Когато през 1986 годинa 8-годишният поляк Мирослав Клозе се мести със семейството си в Германия, едва ли е предполагал, че близо 3 десетилетия по-късно той ще влезе завинаги в историята на световния футбол. Днес нападателят на Бундестима и италианския Лацио е голмайстор №1 на световните първенства за всички времена.
Мирослав Клозе е роден в полския град Ополе на 9 юни 1978 година и живее в страната до 1986 година. Тогава неговият баща Йозеф – бивш футболист с немски корени, решава да премести семейството си от комунистическа Полша в Германия. При пристигането си в новата си родина 8-годишният Мирослав знае едва няколко думи на немски и среща много сериозни затруднения с местната образователна система.
Започва да учи немски в град Кузел, където се установява неговото семейство. Малко след като влиза в час с порядките в новата си родина, Клозе е изправен пред нов избор – футбол или ханdбал. Защо точно тези два спорта ли? Родителите на Клозе също са били спортисти. Баща му е е играл футбол в полското първенство и дори във френския Оксер, където тогава треньор е не кой да е, а легендата Ги Ру. Майката на Клозе пък е състезателка по хандбал.
В крайна сметка бъдещата футболна звезда решава да се ориентира към най-популярния отборен спорт. Кариерата му започва през 1997 година в отбор от регионалните групи, преди през 1999 година да се присъедини към Кайзерслаутерн. И тук началото не е съвсем лесно – Клозе има общо 50 мача с 26 гола за дубъла на отбора, в чийто първи състав по онова време блести българският национал Мариян Христов. В крайна сметка младият нападател бързо се превръща във водещ реализатор и любимец на публиката на "Фриц Валтер Щадион".
През януари 2001 година селекционерът на националния отбор на Полша Йержи Енгел пътува до Германия със специална задача – да убеди талантливия младок да се състезава за националния отбор на Полша. Клозе вече има германски паспорт и Енгел бърза да изпревари събитията. В този момент поляците имат доста добър отбор, в който личат имената на нападателите Анджей Юсковяк и натурализирания Емануел Олисадебе.
В крайна сметка Клозе отклонява полската покана с мотива, че вече е попаднал в полезрението на Руди Фьолер. И това наистина е така – на 24 март същата година нападателят дебютира за Бундестима срещу Албания, където дори вкарва победния гол за 2:1.
Оттук нататък историята е позната. Клозе играе на общо 4 световни първенства с Германия (2002, 2006, 2010, 2014 г.) и отбелязва рекордните 16 гола, с които снощи изпревари не кого да е, а Феномена – Роналдо. Разбира се, нападателят държи не само този рекорд – той вече задмина и легендата Герд Мюлер и стана голмайстор №1 на Германия за всички времена със своите 71 попадения в 136 мача.
С Бундестима Клозе има второ място на Мондиал 2002, трето място на Мондиал 2006 и 2010, както и второ място на Евро 2008. В края на неговата кариера му остава само едно – да вдигне световната титла. А само след няколко дни – на 13 юли, Рио де Жанейро и светът ще разберат дали Германия и Клозе са способни на това.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кризата в Близкия изток отново помрачи настроенията на борсите в Европа
"Телематик" ще разпредели 0,18 евро междинен брутен дивидент
Операторите по Вертикалния газов коридор постигнаха споразумение с ЕК за сигурни доставки
Годишната печалба на BYD спада с повече от очакваното заради проблемите в Китай
SOFIX и BGBX40 реализираха по около половин процент ръст за седмицата
МАЕ предлага на ЕС да прекъсне връзката между цените на газа и електроенергията
Гюров и кабинетът обявиха как правителството ще спрат покачването на цените
Девет катастрофи в една отсечка затрудняват трафика по АМ "Тракия"
Четири зодии получават важно послание от Вселената на 28 март
Мъж говорил с нападателката в София: "Вцепених се, когато я видях в новините" (ВИДЕО)
Николина Димитрова, Bloomberg TV Bulgaria: В ерата на AI качествените медии са по-необходими от всякога
Иран падна от Нигерия, иранските играчи с любопитен протест
„Шамар“ за Джокович
Позор! Националите на България са панаирджийски мечки
Мачовете по телевизията днес, 27 март
Янев след 6:0: Беше една добра тренировка
Интер с огромна новина за Меси
Как се държат зодиите, когато са тайно влюбени
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„София и хвърчащото креватче“- гледайте премиерната постановка на 29 март
Дневен хороскоп за 28 март, събота
5 навика, които подкрепят хормоналното здраве след 40
Проф. Михаил Боянов: Който има инфаркт е късметлия, който има инсулт – не
Кабинетът обяви пакет от мерки за справяне с последствията от кризата в Близкия изток
91 процента от левовете вече са изтеглени от БНБ
Слагат подписа на Тръмп на доларови банкноти
„Великденска плетеница“ събира над 700 фолклорни изпълнители в събота – 28 март
Спипаха почти 350 подпийнали или надрусани шофьори за седмица
Ветераните на Спартак продължават напред в републиканското
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури
8 неща, които трябва да знаете за историческата мисия Artemis II