и куп други неща от модерния живот.
На кинофестивала Сънданс’14 филмът получава наградата за операторско майсторство и номинация за Голямата награда на журито за документален филм.
Гледайте днес от 21.15 ч. в EURO CINEMA

Проблемът на Tesla с AI е противоположен на този при Big Tech – недостатъчно разходи
Тръмп може да се откаже от ядрена сделка - Иран едва ли ще сглоби бомба в неговия мандат
Китай прокарва червени линии за икономическия си модел преди търговски преговори със САЩ и ЕС
Мерките на Румъния повишиха нивото на Дунав около АЕЦ "Черна вода" с 4 см
Горещите фондови пазари в Европа наелектризират инвеститорите
Върховният съд на САЩ тихомълком уби независимостта на борсовия регулатор
Здравко Василев за кошмара на пътя край Приморско: "Господа управляващи - спрете този кошмар"
Верижна катастрофа с три коли на АМ "Тракия"
3 зодии, които ще имат невероятен късмет на 10 август
Централна емисия
Какво означават петте нива на предупреждение за пътуване на МВнР и кога не бива да тръгваме
Астън Вила ще пазарува от Байерн Мюнхен
НА ЖИВО: Септември – ЦСКА (Съставите)
Левски спря изходящите трансфери, звездите остават на „Герена“
Карик призна за грешка в Манчестър Юнайтед
Моуриньо е в шок: защо Родри избра Барселона пред Реал Мадрид
Страхотни новини за Левски: Бурас се връща много по-рано от очакваното
Дневен хороскоп за 10 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 10 - 16 август: Пари за Близнаците
Новолуние и пълно слънчево затъмнение в Лъв на 12 август: Очакват ни трансформации
Kекс с банани, шоколад и орехи
Седмична таро прогноза за 10 - 16 август
Организационни хитрости, които правят готвенето по-лесно
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Цената на електроенергията за бизнеса утре ще бъде 135,22 евро за мегаватчас
Планинарите искат по-малко коли, почистени пътеки и по-лесен достъп на Витоша
Папа Лъв XIV отново призова за край на войната в Украйна
Рокадa в Ред Бул забавя пробива на Никола Цолов във Формула 1
Съгражданите на зверски убития Георги Кузев подготвят мирен протест