Тони Палмър е един от водещите режисьори на музикални документални и исторически игрални филми. Той е носител на повече от четиридесет международни награди, сред които 12 златни медала от Фестивала на киното и телевизията в Ню Йорк, многобройни номинации и награди на БАФТА и „Еми”. Той е единственият двукратен носител на престижната Държавна награда на Италия.
Един от неговите филми е "Тайната на Шопен", Великобритания.
През 1945 г. жена на име Паулина Черника се свързва с полското Министерство на културата с твърдението, че притежава любовни писма от Шопен до прабаба й – графиня Делфина Потоцка.
Такава личност наистина е съществувала и тя е единствената жена, на която композиторът е посвещавал музика, но въпросните писма били антисемитски и изпълнени с порнографско съдържание и като цяло накърнявали образа на композитора като полски национален герой, който правителството иска да наложи. На 17 октомври 1949г. Черника се самоубива - точно 100 години след смъртта на Шопен. Или е била убита?
Марион Лен
Френска актриса, сценарист и режисьор. Тя се е снимала в 13 филма и телевизионни сериала и е режисирала два късометражни филма, преди да дебютира в игралното кино с „Чисто сърце”, екранизация по едноименната новела на Гюстав Флобер, която той публикува 20 години след известния си роман „Мадам Бовари” (1857).
Тук е нейния филм "Чисто сърце", Франция, 2008 г
Скромната и мила прислужничка Фелисите не може да забрави първата си любов. Тя се отдава изцяло на задълженията си към новата си господарка – наскоро овдовялата Матилд Обен.
Времето не успява да излекува раните в душата ù и тя раздава обичта си на всички около себе си: децата на Матилд, племенника ù Виктор. Но съдбата сякаш постоянно ù отказва да я дари в замяна също с обич. Въпреки това Фелисите търси някой, който да приеме безрезервната ù любов. Като личности и обществено положение господарката и прислужничката са съвсем различни, но постепенно двете се привързват силно една към друга и заедно търсят начини да заличат белезите на миналото.
Дебютният филм на Марион Лен е изпълнена с дълбоки размишления екранизация на новелата на Гюстав Флобер, излъчваща изтънчена сантименталност и аскетична красота.
Провинциалното френско общество на XIX век превръща в затворнички две жени. Надменната и затворила се в себе си вдовица (Марина Фоис) сама се лишава от богат емоционален живот. А Сандрин Бонер като Фелисите е въплъщение на скромната отдаденост и любов, но в същото време и на силния независим дух, който променя емоционалната и духовна застиналост около себе си.
Тя наистина е „свещена глупачка”. С постоянните си прояви на саможертва сякаш е дъщеря на библейския Йов. „Чисто сърце” излъчва пестеливостта на Бресон, предлага завладяващо нюансирано изпълнение на Сандрин Бонер и показва интериори като от картина на Вермеер и препратки към изяществото на класическата пейзажна живопис.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.