Ислямисти, свързани с Ал Кайда, държат 41 чужденци и 150 местни работници за заложници в източната част на Алжир. Силите на реда от вчера са обкръжили обекта, в който се разиграва драмата.
Трима от чуждите заложници поискаха алжирската армия да се изтегли от района, предаде Франс прес. Един британец, един ирландец и един японец, представящи се като трима от заложниците, отправиха искането един след друг по катарската телевизия Ал Джазира.
Тримата мъже говориха по телефона. Кадри, на които се вижда как те отправят призивите, не бяха излъчени. Един след друг те поискаха от алжирските сили да престанат да стрелят по обекта, за да подпомогнат по този начин воденето на преговорите с похитителите и да спасят живота на заложниците.
Думите на тримата чужденци бяха превеждани симултанно на арабски. Те подчертаха, че говорят по искане на един от похитителите, представен с псевдонима Абу ал Бараа. Преди това той лично говори по катарската медия и заяви, че алжирската армия трябва да се изтегли, за да започнат преговори за съдбата на заложниците.
Ислямистките бойци са принудили някои от заложниците да си сложат колани с експлозиви, предаде междувременно Ройтерс, като се позова на френска телевизия, разговаряла с един от похитените.
Телевизия "Франс 24" съобщи, че в телефонен разговор снощи един от заложниците е казал, че похитителите са тежко въоръжени и са заплашили да взривят съоръжението за добив на природен газ, ако алжирската армия се опита да освободи пленниците. "Те нападнаха двата обекта едновременно. Влязоха и щом се съмна, събраха всички", каза мъжът, който звучеше спокойно, в единствената част от разговора, излъчена от "Франс 24". Медията заяви, че няма как да определи дали човекът, с когото е разговаряла, е казал това под натиск.
Представител на алжирските сили за сигурност заяви, че правителството води преговори със САЩ и Франция за международни сили, които да помогнат за решаване на заложническата криза, предаде Асошиейтед прес.
Алжирски представители са се свързали със старейшини на алжирски туарегски племена, за които се предполага, че имат тесни връзки с ислямистите, свързани с Ал Кайда. Алжирското правителство се надява, че туарегите ще помогнат за започване на преговори за разрешаване на кризата.
Въоръжени бойци щурмуваха газовото находище и жилищата на работници вчера преди разсъмване и ислямистка групировка заяви, че държи 41 чужденци, включително американци, японци и европейци в Тигантурин, в Сахара.
При нападението свързаните с Ал Кайда ислямски екстремисти убиха двама специалисти - британец и алжирец и раниха други двама - британци и норвежец. Сред заложниците са граждани на девет държави – САЩ, Норвегия, Великобритания, Япония, Франция, Австрия, Ирландия, Филипините и Малайзия.
Представител на терористите от неизвестната преди алжирска групировка "Подписалите се с кръв" заяви, че петима от заложниците се пазят на самия обект, а останалите - в "комплекса за гости". Той съобщи, че тези сгради са минирани и чужденците ще бъдат убити при евентуален щурм. Междувременно се появиха съобщения, че терористите постепенно освобождават заложниците алжирци.
Терористите поискаха Алжир да отмени разрешението, което даде на Франция да използва въздушното му пространство за операцията в Мали, а също така да пусне от затвора 100 техни сподвижници, осъдени за въоръжена противодържавна дейност.

МВФ прогнозира по-слаб икономически растеж в еврозоната заради кризата в Близкия изток
Мондиал 2026 - най-скъпото световно първенство по футбол в историята
Понижението на лихвите от страна на ЕЦБ не успя да сломи оптимизма на борсите в Европа
SOFIX записа спад след две поредни сесии на растеж
Световната банка: Две трети от икономиките по света са засегнати от войната с Иран
Земеделският министър: Над 118 млн. евро за фермерите са загубени за 2025 г.
БФЖ: Новите правила за прозрачност може да не спасят жените от по-ниски доходи
Шотев, ПП: КЗК и КЗП вече имат правомощия да разкостят всеки бизнес
Здравко Марков: Промените в закона целят по-прозрачни цени и защита на потребителите
Край на трудните времена за 3 зодии на 12 юни 2026
Лошата подготовка на българина за оказване на първа помощ струва човешки животи
Малтийка изрита родна тенисистка от Чешка Липа
Ямал зарадва Испания
Ботев Пд стартира подготовка, канарчетата се уредиха с каре нови попълнения
Генчев разкри целта пред Ботев Пд и шокира с информация за „нов“ играч
Локо Сф развъртя метлата! Ясна е първата раздяла с клуба
ЦСКА 1948 би шута на национал
Дневен хороскоп за 12 юни, петък
Какво означава, ако видите сойка? Скритата сила и синьото перце
„Тъмната вещица“ от Нора Робъртс
3 напитки, които стимулират метаболизма веднага след ставане
Сицилиански сладки Rame di Napoli
6 билки и подправки, които са много богати на витамин C
Над 250 участници се включиха в Националния форум на социалните услуги край Варна
Олимпик (Варна) са доволни от деветото място в Североизточната Трета лига
10 държави вплитат билки и традиции за Еньовден в Музея по история на медицината
Търсят младежи за лятното Училище за архитектура и градска среда във Варна
Какво време ни очаква в петък?
Радев: Турция е наш ключов партньор в сигурността, енергетиката и транспортната свързаност
Нова генна терапия за аутизъм показва обещаващи резултати
Лунен метеорит разкрива историята на три древни сблъсъка
Могат ли милион сателита с AI да предизвикат хаос в орбита? Мъск не мисли така
Вулкан в Антарктида изхвърля злато всеки ден
Фосили на 5 млн. години: Откриха най-голямото китово гробище в Индийския океан
НАСА представи лунни модули за ключовата мисия „Артемида III“