Белгийският държавен секретар Джон Кромбе, който отговаря за борбата с данъчните измами и злоупотребите със социални средства, упрекна българите и румънците, работещи в кралството, в нелоялна конкуренция, съобщиха вестниците "Стандард" и "Хет ньойсблад".
Изявлението на Кромбе е безпрецедентно и в него е посочено, че българите и румънците подбиват трудовия пазар с това, че са съгласни да работят срещу по-ниско от обичайното заплащане.
Първата стъпка на новоизбрания държавен секретар през декември миналата година е да се справи с проблема с работниците от тези две страни, посочват изданията, цитирани от БТА.
Целта на Кромбе е до края на тази година да осигури на бюджета 721 милиона евро, от които 100 милиона да бъдат спестени от досегашните разходи за социални услуги, а останалите – чрез предотвратяването на финансови измами.
В публикациите се допълва, че българите и румънците са граждани на ЕС от 2007 година, но ограниченията за наемането им на местния трудов пазар остават в сила до края на 2013 година.
Това означава, че за да бъдат наети, те трябва да преминат сложна административна процедура, в края на която евентуално да получат работна виза.
Според цитираната статистика през 2007 г. българите в Белгия са били 892, а днес са 5343. Броят на румънците за същия период е нараснал от 5193 на 23 204. Вестниците пишат, че най-често гражданите на тези две държави приемат работа в строителството, индустрията, събирането на селскостопанската реколта и в здравеопазването, при това с неизяснен статут.
Изданията отбелязват, че Кромбе планира да затегне контрола при наемането на чуждестранни работници, включително и за действията на работодателите.
Според неотдавнашни публикации в белгийската преса българите и румънците са сред основните измамници със социалните фондове в Белгия, тъй като са установили практиката да се регистрират като самонаети. Така те избягват тежкия административен ред за издаване на работна виза, но след това обявяват фалит и остават в тежест на социалната система, определяна като една от най-щедрите в Европа досега.
Белгия е сред деветте държави в ЕС, които решиха преди месец да запазят максималния допустим срок на ограниченията за наемане на работа на българи и румънци, който изтича на 1 януари 2014 година.

S&P 500 прекъсна тридневната си губеща серия след успокоението на облигационните пазари
От протоколите на Фед: Според много централни банкери може да е необходимо повишаване на лихвите
Кадър на деня за 19 август
За първи път в Европа: Uber пуска пътувания с автономни коли в Загреб
Хуманоидните роботи са на прага на нов бум
Бумът на центровете за данни в САЩ създава неочаквани победители
Бърза италианска торта с шоколад и кафе
5 лесни начина да премахнем петна от дезодорант от дрехите
Край на самотата за 3 зодии по време на Луната в Стрелец на 20 август 2026 г.
Астрономи откриха най-бързата известна звезда в Млечния път
Късна емисия
Карлос Сайнц все пак реши да остане в Уилямс
Разкриха двама от Брентфорд, нанесли побой на англичанин заради расистка обида
Швьонтек гази и лети към нова титла в Синсинати
Разпродажбата в Ман Сити продължава! Гражданите продадоха халф за 61 млн. евро
Официално! Левски обяви страхотна новина
Халф на Тотнъм чака дете от секси танцьорка + СНИМКИ
Таро карта за 20 август, четвъртък - Асо мечове
Дневен хороскоп за 20 август, четвъртък
Тест: Изберете си карта и вижте какво ви очаква
Таро карти за септември 2026 за всяка зодия
Високопротеинова зеленчукова супа за отслабване
3 зодии привличат финансов успех в седмицата от 17 до 23 август 2026
Влияние на високите летни температури върху функцията на мъжката репродуктивна система
Безплатни изследвания за мъжки стерилитет в УМБАЛ Бургас
Здравните права на децата ще бъдат във фокуса на форум в Стара Загора
Изкълчване на долната челюст в напреднала възраст – защо се повтаря и как се намества ставата?
Съвременни методи в интервенционалната медицина ще бъдат представени в Русе
Военен лекар застава на поста заместник-министър на здравеопазването
Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Рекордно топлото Средиземно море заплашва Европа с мощни и продължителни бури