Американският софтуерен концерн Microsoft напредва твърде бавно с разпространението на последната си операционна система Windows 8.
„За първите шест месеца от пускането на Windows 8 са продадени 100 милиона лиценза за операционната система“, съобщи Тами Релър, директор по маркетинг и финанси на подразделението Microsoft Windows, цитиран от Ройтерс.
Темпът на продажбите съответства на този за предходните версии на системата. Така например през първата година след пускането на Windows 7 бяха продадени 240 млн. лиценза.
Към януари 2013 г., тоест четири месеца след старта на Windows 8, са били продадени 60 млн. копия на системата. Повечето от тях са доставени с нови компютри, сочи статистиката.
По данни на IDC за първото тримесечие на 2013 г., доставките на РС в световен мащаб са намалели с 14% до 76, 3 млн. броя спрямо същия период на миналата година. Наблюдава се най-негативната динамика на РС пазара от 1994 г. насам.
Windows 8 е първата операционна система на Microsoft, предназначена предимно за сензорно управление, но тя не успя да улови навиците на потребителите и да направи пробив на пазара на таблети, доминиран от Apple Inc. и Samsung Electronics.
"Дали е идеален? Не. Има ли неща, които трябва да се променят? Абсолютно. Ние сме съвсем реалистично настроени за това какво трябва да се промени и ще го променим толкова бързо, колкото е възможно", казва Тами Релър.
Коментирайки трудностите, които много потребители отчитат с ползването на софтуера, тя казва: „Кривата на научаването (на урока) е определено истинска“. Затова се очаква „ключови аспекти“ на употребата на софтуера да бъдат променени с излизането на осъвременена версия на операционната система тази година, съобщава в интервю за FT Релър.
Редица борсови анализатори предупреждават, че една промяна на курса е признание за значим провал за изпълнителния директор на компанията Стив Балмър, който нарече излизането на Windows 8 през октомври „залагането на компанията на карта“. Всичко това се случва в момент, в който Microsoft се опитваше да намери отговор на успеха на iPad на Apple.
„Ужасяващо е такова нещо да се случи с флагманския ти продукт. Той (Балмър) ще понесе удара за това“, смята Марк Андерсън, независим технологичен анализатор, цитиран от Financial Times. „Но той е отговорен и за ренесанса вътре в компанията. Вътре върви едно повишаване на риска и на креативността, което се случи именно през последните две години“.
Aнализаторът на Envisioneering Ричард Дохърти добавя: „Това е точно като случая с New Coke, който издържа седем месеца на пазара – с тази разлика, че Coca-Cola се вслушаха в критиките“. Coca-Cola изостави продукта след само три месеца, след като посрещна истинска вълна от недоволство от потребителите.
Windows 8 бе амбициозен опит да се подобри персоналния компютър и да се пригоди за ерата на таблетите, като се премине към интерфейс за чувствителни на докосвания екрани, базиран на цветни „тухлички“, скривайки досегашния традиционен екран при стартиране.
Комбинацията на софтуер за персонални компютри с такъв за таблети обаче бе силно критикувана от анализаторите, а мнозина от тях заявиха, че именно на провала на операционната система се дължи и сривът в продажбите на персонални компютри в последните месеци. Още преди излизането на операционната система изпълнителният директор на Apple Тим Кук заяви, че Windows 8 ще е комбиниране на тостер с хладилник, нещо, което макар и технически осъществимо, „е слабо вероятно да зарадва потребителя“.
Още икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Китай започна ключова космическа мисия в амбицията си да изпрати хора на Луната до 2030 г.
Новият филм от "Междузвездни войни" направи един от най-слабите дебюти в боксофиса
Тръмп: Не е нужно да бързаме със споразумение с Иран, американската блокада остава
Мадяр: Правителството на Орбан остави скелети в гардероба относно бюджета
Нарастващите наеми в Милано карат дори хора на ръководни позиции да го сменят с Торино
Кадър на деня за 24 май
Как въздушните възглавници се превърнаха в хит сред автоджамбазите
Рецепти за протеинови закуски
Никола Цолов завърши четвърти в Гран При на Канада от Формула 2
Съборът "Нишка от корен" в Мюнстер обединява хиляди българи от различни държави
Проф. Темелкова посочи доходоносните професии и тези на бъдещето
Везенков най-накрая стигна до върха! Олимпиакос е шампион на Европа
Мондиал 1966: Родината на футбола грабна Световната титла
3 от 4: Холанд стана голмайстор №1 на Висшата лига
След 22 години чакане Арсенал отново вдигна титлата във Висшата лига
Европейският шампион по борба Симеон Велков: Много ме мотивира загубата на брат ми
Никола Цолов 4-и в Канада след здрав екшън
Дневен хороскоп за 25 май, понеделник
Седмичен хороскоп за 25 – 31 май: Напредък за Лъва
Българската копродукция „Мечтаното приключение“ спечели Наградата на журито на Филмовия фестивал в Кан
Женски хороскоп за юни 2026
Седмична таро прогноза за 25 – 31 май 2026
3 мързеливи протеинови неделни закуски
Александър Везенков и Олимпиакос спечелиха баскетболната Евролига
Пет деца са припаднали по време на честването на 24 май в Русе
Четвърто място за Никола Цолов в Канада
Президентът Йотова: Изкуственият интелект няма да измести учителите
Хороскоп за 25 май 2026
В ТУ–Варна наградиха медалистите от Националната олимпиада по математика
Учени: Възможно е извънземният живот да се изплъзва на нашите детектори
Пентагонът публикува видео с летящ „хуманоид“ над САЩ?
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?
SpaceX изстреля за първи път новата версия на Starship (снимки)
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка