Допинг скандалът с руските спортисти в дните преди старта на XXXI-те летни олимпийски игри едва не коства изключването на всички руски спортисти от състезанията в Рио. Това беше съвсем възможно, след като Световната антидопингова агенция (УАДА) обвини, че руските атлети целенасочено и със знанието на държавата са употребявали допинг преди и по време на Олимпиадата в Сочи през 2014 година.
В крайна сметка Русия остана "само" без своите състезатели в леката атлетика и вдигането на тежести, като отсъствието на първите бе почти сигурно доста преди скандалът да се разгори отново. Решението стана окончателно факт, след като на 21 юли Спортният арбитражен съд в Лозана отхвърли жалбата на 68 руски състезатели по лека атлетика относно участието им на олимпийските игри в Рио де Жанейро. И в крайна сметка след много перипетии пусна само една атлетка.
Само преди 2 дни Спортният арбитражен съд окончателно позволи на Даря Клишина да участва на олимпийските игри в Рио де Жанейро. В изявление КАС обяви, че удовлетворява жалбата на Клишина, тъй като тя отговаря на изискванията на Международната федерация по лека атлетика (ИААФ).
Така рускинята, която живее и тренира в САЩ, се превърна в единствената руска лекоатлетика, която беше допусната до участие в Рио. И се превърна в единствения рицар на руската атлетика на Олимпиадата.
Коя е Даря Клишина?
Родена на 15 януари 1991 година в град Твер, Даря се влюбва във волейбола и започва да тренира играта с топка още от дете. На 13 години обаче нещата се обръщат – тя започва да тренира лека атлетика и се преориентира към Царицата на спортовете. Още в първите месеци тя показва своя уникален талант и в крайна сметка завършва средното си образование в училище за олимпийски надежди в Москва.
Първите успехи за младата рускиня идват на световното първенство в зала в Доха през 2010 г., където Даря завършва на 5 място, оставайки на сантиметър от бронзовия медал. Само година по-късно 20-годишната блондинка става европейска шампионка в зала и поставя рекорд на европейски първенства за младежи с резултат 7.05 метра.
В кратката си кариера досега красавицата става двукратна европейска шампионка в зала, бронзова медалистка от шампионата на Европа на открито в Цюрих през 2014 г., както има и европейска титла за младежи през 2011 г. През 2013 г. печели златен медал и на Универсиадата в Казан. Последната година обаче не е особено успешна за Даря, която остава едва десета на световното първенство в Пекин с резултат от 6.65 метра.
Снощи Клишина се класира без проблем за финала в дисциплината скок на дължина, като преодоля квалификациите с резултат от 6.64 метра и ще скача тази вечер в опит да вземе своя първи олимпийски медал.
Специалистите отчитат, че красивата рускиня определено не е най-големият фаворит за отличията в тази дисциплина. Но пък тя няма избор, освен да направи състезанието на живота си. Защото Даря се оказа единствения рицар на руската лека атлетика в Рио. И то какъв!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Германците не са мързеливи. Има причина да работят по-малко
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Петролните и газови компании отново се насочват към проучванията
Криптовалутите създадоха семейна драма в една от водещите швейцарски банкови династии
От купувачи към продавачи, или как централните банки обръщат пазара на злато
Рецепта от тефтера на баба: Палачинки с вода
Плодовете поевтиняха, зеленчуците и млечните продукти поскъпват
Лятното часово време повишава риска от инфаркт и инсулт
Шофьор удари полицай с колата си при проверка на пътя до Белица
Веласкес с голямо признание за Лудогорец
Магьосникът Балъков на 60! За Краси трябва книга, а не ала-бала
Всички резултати и класирания в НХЛ
Белгия разгроми САЩ в голов екшън
Сабаленка отново триумфира в Маями
Постно без Роналдо: Мексико и Португалия спукаха топката, трагедия помрачи мача
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Нумерологична прогноза за 29 март
Пудинг с чиа, кокосово мляко и плодове
Таро карта за 29 март, неделя
С 30% по-евтино: Българите масово пазаруват в Гърция
Коцев: Жалко, че го нямаше Радев да обясни на децата ми защо ме няма 5 месеца вкъщи
Милиони протестираха срещу Доналд Тръмп в САЩ
Сложиха паметна плоча за загиналите на Петрохан и Околчица
Какъв ще е денят ви според картите таро?
Виц на деня - 29 март
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите