Разходите на българските домакинства растат малко по-бързо от приходите през второто тримесечие на тази година, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). През периода разходите се увеличават с 9,5% на годишна база и вече достигат 1 059 лева средно на лице от домакинството.
В същото време средният доход на човек е 1 168 лева, което представлява увеличение от 9 на сто спрямо същия период на миналата година. Доходите са основно от заплата (над 54%). Средно на лице от домакинство доходите от работна заплата са 633 лева или с 8,6% повече спрямо второто тримесечие на 2012 година.
Данните показват забавен ръст както на приходите, така и на разходите спрямо първото тримесечие на годината.
Най-съществените разходи на домакинствата остават тези за храна и безалкохолни напитки – 35,6%. През второто тримесечие като абсолютни стойности те се увеличават с 13% до 377 лева средно на лице от домакинството.
Сметките за вода, електроенергия, отопление, както и за обзавеждане и поддържане на дома остават без особена промяна и делът им от общите разходи е 16,2%, отбелязват от статистиката. По перото разходи за дома домакинствата у нас харчат средно 162 лева на човек.
Разходите за здравеопазване също не се променят съществено спрямо същия период на миналата година и отнемат 4,9% от общия разход на домакинствата.
Най-сериозно увеличение през второто тримесечие на тази година отчитат разходите за транспорт и съобщения – с 15,7 на сто. Средно на лице от домакинствата се падат по 129 лева за транспорт, което представлява малко над 12% от общите разходи.
Националната статистика публикува и данни за потреблението на основните хранителни продукти през второто тримесечие на тази година. От тях прави впечатление увеличената консумация на плодове и зеленчуци, месо и прясно мляко. Намалява обаче потреблението на кисело мляко, на хляб и тестени изделия.
Още икономически новини вижте в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Депутатите приеха окончателно промените в Закона за кредитните институции
Собствениците на Porsche могат да спасят Volkswagen от катастрофа
Защо най-добре представящият се борсов индекс в света тази година навлезе в мечи пазар?
ЕК опитва да насърчи електрификацията, но разходите са предизвикателство
Инвестиция, а не разход: Защо персонализираните онлайн магазини носят по-висока възвръщаемост (ROI)?
Кои качества превръщат един смартфон в надежден избор за всеки ден?
Ексклузивна среща със звездите от "Под прикритие" 6 на Aniventure Comic Con 2026
Бизнес софтуер през 2026: Защо готовият софтуер вече не е достатъчен за бизнеса?
Жена почина на тротоар в центъра на София
Голям пожар край АМ "Струма", димът затруднява движението
Бизнесмен от Павликени е в неизвестност, изчезна безследно от паркинг
Дългуч от Англия се закани на Холанд
Ман Юнайтед губи битката: Чуамени избра Реал Мадрид
Левски с новина за Светльо Вуцов
Национал на България падна от турчин в Испания
Шефовете на гранд в Германия с ключово решение
Франция - Мароко
Почина легендарната певица Бони Тейлър
Бърза рецепта за домашен сироп от малини
„Каталог на студените досиета“ от Симон Сейнт Джеймс
Защо камерата се превръща във все по-важен фактор при избора на смартфон?
Скулптурен дизайн от Stéphane Rolland за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Вероника – издръжливо и красиво цвете
Изграждат екологичен парк край Балчик
Издирват собственикa на голям хлебозавод
Европейският парламент подкрепи създаването на цифрово евро
Иновация: Спасяват хора в морето с дрон
Търсят Наталия и Асен в изоставени къщи и подслони край Провадия, Девня и Аврен
Дариха медицинска апаратура на Тубдиспансера във Варна
Airbus разработва първия в света самолетен двигател на водород
ispace резервира полет със Starship на SpaceX за амбициозна лунна мисия през 2030 г.
Пълно слънчево затъмнение на 12 август 2026 г.: Какво ще се вижда от България и Европа
Hayabusa2 изпрати нови впечатляващи снимки от далечен астероид
Растенията споделят енергия чрез скрити подземни мрежи
„Пътешественик във времето“ разкри кога и как ще започне Третата световна война