1433 дни след знаменитата глава на Зидан в гърдите на Матераци и победната дузпа на Гросо срещу Франция за четвъртата световна титла на Италия, светът отново вперва очи в сочения за най-голям и значим форум на футболната игра – световното първенство.
Доскоро това беше безспорният връх в най-популярната игра в света, сега има и доста критици, феновете не са чак толкова много и чак толкова ентусиазирани (все пак си имат клубен футбол), но в крайна сметка Мондиалът още държи лидерството.
19-ото световно първенство вече има своето място в историята. Макар и да мина през перипетии, макар заради финансовите затруднения самото му провеждане да беше поставяно нееднократно и до последно под въпрос, то все пак започна.
Започна с впечатляващ концерт с участието на редица световни музикални звезди. Започна и като първото, което ще се проведе в Африка – Черният континент, който с кански мъки се опитва да получи жадуваната легитимация пред света. Да получи необходимия икономически тласък, за да не да се споменава само като място на бедност, масов глад, геноцид и гнездо на СПИН.
Всъщност политическият елемент в цялата еуфория около избора на ЮАР за домакин стана и причина ФИФА и организаторите да получат доста упреци както от чужбина, така и в самата Южноафриканска република.
Защото в крайна сметка футболът е просто игра, а за да тръгне страната на Мандела нагоре след края на апартейда, са нужни много повече от десет лъскави стадиона на фона на мизерията и престъпността (140 изнасилвания и 40 убийства средно на ден). Но това е друга тема.
Въпреки всички негативи е ясно, че в следващия месец ЮАР и немалка част от света ще са подвластни на футболните емоции.
Все пак по южноафриканските терени ще видим (както подобава) най-добрите и атрактивни футболисти в света. Макар и с някои изключения (например Роналдиньо) ще гледаме Меси, Шави, Кака, Роналдо, Руни.
Ще гледаме традиционната битка на големите от Европа – Испания, Англия, Италия, Холандия срещу тези от Южна Америка – Аржентина и Бразилия.
Може би ще видим някоя изненада, както беше в САЩ `94 (колко хубаво беше!), Франция `98 (Хърватия взе третото място) и в Южна Корея и Япония (Южна Корея стана трета, Турция – четвърта).
Ще видим и някои футболни джуджета като Хондурас, Нова Зеландия и Северна Корея, които се добраха до масата на титаните. Ще има и дебютант – Словакия.
Ще има и количество, и качество. В какво съотношение – ще разберем впоследствие.
32 отбора, 736 играчи, 64 мача и една титла – това е ЮАР 2010.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император
Израел и "Хизбула" са се съгласили с поредно споразумение за прекратяване на огъня
Испанците вече харчат половината си заплата за наем на жилище
Бюджет, отбрана, индустрия - приоритетите пред Ирландия като председател на Съвета на ЕС
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
Почина режисьорът на "Приятели" Джеймс Бъроуз
БАБХ с нови правила за млякото - контролът вече няма да е по границите
Хороскоп за 20 юни 2026: Успехи за Овните, Лъвовете да внимават
Арда плати ниска трансферна сума на Левски за Преслав Бачев
Дунав Русе е близо до привличането на трима чужденци, Билал Салах остава в отбора
Мачовете по телевизията днес, 20 юни
Анчелоти очаква Неймар да бъде готов за мача с Шотландия на Мондиал 2026
Олимпиакос плаща 10 млн. евро за Петар Станич, Лудогорец е пред рекорден трансфер
Трансферна офанзива в ЦСКА: Работят по привличането на двама класни играчи
Комедийният феномен Sooshi Mango разсмя до сълзи българската публика
Любовен хороскоп за 22 - 28 юни
Мазна и загоряла фурна? Този трик със сода и оцет прави чудеса
Brigadeiro - бразилски бонбони
Нумерологична прогноза за 20 юни
Пухкав кекс с маскарпоне и кафе
Два влака се блъснаха в Лондон
Мачовете и спортът по ТВ днес (20 юни)
Виц на деня - 20 юни
Времето във Варна на 20 юни 2026
Нов провал за Турция на Мондиала
Честваме паметта на преподобния Наум Охридски и на свети Калист, Цариградски патриарх
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита